KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Lotnictwo i mechanika. Zainaugurowano centrum edukacji

Lotnictwo i mechanika. Zainaugurowano centrum edukacji Fot. Piotr Dymiński

Nowoczesny sprzęt, symulatory lotu, flota powietrzna - podczas Dni Krosna dokonano uroczystej inauguracji Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii. Krosno wyprzedza konkurencyjne ośrodki.

REKLAMA


W sobotę (13.06) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie obyła się inauguracja Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii. Nie przypadkiem wybrano właśnie ten dzień, inaugurację połączono z Dniami Krosna.


Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica w Krośnie - Bogdan Adamski

Dyrektor Bogdan Adamski podkreślał, że są już pierwsze efekty szkolenia na nowoczesnym sprzęcie, pokazują to sukcesy uczniów "Mechanika". - Celem jest wykształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry dla przemysłu, osiąga się to przez poziom kształcenia i zsynchronizowanie go z potrzebami przedsiębiorców - powiedział dyrektor - Sięgnęliśmy w przyszłość - podkreślał Bogdan Adamski w swoim wystąpieniu.

O znaczeniu projektu mówił prezydent Krosna, Piotr Przytocki. - Wyprzedzać przyszłość, to nie jest marzenie, które jest elementem kampanii wyborczej. Ja myślę, że to jest wymóg czasów - powiedział prezydent.

O wyposażeniu dostępnym w "Mechaniku" mówiono jako wyprzedzającym poziom Centrów Edukacji Zawodowej na zachodzie Europy.

Powstało w nim kilkanaście laboratoriów i pracowni, w tym m.in. diagnostyki maszyn i urządzeń, silników spalinowych i budowy pojazdów, mechatroniki oraz metrologii. Wszystkie są wyposażone w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia.

- Projekt był realizowany przez kilka lat w dwóch etapach. Pierwszy (2009-2012) dotyczył branży mechaniki i mechatroniki motoryzacyjnej - relacjonuje Bogdan Adamski - W latach 2013-2015 realizowana była druga część projektu, nazywana "lotniczą". Powstały laboratoria nawigacji, radionawigacji oraz statki powietrzne, które mają nadać kwalifikacje pilota szybowcowego i turystycznego biorącym udział w szkoleniach - powiedział dyrektor.

Z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii szczególnie cieszy się zastępca prezydenta, Bronisław Baran. - Co ważne, nie będziemy kształcić tylko na terenie szkoły. Będziemy kształcić pracowników zakładów pracy, którzy potrzebują podnieść swoje kwalifikacje - powiedział Bronisław Baran - Wcześniej przedsiębiorcy musieli wysyłać swoich pracowników na szkolenia nawet za granicę, co było bardzo kosztowne. Krosno będzie teraz przyciągało osoby spoza miasta, spoza województwa, które będą podnosiły swoje kwalifikacje - podsumowywał wiceprezydent.


- Poszliśmy krok do przodu. Realizujemy to co będzie potrzebne w przyszłości. Wkrótce inni będą nas naśladować - dodał Bronisław Baran. Podkreślał przy tym, że dla inwestorów ważne jest, by na miejscu była wykształcona kadra.

Nowoczesna baza dydaktyczna szkoły - najnowszej generacji sprzęt, laboratoria motoryzacyjne, mechaniczne i lotnicze, które powstały w wyniku realizacji projektu "Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie" wykorzystywane będą do kształcenia zawodowego uczniów krośnieńskich szkół, jak również do prowadzenia kursów i szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw.

Następnie na krośnieńskim lotnisku zaprezentowano flotę powietrzną "Mechanika" i Aeroklubu, na której można prowadzić szkolenia lotnicze. O nowych motoszybowcach informowaliśmy niedawno w KrosnoCity.pl: Nowe samoloty w "Mechaniku".

W sumie szkoła ma dwa samoloty typu Pipistrel Sinus, ponadto szkoła dysponuje dwoma dwuosobowymi szybowcami szkoleniowymi Perkoz oraz dwoma szybowcami Junior.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?