KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W niedzielę wybory. Podsumowujemy kampanię

25 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. To już najbliższa niedziela. W Krośnie w lokalach wyborczych dostaniemy listy z siedmioma kandydaturami do Senatu oraz ponad 200 kandydaturami do Sejmu. Jak przebiegała kampania?

REKLAMA


Kampania wyborcza w Krośnie i powiecie krośnieńskim przebiegała spokojnie. Nie dochodziło do poważniejszych incydentów, chociaż dało się zauważyć niszczenie materiałów wyborczych różnych kandydatów.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do Komendy Miejskiej Policji w Krośnie o informacje na temat liczby zgłoszeń dotyczących naruszania Kodeksu Wyborczego i niszczenia materiałów, ale nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Większość kandydatów ograniczyła się do typowej kampanii opartej na ulotkach, banerach, plakatach, stronach internetowych i obietnicach wyborczych. W sprawach naszego regionu i miasta nie było niespodzianek. Wszyscy kandydaci są zgodni, że potrzebujemy rozwoju infrastruktury, poprawy dostępności komunikacyjnej i nowych inwestycji. Bardzo często przewijało się też stwierdzenie, ze politycy są oderwani od rzeczywistości zwykłych ludzi.

Co do samej formy kampanii w przypadku kilku kandydatur z naszego regionu pojawiły się zaskakujące elementy. Niektóre z nich przypominamy w podsumowaniu kampanii.

Krystian Gazda (Kukiz’15)
Młody kandydat do Sejmu z Korczyny. Startuje z listy Kukiz’15, z ostatniego miejsca. To go nie deprymuje, wręcz przeciwnie, tym bardziej, ze wśród Polaków jest coraz większa niechęć do głosowania "na jedynki". Gazda zastosował kilka nietuzinkowych sposobów na promocję swojej kandydatury. Jego profil na facebook’u jest jednym z najbardziej żywych i barwnych, a wśród osób popierających jego kandydaturę znalazła się wschodząca gwiazda sportów zimowych: Ewelina Marcisz, także pochodząca z gminy Korczyna.

Jako kandydat Gazda napiętnował sposób przygotowania szkół w gminie do przyjęcia 6-latków, co odbiło się szerokim echem wśród internautów - zobacz tutaj.

Gazda zyskał tez poparcie młodych fanów motoryzacji, jeden ze "SPOTÓW" stał się elementem kampanii wyborczej Gazdy.
Krystian nie ograniczył się do Krosna i powiatu krośnieńskiego, poparł inicjatywę kandydatki z Krosna do Senatu dotyczącą rozwoju geotermii dla Brzozowa.
Wspólnie wystąpili na konferencji prasowej na ten temat. Warto podkreślić, że tego dnia głównym tematem w “Aktualnościach” był wzrost cen energii i poszukiwanie alternatywnych metod jej uzyskiwania.

Edyta Wiśniowska (Ruch Narodowy)
Kandydatka z Krosna do Senatu zaskoczyła na samym początku, a raczej zaskoczyła reakcja na jej kandydaturę. W jasielskim portalu ukazał się artykuł pod tytułem “Edyta Wiśniowska będzie rywalizować do Senatu z Okręgu 57 z Alicją Zając z Jasła” . Taki materiał, w sytuacji, gdy główna rywalka jest właśnie z Jasła, to wyróżnienie na samym starcie. Wkrótce Wiśniowska zaskoczyła ponownie, tym razem happeningiem piętnującym “oderwanie polityków od rzeczywistości”: Edyta Wiśniowska "Senator Obywatelski" i pokaz mody parlamentarnej kolekcji wiosna-lato.

- Politycy są coraz bardziej oderwani od rzeczywistości, o czym świadczą kolejne afery - stwierdziła kandydatka. Rozmawiając z mieszkańcami na krośnieńskim Rynku, Edyta Wiśniowska zwracała uwagę, że politycy nadużywają immunitetów i przywilejów władzy. Poruszono też temat wystawnych kolacji na koszt podatników, czy słynnych już "kilometrówek".

Ze swoją kampanią przebiła się wygrywając plebiscyt przedwyborczy "Nowin" w naszym okręgu, co było okazją do szerszego zaprezentowania programu wyborczego.

