KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Płatne parkowanie w sobotę?

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Czy pobieranie opłat za parkowanie w soboty ma sens? Do Rady Miasta wpłynął wniosek, by zrezygnować z sobotnich opłat parkingowych w Krośnie. Komisja ma się zająć wnioskiem w kwietniu. Przewodniczący Rady twierdził wcześniej, że Rada Miasta nie ma kompetencji, by zająć się wnioskiem w sprawie podjęcia uchwały.

REKLAMA


Do Rady Miasta wpłynął wniosek o podjęcie uchwały w sprawie zniesienia opłat parkingowych w soboty. Pierwsza odpowiedź przewodniczącego Rady, Zbigniewa Kubita była kuriozalna. Wnioskodawcy z krośnieńskiego Ruchu Narodowego zamieścili nawet skan pisma na facebooku.

Jak widać na załączonych skanach, (tutaj) wniosek był wyraźnie adresowany do Rady Miasta oraz dotyczył podjęcia uchwały.

Podejmowanie uchwał bezsprzecznie leży w kompetencjach Rady Miasta, która jest władzą uchwałodawczą. Natomiast prezydent jest władzą wykonawczą, działa na podstawie podjętych przez Radę uchwał.

Kolejne kuriozum znajdujemy w odpowiedzi prezydenta, który skupia się na udowodnieniu, że zgodnie z ustawą sobota jest dniem roboczym (facebook), a opłata jest pobierana na podstawie uchwały, zgodnie z którą pobierana jest w “dni robocze”. Tyle, że we wniosku napisano, że “sobota jest dniem wolnym od pracy urzędów (...)”. To niewątpliwie jest prawdą - Urząd Miasta przy Staszica 2 w soboty jest nieczynny dla mieszkańców. Zatem definicja “dnia roboczego” nie ma nic wspólnego z wnioskiem, do którego zresztą powinna się odnieść Rada Miasta, a nie prezydent.

Do Rady Miasta wpłynęło kolejne pismo w tej sprawie, o czym powiedział przewodniczący Kubit (Samorządne Krosno) na marcowej sesji Rady Miasta.

Na moje ręce wpłynął wniosek od jednej z mieszkanek Krosna o podjęcie uchwał w sprawie zwolnienia opłaty parkingowej w soboty. Skierowałem ten wniosek do komisji Gospodarki Komunalnej oraz Gospodarki Budżetowej o wyrażenie opinii w tym zakresie - powiedział przewodniczący.

Radny Marcin Niepokój (Samorządne Krosno), Przewodniczący Komisji Budżetowo-Finansowej stwierdził, że komisja zajmie się tym tematem w kwietniu.

W kuluarach radni już rozmawiali na ten temat. Przynajmniej część z nich twierdzi, że opłata nie powinna być pobierana w soboty. Jedna z radnych powiedziała wręcz, że jest to nieporozumienie, a intencją uchwały było pobieranie opłat od poniedziałku do piątku. Inny radny dodał, że użyte w uchwale określenie "dzień roboczy" jest po prostu nieścisłe. Na potwierdzenie jego słów możemy przytoczyć, że takie samo określenie: “dzień roboczy” jak w uchwale o opłatach parkingowych, używane jest w Krośnie w rozkładach jazdy MKS. Autobusy jednak nie wykonują w soboty kursów z rubryki "dni robocze".

pd

 • autor: pd

8 komentarzy

 • Angol

  Zgadza sie ! Parodia Urzedu Miasta nie zna granic. Najwazniejsze aby mieszkancom Krosna pokazac kto ma racje i dlaczego, ale po co? Dla kogo te zabawy? Wiadome jest ze Sobota to Sobota , w Anglii w duzych miastach w Sobote parkuje sie na ulicach bez problemu, Manchester parkujesz free , tylko zakaz lub platne od Poniedzialku do Piatku . Kogo wybieramy to tak pozniej mamy.! Za pozno. Ale czy nie mogl Prezydent poczuc klimatu i zwolnic parking w Sobote? Mogl! Mogl powiedziec tylko jedno slowo. Najwyrazniej nie chcial i nie mial potrzeby. W Soboty nie powinno sie placic za parkingi miejskie.

  Zgłoś nadużycie Angol niedziela, 12, kwiecień 2015 18:50 Link do komentarza
 • hmm..

  Niestety krośnieński rynek kończy swoje umieranie.

  Ograniczenia intelektualne, kulturalne i humanitarne osób podejmujących decyzje w kwestii opłat parkingowych i podobnych spowodowały, że rynek poddano eutanazji.

