KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Trzecie ognisko grypy ptaków w województwie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Trzecie ognisko grypy ptaków na Podkarpaciu. Tym razem w gminie Zarzecze, w powiecie przeworskim. Wirusa wykryto w gospodarstwie, w którym hodowano ponad 120 sztuk drobiu.

REKLAMA


Wojewoda podkarpacki informuje, że 31 stycznia potwierdzono wystąpienie  kolejnego ogniska  grypy ptaków podtypu H5N8. Chorobę wykryto w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywane jest 125 sztuk drobiu różnych gatunków, tj. kur, kaczek i gęsi. Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby, jest położone w miejscowości Siennów w gminie Zarzecze (powiat przeworski).

- Badanie laboratoryjne próbek pobranych od ptaków z tego gospodarstwa zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.

- Służby weterynaryjne wdrożyły w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu w ognisku choroby oraz działania dezynfekcyjne - dodaje rzecznik prasowy.

W związku z wystąpieniem choroby zostało wydane stosowne rozporządzenie wojewody podkarpackiego w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem grypy ptaków (AI), sposobu ich oznakowania oraz zakazów i nakazów wydanych na tych obszarach. Rozporządzenie obejmuje swoim zasięgiem powiat przeworski oraz powiat jarosławski.

Jest to trzecie ognisko na terenie województwa podkarpackiego. Poprzednie dwa ogniska, w tym w Krośnie, zostały już wygaszone.

Wojewoda uspokaja, że jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu HPAI/H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego.

Zobacz także:
- Grypa ptaków w Krośnie. Zalecenia dla hodowców
- "Ptasia grypa" w Krośnie
- "Ptasia grypa" na Podkarpaciu - rozporządzenie ministra
- "Ptasia grypa" na Podkarpaciu

pd

  • autor: pd

1 komentarz

  • jo

    PEWNIE KOMUŚ ZALEŻY BY WYKOŃCZYĆ GOSPODARZA BO MU ŚMIERDZI A KURCZACZKI TO BY WPIERD,,,AŁ I TO NAJLEPIEJ PO 2 ZETA ZA KILO

    Zgłoś nadużycie jo sobota, 04, luty 2017 19:32 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?