Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Zerwijmy łańcuchy, spędzajmy czas z czworonogami

Zerwijmy łańcuchy, spędzajmy czas z czworonogami Fot. OTOZ "Animals"

Inspektorzy OTOZ "Animals" wraz z innymi miłośnikami czworonogów wspólnym spacerem ulicami miast zaprotestowali przeciw trzymaniu psów na łańcuchach. Happeningowa akcja odbyła się w niedzielę 28 września.

Wspólny spacer rozpoczął się około godziny 11:00 na parkingu przy ul. Okrzei. Cała grupa wraz z czworonogami przeszła ulicami miasta i przez Rynek. Wspólną zabawę z psami zakończono przy specjalnie przygotowanym torze przeszkód.

Jaki jest cel?
Happening połączony był z akcją informacyjną, przechodniom rozdawano ulotki i baloniki "Animals". Inspektorzy mówią, że nie chodzi o to, żeby nagle spuścić z łańcuchów wszystkie psy, tym bardziej, że często są to już zwierzęta z psychicznymi urazami ze względu na zbyt długie przebywanie na uwięzi. - Chodzi o to, żeby zapewnić im możliwość wybiegania, żeby spędzać z nimi czas - mówią inspektorzy - Zwracamy uwagę, żeby te psy nie cierpiały z powodu braku ruchu, zimna, braku wody czy samotności - podkreślają. Akcja informacyjna ma na celu zmianę postawy wobec zwierząt, tym bardziej, że w naszych stronach często jeszcze psy spędzają całe życie uwiązane do budy.

Co zrobić, gdy widzimy psa na łańcuchu?
Inspektorzy "Animals" radzą, by przyjrzeć się, czy pies ma miskę z wodą, szczelną budę (a nie np. metalową beczkę, w której zimą zamarznie, a latem się poparzy!) z wystarczająco dużym otworem i łańcuchem dość długim, by mógł do niej wejść.

Zobacz czy pies nie jest wychudzony, wyłysiały czy skołtuniony, czy nie wygląda na chorego, czy nie stoi po kostki w błocie lub własnych odchodach. Jeśli zauważysz którąś z wymienionych rzeczy, zawiadom jedną z organizacji prozwierzęcych, np. OTOZ Animals inspektorat Krosno (tel. 730 083 793) straż miejską (986), policję (997), wolontariuszy na "psich" forach internetowych.

Pies na uwięzi
Według Ustawy o Ochronie Zwierząt "trzymanie zwierząt na uwięzi, która powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu" jest znęcaniem się - a znęcanie się jest karalne. Pies nigdy niespuszczany z łańcucha nie ma "możliwości niezbędnego ruchu".

Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa tak samo jak człowiek - a wszystko to cierpi uwiązany na stałe na łańcuchu. Łańcuch jest ciężki, odkształca psu kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (zwłaszcza jeśli jest założony bez obroży). Długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają chodzenie. Psy dotykają te same schorzenia co ludzi, spowodowane brakiem ruchu.

Stałe trzymanie psa na łańcuchu jest też niebezpieczne dla ludzi. Pies uwiązany od szczeniaka nie poznał świata, więc wszystkiego się boi, a łańcuch nie pozwala mu uciec. Dlatego taki sfrustrowany zwierzak częściej gryzie, i to nawet swoich właścicieli.

 

5 komentarzy

 • Dlugi

  Uwolnijmy psiaki z blokowisk - taka powinna być akcja.
  Jak się czepiać to w obie strony a nie że tylko na wsi krzywda zwierzęciu się dzieje. Żeby się nie okazało że taki pies na łańcuchu ma większą możliwość ruchu niż ten w bloku...

  Zgłoś nadużycie Dlugi wtorek, 30, wrzesień 2014 07:37 Link do komentarza
 •  nikt

  Turoszowka wolontariusze z przytuliska organizowala akcje zerwijmy lancochy ,ale to sie nie liczy wazne wydarzenie ... zdjecia ze spacerku prywatnych kundli po wsi wstyd . PIESKI w schronisku zmarzna zima, im pomuc podajac adres schroniska ,bo malo ludzi wie ze zamiast wywalic koc na smieci mozna dac pieskom do kojca lub wyslac paczke karmy

  Zgłoś nadużycie nikt poniedziałek, 29, wrzesień 2014 17:49 Link do komentarza
 • PArtia Zielonych

  Mandat za deptanie zieleni miejskiej na jednej z fotek!

  Zgłoś nadużycie PArtia Zielonych poniedziałek, 29, wrzesień 2014 15:00 Link do komentarza
 • m

  Mam nadzieję, że wszystkie psie KUPY po tym spacerze zostały sprzątnięte przez właścicieli...

  Zgłoś nadużycie m poniedziałek, 29, wrzesień 2014 14:41 Link do komentarza
 • d

  kolejna po..... akcja, która nic nie wnosi...

  Zgłoś nadużycie d poniedziałek, 29, wrzesień 2014 13:17 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj