KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chcą policzyć bezdomnych

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. sxc.hu

W nocy z 21 na 22 stycznia przeprowadzona zostanie druga edycja ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych. Działania związane z przeprowadzeniem badania na terenie województwa koordynuje wojewoda. Akcja prowadzona jest po raz drugi.

REKLAMA


Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędne do podejmowania wszelkich działań mających na celu ograniczenie negatywnych skutków bezdomności. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie miast i gmin powołali na swoich terenach zespoły zadaniowe do spraw ustalenia liczby osób bezdomnych oraz wyznaczyli gminnych koordynatorów badania.

Koordynator badania został wyznaczony także w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego i został on zobowiązany do ustalenia liczby osób bezdomnych przebywających w nocy z 21 na 22 stycznia w podmiotach leczniczych, dla których samorząd województwa jest organem założycielskim.

Po raz pierwszy badanie było prowadzone w lutym 2013 roku.

Sprawne przeprowadzenie badania wymaga zaangażowania wszelkich dostępnych służb: pracowników policji, straży gminnej lub miejskiej, centrów zarządzania kryzysowego, pracowników ośrodków pomocy społecznej, pracowników placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracowników organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą dla osób bezdomnych, wolontariuszy.

Jak służby chcą policzyć bezdomnych? Zsumują liczbę osób bezdomnych spędzających noc z 21 na 22 stycznia w wyspecjalizowanych placówkach noclegowych, liczbę bezdomnych spędzających noc w tzw. miejscach „niemieszkalnych” (ogródki, altany działkowe, parki, pustostany, dworce, inne miejsca) oraz liczbę bezdomnych spędzających noc w szpitalach miejskich, powiatowych, gminnych, hospicjach, ZOL-ach, innych placówkach zdrowia, zakładach karnych, aresztach śledczych, izbach wytrzeźwień, pogotowiach socjalnych (oprócz podmiotów leczniczych, dla których samorząd województwa jest organem założycielskim, bo tym zajmuje się koordynator w Urzędzie Marszałkowskim).

W Krośnie w przeprowadzeniu badania wezmą udział pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, przedstawiciele policji i straży miejskiej oraz wolontariusze Caritas i Towarzystwa Brata Alberta. Muszą sprawdzić rozległy teren, klatki schodowe, altany działkowe. Pracownicy będą też sprawdzać sygnały, np. o osobach nocujących w przyczepach lub samochodach.

Ponieważ jest okres zimowy, to znalezione osoby mogą być kierowane do noclegowni Towarzystwa Brata Alberta.

 

 • autor: Redakcja

2 komentarzy

 • Zdzisław marchwicki

  Co to ma na celu? Nie rozumiem...zamiast realnie pomóc to liczą..? Błazenada...Niech sprawdzają tak jak bezrobotnych- jawnych i ukrytych.. (w kanałach) Jeb.....ty kraj!

  Zgłoś nadużycie Zdzisław marchwicki czwartek, 22, styczeń 2015 17:42 Link do komentarza
 • Nutel

  A wynik najlepiej porównać z czasami PRL :-(

  Zgłoś nadużycie Nutel środa, 21, styczeń 2015 12:51 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?