KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Światowy Dzień FAS w Krośnie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Zachowaj abstynencję w czasie ciąży. U dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają pojawia się szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych. Określa się to jako FAS: Płodowy Zespół Alkoholowy. 9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS.

REKLAMA


Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Chodzi między innymi o zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego, uszkodzenie mózgu powodujące trudności w uczeniu, zapamiętywaniu, nadpobudliwość.

Szacuje się, że w Polsce FAS wykrywane jest rocznie u ok. 900 noworodków, natomiast u dziesięciokrotnie większej liczby dzieci stwierdza się występowanie niektórych jego objawów. Matki zwykle nie przyznają się do picia w czasie ciąży, a mała ilość alkoholu jest trudna do wykrycia w badaniach biochemicznych, dlatego dane podawane przez lekarzy mają charakter szacunkowy.

Światowy Dzień FAS przypada na dzień 9 września 2015. W ubiegłym roku w Krośnie odbyła się konferencja "Fascynujące dzieci w domu i szkole" oraz warsztaty dla osób pracujących z dziećmi.

- W tym roku Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce wraz z Fundacją dla Dziecka i Rodziny "Wschodzące Słońce" oraz Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień zapraszają do przygotowania latawców by uczcić Światowy Dzień FAS. Dzieci lub młodzież mogą tworzyć rysunki lub wypisać hasła zachęcające do zachowania abstynencji w czasie ciąży lub też w inny sposób odnieść się do tematyki FAS - mówi Jadwiga Jagieło.

Obchody rozpoczną się 9 września (środa) o godz.17.00 na rynku w Krośnie. Podczas wydarzenia dzieci wraz ze swoimi opiekunami wypuszczą do nieba specjalnie na ten cel przygotowane latawce. Wybrany zostanie także najładniejszy latawiec.

- Przyjęliśmy latawiec jako symbol dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, które jeśli im pozwolić i mądrze prowadzić mogą "wzbić się w górę" - mówi Jadwiga Jagieło.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?