KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

PODKARPACIE: 14. Święto Paniagi z kulturą rumuńską w tle

3 maja, jak co roku stolica województwa Podkarpackiego będzie celebrować nie tylko kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale również święto ulubionego deptaka mieszkańców Rzeszowa - ul. 3 Maja.

REKLAMA


Na mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia oraz turystów, którzy tego dnia pojawią się w malowniczej najstarszej części miasta, czeka mnóstwo atrakcji - uroczystości patriotyczne, koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, występy orkiestr, pokazy taneczne dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą również wystawy malarstwa, rysunku i fotografii, kiermasz książek, warsztaty garncarskie i graficzne, prezentacje literackie i pokazy multimedialne.

Polskie Radio Rzeszów otworzy tego dnia swoje drzwi dla zainteresowanych sztuką dziennikarstwa. Będzie to wyjątkowa okazja, by zwiedzić siedzibę radia oraz zobaczyć funkcjonowanie radia od kuchni. Będą konkursy, nagrody i liczne atrakcje, a także możliwość uczestnictwa w audycjach i wejściach antenowych na żywo

Święto Paniagi to także największy rzeszowski jarmark rękodzieła i produktów regionalnych - jak co roku mnóstwo starannie wyselekcjonowanych wystawców, którzy będą czekać na odwiedzających już od godz. 10 przy Alei Lubomirskich.

Imprezom regionalnym, ukazującym bogactwo tradycji i historii Rzeszowa  będzie w tym roku towarzyszyła  kultura  rumuńska. Okazją do jej przybliżenia jest 10. rocznica partnerstwa Rzeszowa i rumuńskiego miasta Satu Mare. Rzeszów gościć będzie artystów z Rumunii, którzy zaprezentują piękno tego kraju na fotografiach i obrazach, a smakosze będą mieli okazję spróbować tradycyjnej  rumuńskiej zupy - ciorby, prosto z kotła.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych jak co roku przygotował rzeszowski oddział Narodowego Banku Polskiego, między innymi pokazy liczenia bilonu i rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, wystawy numizmatyczne i filatelistyczne, ścieżkę edukacyjną "Poznaj NBP", animacje dla dzieci, pokój zagadek. Na placu przed NBP odbędą się  pokazy broni i umundurowania Straży Bankowej, pokaz sprawności grupy konwojowej oraz  samochodów specjalnych.

O swojej pracy opowiedzą też policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Odbędą się projekcje filmów pt. "Kobiety w Policji" (1919-2015) oraz "Funkcjonariusze Policji Państwowej Cichociemni Żołnierze AK" (związany z historią Policji Państwowej w okresie międzywojennym oraz losami funkcjonariuszy w okresie II wojny światowej). Ponad to będzie można podziwiać  patrol konny oraz  psa policyjnego  towarzyszącego policjantom w codziennej służbie.  

Muzyka rozbrzmiewać będzie z kilku scen: przy Fontannie Multimedialnej, gdzie będzie można podziwiać  pokazy taneczne, a także  przy Placu Farnym, obok siedziby Radia Rzeszów oraz na Rynku.

O godz. 19 na rzeszowskim Rynku czekał będzie na wszystkich wyjątkowy koncert pt. "Noc w operze" w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Muzycznego z Lublina. Pierwszą część koncertu wypełnią najsłynniejsze przeboje światowych scen operowych począwszy od muzyki Straussów poprzez Mozarta, Masseneta, Czajkowskiego, Verdiego, aż po Gershwina. Druga część koncertu to zdecydowanie lżejszy repertuar - przeboje estradowe z gatunku musicalu, burleski i muzyki filmowej.

Atrakcje na tegoroczne Święto Paniagi przygotowały liczne instytucje i placówki kulturalne Rzeszowa, między innymi: Muzeum Okręgowe, Teatr Maska, Kino Zorza, Muzeum Dobranocek, Rzeszowski Dom Kultury,  Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Wojewódzki Dom Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, a także studenci i uczniowie.

dr/erz/red.

  • autor: dr/erz/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?