KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Chwała orężowi rosyjskiemu" - trwa remont pomnika Polecamy

"Chwała orężowi rosyjskiemu" - trwa remont pomnika Fot. KrosnoCity.pl

Tydzień temu świętowaliśmy rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku. Tymczasem w Krośnie trwa remont pomnika wdzięczności za wkroczenie Armii Czerwonej w 1944. Finansowany jest ze środków na "Nadzór nad Cmentarzami i Pomnikami Pamięci Narodowej".

REKLAMA


Radni twierdzą, że nie wiedzieli
Pytaliśmy o remont pomnika kilku radnych, z różnych Klubów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że o takim planie nie wiedzieli. Sam prezydent Piotr Przytocki unika komentowania sprawy. Temat jednak wzbudza kontrowersje, a nawet oburzenie mieszkańców. Dwóch radnych Krosna skomentowało remont pomnika dla portalu KrosnoCity:

- Uważam, że to jest skandaliczne, że remont prowadzi się akurat ze środków na ochronę Dziedzictwa Narodowego - mówi radny Paweł Krzanowski (Przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta) - Osobiście jestem za tym, by groby poległych przenieść w godny sposób na cmentarz, grobom żołnierskim należy się szacunek. Ci ludzie też nie przyszli tu z własnej woli. Natomiast pomnik okupantów Polski nie powinien znajdować się w centrum miasta, w przestrzeni publicznej - podkreśla Paweł Krzanowski, następnie dodaje - W pierwszy dzień po urlopie poszedłem do Urzędu zapytać, czy przed remontem pomnika zrobiono ekspertyzę. Powiedziano mi, że nie. Zatem na jakiej podstawie twierdzi się, że pomnikowi groziło rozsadzenie? - pyta radny Krzanowski.


- W mojej opinii ta budząca zgorszenie inwestycja może świadczyć o kompletnym braku szacunku dla bohaterów i ofiar walki z komunizmem - mówi Przewodniczący Krośnieńskiego Forum Samorządowego w RM Krosna Arkadiusz Opoń - Przecież nie tak dawno radni nie zgodzili się nazwać Ronda Zawodzie im. Żołnierzy Wyklętych. Ten pomnik to kolejny ukłon w stronę Moskwy. Być może niektórzy w swojej zachowawczej postawie i mądrości widząc to co dzieje się na Ukrainie liczą tak jak w 1989 roku na „miękkie lądowanie”? Jestem zbulwersowany tą inicjatywą i kompletnym brakiem wyczucia czasu. Dziś każdy, kto wspiera tego rodzaju inicjatywy działa przeciw Ukrainie, działa przeciw Polsce - podkreśla Arkadiusz Opoń.

Portal zadaje pytania, prezydent odpowiada
W związku z komentarzami naszych czytelników zadaliśmy kilka kolejnych pytań prezydentowi Krosna. Odpowiedź otrzymaliśmy droga elektroniczną, prezydent nie chciał spotkać się na rozmowę w tym temacie.

Czy prezydent Krosna (UM Krosna) zwracał się do strony rosyjskiej o udział w zabezpieczeniu i renowacji pomnika wdzięczności Armii Czerwonej?
- Nie. Miasto ma obowiązek sprawowania opieki i przeprowadzenia remontów  mogił i cmentarzy wojennych zgodnie z art.2 ustawy z dnia 28 marca 1993 r. o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. Nr 39 poz.311 z późn. zm). W świetle tej ustawy "groby wojenne, bez względu na narodowość i wyznanie osób w nich pochowanych oraz formacje, do których osoby należały, mają być pielęgnowane i otaczane należytym w tym miejscu szacunkiem i powagą". Obowiązek dbałości o mogiły i cmentarze wojenne nakłada na Polskę także dwustronna umowa międzynarodowa zawarta z władzami Federacji Rosyjskiej w 1994 r. Gmina Krosno musi przestrzegać obowiązujących przepisów prawa i wypełniać ustawowo nakazane obowiązki - odpowiada rzecznik prezydenta Joanna Sowa.


Czy remont pomnika poprzedziła ekspertyza dotycząca jego stanu?
- Zakres prac prowadzony jest na podstawie opracowanego programu konserwatorskiego i decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu Delegatura w Krośnie. Przygotowany program konserwatorski obejmuje prace o charakterze zachowawczym, które nie będą prowadziły do zmiany wyglądu obiektu  - czyli oczyszczenie i impregnacja. Powierzchnia kamienia jest silnie zabrudzona i pokryta porastającym machem oraz glonami. Fugi znajdujące się w partii postumentu są popękane i nie przylegają do powierzchni kamienia, przez co umożliwiają przenikanie wody opadowej do rdzenia pomnika i jego rozsadzania - odpowiada rzecznik prezydenta.

Czy do Urzędu Miasta wpłynęły uwagi lub protesty w związku z wymalowaniem farbą tego pomnika w listopadzie ubiegłego roku? Czy prowadzony remont ma związek z tamtym wydarzeniem?
- Nie - odpowiada krótko rzeczniczka prezydenta.

W odpowiedzi na pytanie o komentarz i możliwość spotkania z prezydentem rzeczniczka odsyła do stanu prawnego, czyli wspomnianej już ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

Kilka pytań w sprawie pomnika oraz list pełen oburzenia skierował do prezydenta Klub Gazety Polskiej.

Szanowny Panie Prezydencie,
Pragniemy stanowczo zaprotestować i wyrazić nasze oburzenie wobec podjęcia prac renowacyjnych na pomniku żołnierzy sowieckich, mieszczącym się przy Placu Konstytucji 3 Maja. Pragniemy wyrazić nasze zdumienie, że takie prace w ogóle mają miejsce. Pomnik ten stanowi bowiem upamiętnienie Armii Czerwonej, która "wyzwoliła" Polskę spod okupacji hitlerowskiej tylko po to, by zastąpić ją całkowitym uzależnieniem naszego kraju od ZSRR na niemal pół wieku oraz odebrać nam połowę naszej przedwojennej Ojczyzny. Poza tym historycznie udokumentowane są zbrodnie, których dopuszczali się czerwonoarmiści - gwałty, grabieże oraz mordy na ludności cywilnej, żołnierzach AK i podziemiu antykomunistycznym.

Pomnik ten powstał w okresie najgłębszego komunizmu i był niczym innym, jak narzędziem propagandy władzy ludowej, mającym utwierdzać mieszkańców Krosna w przekonaniu o bohaterstwie i poświęceniu Armii Czerwonej. Obecnie, w wolnej Polsce, stanowi on jedynie ponury relikt tamtej epoki. Zgodnie z artykułem 256 Kodeksu Karnego w Polsce zakazane jest propagowanie ustroju totalitarnego. Tymczasem na rzeczonym pomniku znajdują się sierp i młot oraz czerwona gwiazda – symbole komunizmu, ustroju odpowiedzialnego za śmierć milionów ludzi, z których znaczną część stanowili Polacy. Uważamy, że w centrum miasta nie ma miejsca dla tego pomnika, powinien on dawno zostać zburzony lub odesłany z powrotem do Rosji. Zgodnie z Konwencjami Genewskimi ciała pochowanych na kwaterach w centrum miasta żołnierzy powinny zostać godnie przeniesione na inne, odpowiedniejsze miejsce, np. na Cmentarz Wojenny w Dukli lub najbliższy komunalny. Przeprowadzona w listopadzie-grudniu 2013 r. sonda portalu Krosno City w sprawie pomnika wykazała, że większość Krośnian uczestniczących w niej nie chce go w tym miejscu, a blisko połowa domaga się jego zburzenia.

Jednocześnie pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie faktem, że decyzja o rozpoczęciu takich prac została podjęta arbitralnie, podczas gdy petycja obywatelska o nazwanie ronda na Zawodziu imieniem Żołnierzy Wyklętych została zignorowana przez władze miasta. Poza tym kuriozalnym wydaje się fakt, że podczas gdy np. w Limanowej zlikwidowano ostatnio podobny pomnik, miasto Krosno wydaje kilkanaście tysięcy złotych na jego remont.

Wobec powyższego, pragniemy zwrócić się do Pana z następującymi pytaniami:
1. Kto wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia prac renowacyjnych na w/w pomniku?
2. Kto wydał pozwolenie na przeprowadzenie tych prac ?
3. Czy wydanie pozwolenia zostało poprzedzone jakąkolwiek debatą?
4. Jakie będą koszty renowacji i kto je pokryje?
5. Czy według Pana jest moralnie dopuszczalne kultywowanie pamięci o wrogiej, zbrodniczej Armii Czerwonej?

Stanowczo prosimy o ustosunkowanie się do powyższych pytań.


Pełną odpowiedź możesz przeczytać - tutaj.

Na powyższe pytania Klub otrzymał lakoniczną odpowiedź, podobną do odpowiedzi udzielonych portalowi KrosnoCity.pl. Prezydent nie odpowiedział czy remont poprzedziła jakakolwiek debata (pytanie 3), ani nie wyraził własnego zdania na ten temat (pytanie 5).

Piotr Dymiński

 • autor: pd

41 komentarzy

 • sowiet

  Trzeba było rozwijać przemysł i zbroić się a nie kłócić.Przez okres przedwojennego dwudziestolecia Niemcy zbudowały potężną gospodarkę i nowoczesną zmotoryzowaną armię,a nasz wielki naczelnik promował wojska konne.I kiedy po jego śmierci przyszło pewne opamiętanie,było już za późno.A potem sowieci wykorzystali prawo zwycięzcy,bo takie wtedy obowiązywało.
  Obeszli się z nami i tak przyzwoicie,udzielając pewnej autonomii.System sowiecki miał w początkowym okresie pewne zalety.
  Między innymi taką,że zdołował wielkopańskie elity,które kiedyś doprowadziły Polskę do upadku,a potem -w okresie rozbiorów i jeszcze przed wojną-panoszyły się,ciemiężyły lud i utrudniały reformy.
  Niech ten pomnik pozostanie na wieki i będzie przestrogą dla rządzących i dla ludu karmionego fałszywą historia polityczną,podkreślającą nasze zasługi i ukrywającą przejawy naszej narodowej głupoty.

  Zgłoś nadużycie sowiet poniedziałek, 15, maj 2017 12:51 Link do komentarza
 • Nerigo

  Tyle pierdół w jednym miejscu to trudno znaleźć. Jestem za pozostawieniem wszystkich pomników nie zależnie co prezentują. Dodać jedynie do nich stosowną informację, bez politycznych zabarwień.
  Ruski, Szwab, Lach, Ukrainiec... taż do k..y nędzy wyrzućcie z siebie ten ton nienawiści i zacietrzewienia. Trochę pokory dla historii. Toż to 21 wiek.

  Zgłoś nadużycie Nerigo niedziela, 14, maj 2017 22:04 Link do komentarza
 • bodziob

  Czemu ludzie którzy tu piszą są tak tępi. Nie jestem za Ruskimi ale jakby nie oni to teraz gadalibyśmy po niemiecku.Czy to byłoby lepsze? Groby należy uszanować choćby to były symboliczne. Dziwię się tym ludziom którzy piszą takie bzdury o Przytockim. Nie głosowałem na niego bo popełnia błędy ale nie widzę nikogo w Krośnie kto byłby lepszy

  Zgłoś nadużycie bodziob niedziela, 14, maj 2017 19:56 Link do komentarza
 • precz komuchom

  Przytocki jak się czuje tak blisko związany z sowieckim okupantem i pochodzeniem komunistycznym to powinien z własnych pieniędzy remontować pomnik hańby a nie z publicznych pieniędzy. Putin jemu będzie dziękować jako zasłużonemu w walce o postawę proradziecka. Zapewne zostanie albo już został odznaczony złotym medalem Lenina Patrzeć jak postawi pomnik Stalinowi i innym oprawcom komunistycznym tak bliskim sercu komunistom. Wyjaśnienia jego w piśmie to tylko bełkot prawniczy dla usprawiedliwienia swojej przynależności i postawy wobec okupanta. Dlatego reforma samorzadowa jest potrzebna by usunąć komuchów i przywrócić normalność. Winą takiego stanu jest to ze m.inn. komuchy idą głosowac na swojego a mieszkańcy nie wierząc w zwycięstwo osoby prawicowej i pozostają w domach

  Zgłoś nadużycie precz komuchom niedziela, 14, maj 2017 09:44 Link do komentarza
 • to hańba

  Kiedy Krosno przestanie bić czołem przed sowietami?

  Zgłoś nadużycie to hańba niedziela, 14, maj 2017 09:19 Link do komentarza
 • postulat

  Należy wyburzyć pomnik z komunistycznymi symbolami zbudowany wbrew woli krośnian przez okupanta sowieckiego

  Zgłoś nadużycie postulat niedziela, 14, maj 2017 09:15 Link do komentarza
 • to hańba

  Pomnik zbrodniczej armii czerwonej w Krośnie to HAŃBA

  Zgłoś nadużycie to hańba niedziela, 14, maj 2017 09:12 Link do komentarza
 • rocznica agresji

  Dziś 17.09 w rocznicę napaści ZSRR na Polskę odnowiono na pomniku sowieckie gwiazdy a teraz od kilku godzin policja pilnuje, żeby ich ktoś nie oderwał ?..stan wojenny 1981staje przed oczami jak żywy :-(

  Zgłoś nadużycie rocznica agresji środa, 17, wrzesień 2014 21:15 Link do komentarza
 • bzzz

  czy to już jutro odsłoniecie pomnika armii czerwonej po renowacji?

  Zgłoś nadużycie bzzz wtorek, 16, wrzesień 2014 13:36 Link do komentarza
 • skandal

  Armia Czerwona nie przyniosła Polsce wolności i niepodległości, ale nowe zniewolenie. Na jej czołgach wjechała do Polski komunistyczna dyktatura odpowiedzialna za śmierć dziesiątków tysięcy Polaków.

  Zgłoś nadużycie skandal piątek, 05, wrzesień 2014 18:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?