KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pomnik zabrudzony czerwoną farbą

Pomnik zabrudzony czerwoną farbą Fot. KrosnoCity.pl

Zakończono remont pomnika “Wdzięczności Armii Czerwonej”. Jeszcze przed odbiorem ubrudzono go farbą. Sprawa została zgłoszona na policję jako akt wandalizmu.

REKLAMA


Remont pomnika czerwonoarmistów od początku wzbudzał kontrowersje i oburzenie części mieszkańców. Wiele osób krytykowało fakt prowadzenia remontu bez żadnych konsultacji i ze środków na ochronę Miejsc Pamięci Narodowej. Dodatkowo oburzenie powodował remont obiektu chwalącego “oręż rosyjski” w czasie, gdy za naszą wschodnią granicą trwa rosyjska agresja.

Urząd Miasta Krosna od początku wyjaśniał, że jest zobowiązany do dbania o pomnik i przylegający do niego cmentarz wojenny na mocy ustawy o grobach i cmentarzach wojennych oraz dwustronnej umowy międzynarodowej zawartej z władzami Federacji Rosyjskiej.

Pomnik nie wyglądał na zagrożony, a remontu nie poprzedziła żadna ekspertyza co do jego stanu. Dla wielu mieszkańców i części radnych tak szybko podjęty remont jest zupełnie niezrozumiały.

Dla porównania: zabytkowy relikt muru przy ul. Podwale przez 3 lata niszczał i groził zawaleniem zanim go uratowano (zobacz także: Relikt muru zagrożony). Zabytkowe grobowce zasłużonych krośnian na Starym Cmentarzu również czekają na ratunek, a remontowane są nie tylko z budżetu miasta, ale i z dobrowolnych datków.

Remont zakończono przed 17 września. Do tej pory obiektu nie odebrano i nie usunięto taśm oraz tabliczki informacyjnej. Od naszych czytelników wiemy, że wieczorem, 17 września (data agresji ZSRR na Polskę) na ul. Kapucyńskiej, w pobliżu pomnika przez co najmniej kilka godzin czuwał patrol policji. Według nieoficjalnie uzyskanych informacji funkcjonariusze mieli pilnować właśnie pomnika.

We wtorek (23.09) pomnik został ubrudzony farbą. Nie wykonano na nim żadnych napisów czy symboli. Tablice sławiące “oręż rosyjski” i Armię Czerwoną zostały pobrudzone. Wykonawca remontu dodatkowo oczyści je jeszcze przed odbiorem wyremontowanego obiektu.

Sprawa została zgłoszona na policję jako akt wandalizmu, o czym dowiedzieliśmy się od Joanny Sowy, rzeczniczki prezydenta. To miejsce jest monitorowane, zatem jest też materiał dowodowy.

Piotr Dymiński

 • autor: pd

53 komentarzy

 • Apokoalocox

  игры на зарабатывание денег играть принцесса каденс http://www.arzu-imaj.de/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2475 как играть в интернет казино

  Zgłoś nadużycie Apokoalocox piątek, 21, lipiec 2017 05:48 Link do komentarza
 • szerlok

  Ty: nie dla Dyzmy - wiesz, że jestes chory?

  Zgłoś nadużycie szerlok sobota, 17, czerwiec 2017 11:26 Link do komentarza
 • nie dla Dyzmy

  a co wy się spodziewacie jak w krośnie rządzi komunista z dziada pradziada Dyzma z przydupasami komunistycznymi np. w radzie milicjant . W Polsce sie usuwa pomniki zniewolenia a w Krośnie Dyzma wydaje mieszkańców pieniadze na odnowienie pomnika swoim kolegom którzy jak i on i jego rodzinka upodlili i zniewolili naród . Teraz Dyzma pod przykrywką mecenasa sztuki remontuje kolegom pomniczek Może tak za swoje oszuście Dyzma. Zastępca jego nie lepszy. Gdyby braciszedk się nie podłożył za niego To było by z nim inaczej. Ja mam ten wyrok i uzasadnienie.

  Zgłoś nadużycie nie dla Dyzmy sobota, 17, czerwiec 2017 10:56 Link do komentarza
 • kazek

  W samym centrum pisowskiej Polski stoi największy pomnik dominacji sowieckiej-Pałac Kultury im Józefa Stalina[obecnie pod zmienioną nazwą], górując nad otaczającą supernowoczesną zabudową.Kiedyś nawet domagano się zburzenia tego obiektu,ale sprawę wyciszono,bo to obiekt piękny,bijący na głowę nawet kiczowate dzieło Libeskinda i to ogromna kasa.Dalej więc patrioci do walki o wyburzenie tego obiektu,bo jego obecność w tym miejscu to chichot z konstytucji.
  A że zmieniono nazwę-to weźcie,zdejmijcie starą tablicę i przyklejcie nową,ale niezbyt silnym klejem ,bo niedługo może przyjdą czasy,że trzeba będzie znowu zmieniać.
  Napisałem już w tym temacie już chyba dwa komentarze,ale zniknęły.
  Ludzie,weźcie się do prawdziwej,twórczej pracy dla przyszłości,bo ona jest źródłem siły i bogactwa narodu i na tym powinien polegać patriotyzm.

  Zgłoś nadużycie kazek sobota, 17, czerwiec 2017 10:15 Link do komentarza
 • to szok

  W Polsce symbole komunistyczne są zakazane. Czy Krosno to nie Polska?- gwiazdy, sierpy i młoty - w centrum miasta?

  Zgłoś nadużycie to szok sobota, 17, czerwiec 2017 08:27 Link do komentarza
 • oczywiste

  To pomnik okupantów - napadli na Polske 1920, 1939,1944

  Zgłoś nadużycie oczywiste sobota, 17, czerwiec 2017 08:23 Link do komentarza
 • ja też pytam

  Kiedy pomnik Armii Krajowej zastąpi pomnik armii czerwonej???

  Zgłoś nadużycie ja też pytam niedziela, 09, kwiecień 2017 16:40 Link do komentarza
 • j...

  teksty na tablicach umieszczonych na tym pomniku kompromitują władze naszego miasta. "Chwała orężowi rosyjskiemu" "Chwała Czerwone Armii wyzwolicielce Polski..."

  Zgłoś nadużycie j... sobota, 08, kwiecień 2017 13:22 Link do komentarza
 • polakmaly

  Kacapy, precz z krosnocity!

  Zgłoś nadużycie polakmaly czwartek, 16, marzec 2017 09:02 Link do komentarza
 • pytanko

  Kiedy pomnik Armii Krajowej zastapi pomnik armii czerwonej???

  Zgłoś nadużycie pytanko środa, 15, marzec 2017 12:09 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?