Na swoim profilowym facebook’u przybliżała swoje poglądy na rozwój Podkarpacia w formie graficznej - zobacz tutaj.

Krzysztof Olbrycht (Nowoczesna)
Kolejnym kandydatem, który działa niesztampowo był Krzysztof Olbrycht z Nowoczesnej Ryszarda Petru. Na konferencji prasowej dokonywał “cudownej przemiany stawki VAT” na gofry. Udostępnił też zabawną animację na ten temat na facebook’u: Jak Krzysztof Olbrycht cudu przemienienia dokonał...

Także Olbrycht był kandydatem, który na konferencji prasowej zarzucił, ze dotychczasowi politycy oderwali się od rzeczywistości. Zobacz: Eksperymenty naukowe na gofrach, czyli konferencja Nowoczesnej [FILM].

Łukasz Mrugał (KW Zbigniewa Stonogi)
Jeszcze dalej poszedł Łukasz Mrugał z komitetu Zbigniewa Stonogi. Na swoim banerze ogłosił, że jest "idiotą i złodziejem bo pracuje za mniej niż 6000 złotych". W ten przewrotny sposób Mrugał nawiązał do "Afery taśmowej" i skandalicznych wypowiedzi polityków upublicznionych przez "Wprost".

Dariusz Sobieraj (Polskie Stronnictwo Ludowe)
O ile zarzut oderwania polityków od rzeczywistości jest zrozumiały w retoryce opozycji pozaparlamentarnej, to pan Dariusz Sobieraj, startujący z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego zaskoczył nas takim postawieniem sprawy. Zobacz: Dariusz Sobieraj do Sejmu - Czas na dobrą zmianę.

Okazuje się, że po 8 latach współrządzenia przez PSL konieczne są jego zdaniem zmiany i wiele poprawek. Równocześnie na konferencji prasowej podawał przykład lokalnej koalicji PSL z PiS oraz ciepło wypowiadał się o prezydencie Andrzeju Dudzie. Czy to zapowiedź nowej koalicji w Sejmie?

Piotr Babinetz (Prawo i Sprawiedliwość)
Swoją kampanią zaskoczył także poseł Piotr Babinetz. Wygląda na to, że podobnie jak większość konkurencji skupił się na banerach, plakatach, ulotkach. Tym samym wykazał się niespotykaną skromnością jak na parlamentarzystę starającego się o ponowny wybór. Przygotowując nasz materiał o planowanej łącznicy kolejowej (Krosno: reaktywacja kolei. W godzinę dojedziemy do Rzeszowa?) o udziale Piotra Babinetza w ważnych dla tego projektu rozmowach, dowiedzieliśmy się od innych osób. Tymczasem taki przykład współpracy dla dobra Krosna ponad partyjnymi podziałami to atut, który warto podkreślić.

Imigranci
W kampanii wyborczej w Polsce poruszany był temat "migrantów socjalnych" i "uchodźców". Te akcenty pojawiły się tez na Podkarpaciu, chociaż nie zdominowały kampanii, ani aktywności kandydatów. Zobacz: Kampania partii KORWiN: zbierali podpisy poparcia dla Orbana.

Ruch Narodowy i KORWiN zorganizowali manifestację w Rzeszowie, w której też brali udział krośnianie, w tym kandydatka do Senatu, Edyta Wiśniowska. Dziennikarzom mówiła, że w pierwszej kolejności powinniśmy przyjąć Polaków zagrożonych wojną na Ukrainie. Zobacz: Krośnianie przeciw imigrantom! Internetowe Super Nowości zwróciły uwagę na opublikowany na facebook'u Wiśniowskiej apel do Wojewody. SUPERNOWOŚCI: Kandydatka Ruchu Narodowego na senatora apeluje do wojewody.

Cisza wyborcza
Agitacja wyborcza dobiega końca. Od północy będzie obowiązywała “cisza wyborcza”, czyli zakaz prowadzenia jakiejkolwiek agitacji wyborczej. Przypominamy, że za złamanie ciszy grożą kary. Jest to czas na spokojne zastanowienie się dla tych, którzy jeszcze nie są pewni, na kogo oddać głos.

Przypominamy też o zasadach głosowania: W niedzielę wybory. Jak głosować?

pd

  • autor: pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?