Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

"Raport z Zaświatów" - rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego

"Raport z Zaświatów" - rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego Fot. archiwum Fundacja Lampa

25 maja mija 69. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym roku 25 maja premierę ma utwór Fundacji Lampa, w którym zaśpiewał Norbert "Smoła" Smoliński z zespołu Contra Mundum. Smoliński wraz z zespołem wystąpi 25 maja podczas KultURaliów w Rzeszowie.

REKLAMA"Raport z Zaświatów" Fundacji Lampa jest poświęcony postaci Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, w którym zaśpiewał "Smoła", wokalista Contra Mundum.
 
Pilecki to współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście (tzw. "Raportów Pileckiego"). Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Stracony 69 lat temu, 25 maja 1948 roku.
Utwór jest dedykowany profesorowi Krzysztofowi Szwagrzykowi, prowadzącemu poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar komunizmu w Polsce. Właściwie są to miejsca ukrycia zwłok, jak mówił na spotkaniu w Krośnie dr Paweł Fornal, powołując się na prof. Szwagrzyka: Idee dla Karpat: Trzech Niezłomnych - Władysław Koba, Leopold Rząsa, Michał Zygo. Spotkanie z dr Fornalem było poświęcone sylwetkom trzech ofiar komunistów, które połączyła data egzekucji i wspólny grób.
 
25 maja Contra Mundum podczas KultURaliów zagra w Rzeszowie koncert patriotyczny. Repertuar zespołu to głównie zespołu kompozycje Norberta Smolińskiego ("Smoły") do wierszy polskich poetów, Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Zbigniewa Herberta.
 
W ubiegłym roku zespół Contra Mundum wystąpił już w Krośnie: Contra Mundum - patriotyczny rock na rynku [ZDJĘCIA]

pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj