KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy: ochrona zdrowia opiera się na kłamstwie

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy: ochrona zdrowia opiera się na kłamstwie Fot. KrosnoCity.pl

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy popiera nieprzyjęcie przez Porozumienie Zielonogórskie rządowej propozycji kontraktów na rok 2015. Stanowisko to poparł Zarząd OT OZZL w Krośnie. "Lekarze słusznie robią, że nie chcą uczestniczyć w oszukiwaniu pacjentów, niezależnie czy to się podoba Rządowi, czy nie" - czytamy w oświadczeniu.

REKLAMA


Liczne gabinety nadal są zamknięte. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy krytykuje Ministerstwo Zdrowia, przestrzegając przed konsekwencjami, w tym możliwością paraliżu systemu ratownictwa medycznego. Samych lekarzy Związek wzywa, by umożliwili pacjentom leczenie - w razie potrzeby, świadcząc usługi charytatywnie.

Oświadczenie ZK OZZL
w sprawie poparcia dla Porozumienia Zielonogórskiego

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy popiera nieprzyjęcie przez Porozumienie Zielonogórskie rządowej propozycji kontraktów na rok 2015, bo ich warunki uniemożliwiają lekarzom POZ wywiązanie się z obowiązków, które na nich nałożono.

Lekarze słusznie robią, że nie chcą uczestniczyć w oszukiwaniu pacjentów, niezależnie czy to się podoba Rządowi, czy nie.

Źle się stało, że Minister Zdrowia, odrzucając konstruktywne propozycje Porozumienia Zielonogórskiego zatrzasnął przed znaczną częścią polskich pacjentów drzwi do refundowanego leczenia w ramach POZ, łamiąc w ten sposób Konstytucję RP.

OZZL wzywa lekarzy prywatnie praktykujących, aby umożliwili tym pacjentom leczenie, przyjmując ich w swoich gabinetach i aby wystawili rachunek, który powinien być zrefundowany przez NFZ. Pacjentów, których nie będzie stać na zapłacenie rachunku, lekarze przyjmą charytatywnie, jak robili to tradycyjnie od lat.

Jednocześnie OZZL przestrzega przed całkowitym paraliżem systemu ratownictwa medycznego, do którego może doprowadzić decyzja Ministra Zdrowia, aby chorzy zamiast w przychodniach rodzinnych, leczyli się w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Mogą na tym ucierpieć chorzy wymagający natychmiastowej pomocy.

OZZL stwierdza, że polski system publicznej ochrony zdrowia od wielu już lat opiera się na kłamstwie i obietnicach bez pokrycia, składanych przez rządzących. Chcą oni, aby także dyrektorzy szpitali i przychodni, lekarze i pielęgniarki oraz inni pracownicy medyczni uczestniczyli w oszukiwaniu pacjentów. Dlatego każdy sprzeciw w tej sprawie budzi ich tak wielką irytację.

OZZL wzywa rządzących, aby porzucili tę drogę konfrontacji ze środowiskiem medycznym i agresji wobec niego, aby przestali skłócać pacjentów z lekarzami, lekarzy z pielęgniarkami, pracowników medycznych z dyrektorami szpitali. OZZL wzywa rządzących, aby rozpoczęli konstruktywny dialog ze środowiskiem medycznym i społeczeństwem na temat rzeczywistych możliwości publicznej służby zdrowia i jej organizacji.

W imieniu Zarządu Krajowego OZZL
Krzysztof Bukiel - przewodniczący Zarządu
Bydgoszcz 31 grudnia 2014 r.

Oświadczenie OT OZZL w Krośnie.
Krosno 5.01.2015 r.

Oddział Terenowy OZZL w Krośnie popiera w całości stanowisko Zarządu Krajowego i wspiera swoich Kolegów Lekarzy w tym trudnym dla Nich okresie. Prosimy także pacjentów, w imieniu których podjęliście ten protest, o zrozumienie sytuacji i wyrozumiałość dla Waszych działań.

Zarząd OT OZZL w Krośnie: Paweł Wołejsza, Piotr Jurczak, Irena Zielińska, Bogdan Stachowicz, Jacek Mrozek


Zobacz koniecznie:
- Gabinety zamknięte. Kto ma rację, lekarze czy minister?
- Idziesz do lekarza? Sprawdź gdzie zamknięte są gabinety

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?