KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Zerwany Kłos" - pokaz przedpremierowy w kinie "Zorza" w Rzeszowie

W Rzeszowie w kinie "Zorza", 5 lutego o godz. 19.00 odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu "Zerwany Kłos". Jest to dramat historyczny o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny w reżyserii Witolda Ludwiga. W rolę bł. Karoliny wcieliła się Aleksandra Hejda, a jej ojca - Dariusz Kowalski.

REKLAMA


Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. 16-letnia Karolina Kózkówna, ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka.

Bł. Karolina pozostaje szlachetnym wzorem do naśladowania w obliczu prześladowania katolików na całym świecie. Ta prosta, wiejska dziewczyna ustrzegła swej dziewczęcej godności i dochowała wiary w Jezusa Chrystusa. Jest drogowskazem dla świata, w którym Boga próbuje zatrzeć się w ludzkim sercu, a samego człowieka odrzeć z jego godności.

W rolach głównych wystąpili m.in. Aleksandra Hejda (bł. Karolina Kózkówna) i Dariusz Kowalski (Jan Kózka). - Historia ojca Karoliny jest niezwykle dramatyczna. Było dla mnie wielkim wyzwaniem, żeby jakoś "dobrać się" do tej postaci, jakoś ją obronić... - mówi Dariusz Kowalski, który wcielił się w tę rolę, w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl - Jego zachowanie pozostaje tajemnicą. Zostawił przecież córkę w rękach sołdata, wiedząc, co ją może czekać. Wydawać by się mogło, że powinien bronić Karoliny za wszelką cenę. Z drugiej strony - w domu zostawił liczną rodzinę... Ten człowiek do końca życia zmagał się z wyrzutami sumienia - podkreśla Kowalski specyfikę swojej postaci.

Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. - Wszystkich nas łączy pragnienie nowej ewangelizacji świata poprzez kulturę, w tym także poprzez film. Mamy świadomość ogromnej potrzeby kształcenia i wychowania młodzieży w duchu tradycji narodowej, pielęgnowania polskości, a także rozwoju świadomości obywatelskiej i patriotycznej - podkreślają twórcy filmu z Fundacji Lux Veritatis.  

Za dystrybucję kinową filmu odpowiada firma Kondrat - Media.

Film pt.: "Zerwany kłos" został zaprezentowany publiczności wczesną jesienią 2016 r. na zakończenie jubileuszowych obchodów 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Premiera była zarazem wotum wdzięczności za dar spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Polsce podczas ŚDM.
Obsada:
- bł. Karolina: Aleksandra Hejda,
- Teresa: Magdalena Michalik,
- Jan Kózka: Dariusz Kowalski,
- ks. Władysław Mendrala: Witold Bieliński,
- Stary Kozak: Paweł Tchórzelski,
- Maria Kózka: Zuzanna Lipiec,
- Sorokin: Piotr Zajączkowski,
- Wieśniacy: Mirosława Marcheluk, Maciej Gąsiorek, Ryszard Mróz,
- Młoda Karolina Kózkówna: Oliwia Chmielewska,
- scenariusz i reżyseria: Witold Ludwig,
- zdjęcia i montaż: Julian Kucaj,
- muzyka: Krzysztof Aleksander Janczak,
- producent: Fundacja Lux Veritatis,
- gatunek: Dramat historyczny, hagiograficzny,
- metraż: 95 minut.

ak

  • autor: ak

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?