KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Parkowanie w soboty pozostanie płatne?

Parkowanie w soboty pozostanie płatne? Fot. Piotr Dymiński

Komisje Rady Miasta większością głosów negatywnie zaopiniowały wniosek o zniesienie opłat parkingowych w soboty. Radni swoje stanowisko argumentowali koniecznością przeciwdziałania negatywnym zjawiskom związanym z obecnością aut w zabytkowej części miasta. Wcześniej prezydent argumentował, że opłata jest pobierana, bo sobota to także dzień roboczy.

REKLAMA


O temacie pisaliśmy prawie miesiąc temu (tutaj). Kwestię likwidacji opłat za parkowanie w soboty wywołał wniosek złożony przez mieszkankę Krosna.

Początkowo Rada nie chciała się nim zająć, o czym na fb poinformował krośnieński Ruch Narodowy, zamieszczając skany pism (tutaj).

Tematem zajęły się komisje Gospodarki Komunalnej i Budżetowo-Finansowa. Obie większością głosów (przy 1 wstrzymującym) zaopiniowały wniosek negatywnie.

Radny Marcin Niepokój (Samorządne Krosno), przewodniczący Komisji Budżetowo-Finansowej stwierdził na wstępie, że rozumie intencje wniosku tak, że chodzi o zniesienie opłaty w soboty w całej strefie płatnego parkowania, a nie tylko w Rynku.

Na komisji budżetowo-finansowej radni argumentowali, że trzeba całkowicie zamknąć ruch w samym Rynku, a nie znosić opłaty. Pobór opłat za parkowanie w soboty traktują nie tyle jako sposób wymuszania rotacji samochodowej na miejscach parkingowych (taki był cel wprowadzenia opłat), a jako sposób na ograniczenie ruchu w Rynku.

Zdzisław Dudycz (Samorządne Krosno) powiedział o plamach oleju na nowej kostce, a nawet o połamanych nowych płytach. - Aż serce się kroi jak te płyty są niszczone - Krytykował też ruch na samym Rynku - Proszę sobie wyobrazić, że przychodzi rodzina z dziećmi. Cały czas musi obserwować dzieci, bo te samochody nie wiadomo skąd jadą. Dodał też, że właściciele sklepów podjeżdżają pod same drzwi i sami je sobie blokują.

Radny Janusz Hejnar (Klub PiS) zgodził się co do ograniczania ruchu w Rynku. Podkreślił natomiast, że podobnie jak radny Niepokój uznaje, że chodzi o całą strefę, czyli np. miejsca na ul. Kapucyńskiej, gdzie jego zdaniem opłata w soboty może być zniesiona.

Anna Dubiel (Samorządne Krosno) podobnie jak radny Dudycz opowiedziała się za całkowitym zamknięciem Rynku dla ruchu kołowego. Powiedziała, że orientowała się jak to rozwiązują inne miasta i w wielu zabytkowe stare miasto jest chronione zakazem ruchu.

Zgodził się z tym radny Niepokój. Radni dodali, że w pobliżu są parkingi, np. za Wisłokiem czy na ul. Legionów. - Jestem za tym, żeby ograniczyć ruch w Rynku do minimum, a nawet podnieść te opłaty za parkowanie - powiedział Marcin Niepokój.

Prezydent Piotr Przytocki powiedział, że niestety część kierowców traktuje przejazd przez Rynek jako skrót przez miasto. Mówiono też o nowym parkingu przy ul. Franciszkańskiej, na którym kostka już jest zabrudzona plamami oleju. Trudno jednak oczekiwać, by plam oleju nie robiły samochody parkujące od poniedziałku do piątku lub, by plamy znikały z powodu sobotniej opłaty parkingowej.

Radni zdają sobie sprawę, że opłata parkingowa pobierana w sobotę ma marginalne znaczenie w przeciwdziałaniu zjawiskom, o których mówią, argumentując konieczność jej utrzymania.

Na komisji powiedziano, że sprawa nie jest prosta i z pewnością radni będą musieli zająć się tematem. Równocześnie są bardzo zgodni w sprawie zamknięcia Rynku dla ruchu samochodów poza określonymi godzinami, np. na czas dowozu towaru czy wywozu odpadów.

