KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

My z niego wszyscy... Wystawa wspomnieniowa o Henryku Sienkiewiczu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę wspomnieniową o Henryku Sienkiewiczu "My z niego wszyscy...". Ekspozycję można zwiedzać do 31 sierpnia w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny!

REKLAMA


W wypożyczalni głównej WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Dąbrowskiego 33A, można zwiedzać wystawę wspomnieniową o Henryku Sienkiewiczu, przygotowaną z okazji 170. rocznicy urodzin oraz 100. rocznicy śmierci polskiego pisarza. Impulsem do zorganizowania wystawy stała się uchwała Senatu RP, która ustanowiła rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Wystawę tworzą cztery plansze:
- "Życie na walizkach" - krótki, lecz burzliwy życiorys pisarza;
- "Ambasador polskości" - przy pomocy map z najważniejszymi dziełami zobrazowano, w jak wielu miejscach poza granicami Polski toczy się akcja jego powieści;
- "Ku pokrzepieniu serc" - tu znajdziemy wyjaśnienie, dlaczego Sienkiewicz jest tak ważny dla świadomości narodowej oraz jakie były kulisy i motywy przyznania mu nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r.
- "Sienkiewicz inspiratorem filmowców" - polskie ekranizacje dzieł Henryka Sienkiewicza.

Wystawie towarzyszy ekspozycja dzieł Sienkiewicza oraz opracowań historyczno-literackich dotyczących twórczości pisarza, a także zestawienia bibliograficzne literatury podmiotowej i przedmiotowej ze zbiorów wypożyczalni głównej.

Wystawę przygotowały Małgorzata Kubicz i Jolanta Urban-Jarosz.

mk, łk

  • autor: mk, łk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?