KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Lisek Vuk i inni. Wystawa dorobku Attili Dargay, twórcy węgierskich animacji dla dzieci

22 marca, rzeszowskie Muzeum Dobranocek obchodzi ósmą rocznicę powstania. Największa atrakcją jubileuszu jest ekspozycja czasowa "Lisek Vuk i inni. Wystawa dorobku Attili Dargay, twórcy węgierskich animacji dla dzieci".

REKLAMA


Attila Dargay (1927 - 2009) był węgierskim animatorem. Tworzył głównie piękne, zawierające morał filmy dla dzieci. Z przekazem, by szanowały siebie nawzajem, chroniły zwierzęta i przyrodę. W filmach dla dorosłych z cierpkim dowcipem przedstawiał dziwaczność i opaczność społeczeństwa, natomiast dzieciom z humorem przekazywał prawdy o życiu. Wielokrotnie był nagradzany za swoją twórczość.

Wystawę poświęconą temu twórcy i jednemu z jego bohaterów Liskowi Vukowi będzie można obejrzeć w Muzeum Dobranocek od 22 marca do 26 kwietnia 2017.

Oparty na powieści Vuk Istvána Feketego, na podstawie scenariusza napisanego przez reżysera wraz z Istvánem Imre, Ede Tarbayem, film Lisek Vuk, wyprodukowany został w 1981 roku. Polską premierę miał w 1987 roku.

W polskiej wersji językowej małemu liskowi Vukowi głosu użyczyła Ewa Złotowska. Zanim film pojawił się w telewizji, z liskiem spotkali się czytelnicy Świata Młodych, który w 1975 roku zaczął drukować komiks pod tytułem "Wuk czyli przygody pewnego lisa".

Otwarcie wystawy zaplanowano 22 marca o godz. 11.00. Prezentowane na niej eksponaty i osobiste pamiątki artysty pochodzą z prywatnej kolekcji jego żony Irén Henrik, która będzie gościem specjalnym spotkania.

Muzeum zapraszamy również na pokazy filmów animowanych dla dzieci oraz słodką niespodziankę. Na wernisaż wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie
Rzeszów, ul. Mickiewicza 13,
22 marca, godzina 11:00.
Wystawa czynna do 26 kwietnia 2017.

bm/red.

  • autor: bm/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?