Warto tu zaznaczyć, że negatywne zjawiska, szczególnie takie jak przejeżdźanie przez Rynek i związane z tym zagrożenie, nie znikną z powodu opłaty parkingowej. Tym bardziej, że gdy ktoś tylko przejeżdża, to przecież nie parkuje. Warto też zadać pytanie: jaki był sens budowy parkingu, np. na Franciszkańskiej w ramach rewitalizacji Starego Miasta, skoro docelowo ma to być miejsce zamknięte dla ruchu kołowego?

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • moHer

  Pięknie odwrócono kota ogonem. Mieli znieść opłaty za parkowanie w soboty, a przemielili temat, że chodzi o wstrzymanie ruchu w rynku :) POLITYKA pełną gębą.

  1. Skoro tak bardzo przejmują się ruchem w okolicy Rynku, to w jakim celu wykonano tam tyle miejsc parkingowych?
  2. Co ma wspólnego zniesienie opłaty za parkowanie w MIEŚCIE w soboty z ruchem pojazdów po płycie Rynku?

  Rozwiązanie: zablokować ruch na płycie Rynku i znieść opłaty za parkowanie w soboty w całej strefie płatnego parkowania w mieście. No tylko skąd tą kasę brać?

  Zgłoś nadużycie moHer poniedziałek, 04, maj 2015 18:15 Link do komentarza
 • edi

  Zamknięci rynku dla pojazdów jest już innym problemem. Powstające parkingi w tej strefie i za każdym rogiem postawiony parkomat świadczą tylko o tym ,że liczy się wpływ do kasy miasta. Rynek powinien być wyłączony z ruchu już dawno a parkingi wokół niego w całej strefie parkowania darmowe w soboty i niedziele tak jak uczyniły to okoliczne miasta w tym znacznie biedniejsze Jasło. Trzeba by się zastanowić, czy pobieranie opłat w soboty jest legalne.

  Zgłoś nadużycie edi poniedziałek, 04, maj 2015 09:43 Link do komentarza
 • Luk

  Ruch powinien byc zamknięty już dawno temu. Np. Wczoraj siedząc w ogródku na rynku przez sam środek płyty rynku w ciągu 2 godzin mojego pobyty przejechało 8 aut. Dzieci biegają, jeżdżą na rowerkach tylko czekać aż stanie się nieszczęście. Jestem ciekawy który rady weźmie wtedy na siebie odpowiedzialność za ten syf i bałagan. Na pewno będzie to wina rodziców za niedopilnowanie swoich pociech.........
  Co do plam oleju to jest nie do opisania jak ta nowa kostka jest już zniszczona. Pokruszone kawałki płyt, połamane krawężniki itd.Jeżdżę trochę po Polsce i nie znam drugiego takiego miasta jak Krosno gdzie ruch samochodowy byłby tak napięty. Przecież tu się normalne korki robią w ciągu dnia. Nie ma nic prostszego. Niech któryś radny czy nawet cała komisja siądzie sobie na ławeczce i karteczką i policzy samochody przejeżdżające tylko przez rynek. Widać doskonale na płycie rynku i potem dalej na Sienkiewicza jak wyjeżdżają. Przecież to jest najnormalniejszy skrót do korków na podwalu i Legionów. TAK BYĆ NIE MOŻE.
  Dlaczego nie iść przykładem Sanoka czy Jasła. Przecież tam ruch jest zamknięty. Da się . Da się i niech właściciele sklepów nie opowiadają głupot że im ruch spadnie bo sami jakby mogli to wjechali by do sklepu. Sprawa też się tyczny niedzieli. Tu jest dopiero pole do popisu. Auta stoja dosłownie wszędzie. O przejściu z wózkiem z dzieckiem po chodniku nie ma szans bo jak nie stają auta tak że się wózek nie zmieści to stoja jak się uda aby bliżej ołtarza.

  Zgłoś nadużycie Luk poniedziałek, 04, maj 2015 09:22 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?