KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spalarnia - czy jest się czego bać? Relacja z wyjazdu technicznego

Spalarnia - czy jest się czego bać? Relacja z wyjazdu technicznego Fot. Piotr Dymiński

Pomysł budowy spalarni w Krośnie wzbudza kontrowersje i protesty. Jak tego typu obiekty działają w innych miastach? O tym mieli okazję przekonać się uczestnicy wyjazdu technicznego do Krakowa i Liberca. W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Idea Carpathia.

REKLAMA


24 listopada Stowarzyszenie Idea Carpathia zorganizowało konferencję na temat planowanej budowy spalarni w Krośnie. Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli wcześniej w organizowanych w Krośnie wykładach oraz w wyjeździe technicznym do spalarni w Krakowie i Czechach.

Konferencja Stowarzyszenia odbyła się w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

- W dniach 9-10 listopada 2015 uczestniczyliśmy w wyjeździe technicznym do spalarni w Krakowie i Libercu (Czechy) - poinformował Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia.

Wyjazd zorganizowało MPGK Krosno. Podczas konferencji zaprezentowano i omówiono fotografie z wyjazdu.

Kraków

Instalacja w Krakowie jest dopiero na etapie rozruchu, dlatego samego procesu spalania śmieci nie można jeszcze zobaczyć.


Stanowisko kierowania instalacją w krakowskiej spalarni

- Instalacja w Krakowie praktycznie pod każdym względem różnić się będzie od tej planowanej w Krośnie. Przede wszystkim spalać będzie odpady komunalne, a nie RDF, czyli paliwo planowane w spalarni krośnieńskiej. Ponadto ulokowana jest wśród obiektów przemysłowych, jako nowy obiekt, a zatem dodatkowe źródło emisji - relacjonował Piotr Dymiński.

Zaprezentowano zdjęcia przedstawiające najbliższe otoczenie spalarni.

- Planując spalarnię, inwestor miał do wyboru cztery propozycje lokalizacji. Z uwagi na spodziewane protesty wybrano teren, który wymagał dobudowania trzech kilometrów instalacji ciepłowniczej - dodał Rafał Woźniak.


Hala rozładunku odpadów komunalnych

Prezes Stowarzyszenia dowiedział się również o dodatkowych korzyściach obiecanych mieszkańcom w związku z budową spalarni w Krakowie. Dowiedział się, że w dzielnicy XVIII, w której powstaje spalarnia zamierzano wybudować infrastrukturę w postaci hal sportowych, ulic, parkingów, placów zabaw itd. za ok. 50 mln złotych. Podpisano specjalną deklarację społeczną, jednak z uwagi na kłopoty finansowe miasta Krakowa nie wszystkie obiecane inwestycje doczekały się realizacji. Pokazuje to, że najlepszym zabezpieczeniem takich umów społecznych jest prowadzenie budowy spalarni równocześnie z inwestycjami obiecanymi mieszkańcom, najlepiej w ramach jednego projektu.


Bunkier - mieszanie odpadów przed spaleniem

Stowarzyszenie Idea Carpathia przedstawiło kilka pomysłów na spożytkowanie energii w sposób dostępny dla mieszkańców: lodowisko zasilane energią ze spalarni, ciepłe baseny, wykorzystujące ciepło ze spalania czy ogólnodostępny plac zabaw ze zraszaczami w przypadku upałów.

- Po spalarni w Krakowie gości oprowadzał pochodzący z Niemiec Jurgen Gebhardt. Przeniósł się on wraz ze swoim ośmioosobowym zespołem do krakowskiego przedsiębiorstwa, po zamknięciu spalarni w Hamburgu. W ostatnim czasie z powodu zbyt dużej wydajności zamknięto tam dwie z czterech spalarni. Polityka śmieciowa Niemiec kładzie coraz większy nacisk na recykling, co spowodowało, że zabrakło paliwa do funkcjonowania tych obiektów - powiedział Rafał Woźniak.

Czechy

- Spalarnia w Libercu ulokowana jest w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów mieszkalnych. W tej chwili jest jednostką prywatną, gdyż tamtejsze władze samorządowe sprzedały przedsiębiorstwo kilka lat po jego wybudowaniu prywatnemu przedsiębiorcy. Zgodnie z czeskim prawem spalarnia musi konkurować o śmieci z wysypiskami. Jako obiekt prywatny musi też sama się utrzymywać - relacjonował Piotr Dymiński.