  W europejskich stolicach na rynku można spotkać lokalnych twórców, rzemieślników sprzedających swoje dzieła i wyroby.
  "HAND MADE" - gdzie na rynku można spotkać ?

  Podobno wiele z osób pracujących w UM i RM tytuuje się "mgr" i chyba zna podstawową definicję rynku.

  Rynek - miejsce spotkań sprzedających i kupujących.

  Gdzie stanowiska dla chcących pograć w szachy pod chmurką?

  Gdzie hotel/pensjonat/akademik w rynku?

  Na terenie miasta Krosna nie ma nawet hotelu(jeden budynek) dysponującego możliwością ulokowania 100 osób w osobnych pokojach.

  Gastronomia i picie piwa, wina to odrobinę za mało.

  Rękodzieło artystyczne i użytkowe - brak.

  Brak muzyków i muzykantów.

  Kiedyś można było spotkać Mareckiego - hipisa z bieszczad ale go prześcigano.
  Szkoda, bo o takiego barda z gitarą dzisiaj ciężko..

  Może Pan Soliński zamiast zajmować się defensywnym PR przygotuje pakiet działań ofensywnych mających na celu reanimację rynku.

  Miejsca parkingowe i brak opłat weekendowych to podstawa!

  Zgłoś nadużycie hmm.. czwartek, 09, kwiecień 2015 14:42 Link do komentarza
 • Loleksy

  To teraz proponuję wysyłać do MKS zażalenia, że nie przyjechał mi autobus w sobotę a powinien bo to dzień roboczy. Interpretację dnia roboczego mamy od prezydenta, więc można im zacytować.

  Zgłoś nadużycie Loleksy wtorek, 07, kwiecień 2015 21:45 Link do komentarza
 • moHer

  Wiosek jest godny poparcia. Zastanowiłbym się tylko czy konieczny jest w ogóle wjazd do samego rynku, czy nie można by zostawić "fury" troszkę dalej. W końcu wszyscy już chyba mamy i nie ma się czym i przed kim chwalić.

  Zgłoś nadużycie moHer wtorek, 07, kwiecień 2015 18:25 Link do komentarza
 • zatroskany

  Przewodniczący odsyła wnioski mieszkańców do Prezydenta, Prezydent daje nam wykłady z prawa (ciekawe gdzie robił prawo ? ). A może Rada Miasta miała by swojego prawnika i nie robiła takich głupstw?.Widać, że w naszym mieście dwie władze (uchwałodawcza i wykonawcza) są niepotrzebne, wystarczyłaby jedna np. tylko Prezydent - czysty zysk !. Co Wy na to?

  Zgłoś nadużycie zatroskany poniedziałek, 06, kwiecień 2015 21:17 Link do komentarza
 • zniesmaczony

  W każdym większym mieście tj. Kraków czy Rzeszów za parking w sobotę się nie płaci. Tylko Krosno takie zacofane. Najlepiej pod blokami powinniśmy wnosić opłaty za parkowanie... Żal

  Zgłoś nadużycie zniesmaczony poniedziałek, 06, kwiecień 2015 21:00 Link do komentarza
 • Mimi

  Pomysł wnioskodawców na pewno zwiększy atrakcyjność Starówki dla studentów zaocznych PWSZ, którzy będą jeszcze teraz parkować samochody w soboty. Obecnie jest to bardzo dobrze widoczne w niedziele, kiedy nie ma opłat. Pozostawiają auta na Starówce od rana do wieczora, w tym czasie przebywając na zajęciach. Jak się wjedzie do Rynku to tylko zrobi się objazd i trzeba w innym miejscu szukać miejsca postojowego,

  Zgłoś nadużycie Mimi poniedziałek, 06, kwiecień 2015 17:44 Link do komentarza
 • normy

  Nic nie zmieni betonu !!!
  Opłaty za wodę , podatki od nieruchomości , opłaty za śmieci , też nie mogą obniżyć?
  Stek bzdur , kto to jest ten Kubit ?
  Gość żyje na granicy światów?
  Czy już odjechał......(?)
  Najlepiej wysłać Straż Miejską niech wlepiają mieszkańcom mandaty za parkowanie na zakazie
  w obrębie kościoła w niedzielę!!! Niby , gdzie mają stawać????
  Na dworcu PKS... .

  Zgłoś nadużycie normy poniedziałek, 06, kwiecień 2015 16:31 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?