KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Monodram "Kołysanka dla Ofelii" w Teatrze Polskiego Radia Rzeszów

Monodram "Kołysanka dla Ofelii" w Teatrze Polskiego Radia Rzeszów Fot. Jan Wodziński

29 stycznia Radio Rzeszów zaprasza do studia koncertowego Polskiego Radia Rzeszów na monodram "Kołysanka dla Ofelii" w wykonaniu Elżbiety Lewak. Początek wydarzenia o godzinie 19.

REKLAMA


Spektakl oparty na podstawie tekstów Georga Büchnera, Williama Shakespeare’a i Stanisława Wyspiańskiego to opowieść o miłości, rozczarowaniu ludźmi i światem, pogrążeniu się w rozpaczy i bezradności. To także historia przebaczenia i odkupienia.

Reżyser, Weronika Kuśmider opisuje spektakl jako „ukochanie wszystkiego, co boli i rani”. Monodram ten to „utulenie naszego niezrozumienia w relacjach z innymi i samym sobą. Kołysanka, w której spotykają się trzy kobiety. Pierwsza to Ofelia, będąca już po doświadczeniach, o których pisali Shakespeare i Wyspiański. Po doświadczeniu śmierci, Ofelia zmartwychwstała. Drugą jest aktorka wykonująca monodram. Trzecia to słowiańska Ofelia Wyspiańskiego, z warkoczem, której tradycyjne pieśni wołają "wysłuchaj mojej historii".

W sierpniu 2016 roku "Kołysanka dla Ofelii" została pokazana w ramach sekcji SzekspirOff na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl powstał z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a.

- adaptacja i reżyseria: Weronika Kuśmider,
- kostiumy: Agnieszka Kowalska,
- ruch sceniczny: Emilia Przerwa-Tetmajer,
- autorka plakatu: Urszula Janoszuk.

Weronika Kuśmider (reżyser) - studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jako asystent reżysera współpracowała z PICT Classic Theatre w Pittsburghu, Teatrem Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie i Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni. Przełożyła na język polski sztukę Andrei Kuchlewskiej pt. "Martwa natura". Założycielka interdyscyplinarnego PROJEKTU OFELIA.

Elżbieta Lewak ( aktorka, dziennikarka i tłumacz) - dorastała za kulisami Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. W wieku szkolnym debiutowała tam rolą Panny Młodej w "Weselu" Wyspiańskiego. Na studia wyjechała do Warszawy, gdzie dołączyła do zespołu Teatru Polonistyki UW. Gra tam do dziś. Na Uniwersytecie Warszawskim zorganizowała spektakl charytatywny "Bliżej marzeń". Od 2014 roku systematycznie gra w Polsce i na Ukrainie monodram "Z domu niewoli" na podstawie wspomnień wojennych Beaty Obertyńskiej. Spektakl został wyróżniony na XI Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie. Wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Andrzeja Seweryna dla aktorów Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa, w ramach których powstał Salon Poezji Zbigniewa Herberta. Prowadziła warsztaty aktorskie dla młodzieży w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Absolwentka Wydziału Polonistyki i doktorantka Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego.

Bilety do zdobycia na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Ilość miejsc ograniczona!

red./ks/prr

  • autor: red./ks/prr

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?