Spalarnia w Libercu (Czechy)

- Pracownik spalarni mówił o protestach społecznych mających miejsce nawet po wybudowaniu spalarni. Okazało się, że w większości byli to ludzie reprezentujący firmy posiadające wysypiska śmieci - dodał Rafał Woźniak.

W czasie konferencji prezentowano zdjęcia pokazujące osiedla wokół spalarni w Libercu.


Schemat instalacji spalarni w Libercu

- Podczas wizytacji zewnętrznej budynków spalarni nie stwierdziliśmy żadnego nieprzyjemnego zapachu. Żaden nieprzyjemny zapach nie był również wyczuwalny obok otwartych (w Krakowie są umieszczone w zamkniętej hali) zsypów, gdzie w naszej obecności wrzucano przywiezione śmieci. Widzieliśmy to z okna sali konferencyjnej, znajdującej się w sąsiedztwie miejsca rozładunku "śmieciarek". Nawet otworzyliśmy okno na próbę - mówił Rafał Woźniak. - Lekko nieprzyjemny zapach wyczuwalny był natomiast w pomieszczeniach biurowych, umieszczonych w budynku spalarni. Z komina obiektu unosi się biały dym, a emisje spalin pokazywane są online na ekranie komputera. Niestety nie przewidziano w Libercu zewnętrznej tablicy z prezentacją emisji spalin, która ma funkcjonować w nowo budowanych spalarniach np. w Krakowie - dodał.


Odpady komunalne przygotowane do spalenia

Działacze Stowarzyszenia podkreślili, że ważną sprawą jest zagwarantowanie odbioru żużli jako materiału budowlanego oraz opracowanie odbioru popiołu i innych pozostałości, w tym niebezpiecznych substancji chemicznych. W przypadku braku takich gwarancji spalarnia pozostaje z kosztownym problemem.

- Niestety w Libercu mieliśmy również do czynienia ze spalarnią odpadów komunalnych. Chcemy obejrzeć obiekt produkujący RDF, czyli paliwo, które będzie stosowane w planowanej spalarni w Krośnie - podkreślił Rafał Woźniak.


Przy tej ulicy funkcjonuje spalarnia w Libercu

Członkowie Stowarzyszenia zapowiadają, że w razie realizacji budowy spalarni w Krośnie będą wnioskowali o zastosowanie wszelkich możliwych "dobrych praktyk", a nie tylko spełnienia norm prawnych. W szczególności dotyczy to prezentacji emisji spalin online i na zewnętrznej tablicy, rozładunek paliwa w zamkniętej hali, zastosowanie rozwiązań umożliwiających korzystanie z wytworzonego ciepła przez mieszkańców, a także zagwarantowanie odbioru żużli pozostałych po spalaniu jako materiału budowlanego.

red.
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: red.

26 komentarzy

 • obserwator

  Nie znacie takiego przysłowia ,, do Korczyny po rozum a do Krosna po pieniądze ,, i wszystko jasne . Bardzo dobrze , że się bronią przed spalarnia taż to syf - wystarczy wyjść wieczór na dwór jak sąsiad zapali mała ilością odpadów to nie ma czym dychać .

  Zgłoś nadużycie obserwator poniedziałek, 07, grudzień 2015 11:56 Link do komentarza
 • mania

  Nie wiem czy Prezydent ma dobrych doradców w tej sprawie. Prezes MPGK teżmusi trzymać swoją stronę. Przydał by się jakiś niezależny ekspert

  Zgłoś nadużycie mania niedziela, 06, grudzień 2015 14:50 Link do komentarza
 • kazek

  ". Organizacje te często za główne źródło emisji dioksyn do atmosfery podają spalarnie odpadów oraz spalanie tworzyw sztucznych w przydomowych kotłowniach (tzw. niska emisja). Badania pokazują, że skażenie powietrza dioksynami jest największe na terenach wiejskich[potrzebne źródło]. Gazy odlotowe z najnowocześniejszych spalarni zawierają jednak znacznie mniej dioksyn niż powietrze, którym na co dzień oddychamy. Wielokrotnie więcej dioksyn przedostaje się do naszych organizmów wraz z tak zwanymi „potrawami z grilla”, a także na skutek palenia drewna w otwartych i źle wentylowanych kominkach."

  PRZYTOCZYŁEM POWYŻEJ fragment na temat dioksyn zaczerpnięty z Wikipedii.Łatwo jest straszyć ludzi,podając przykład,jak to gdzieś w Indiach "zmarły prawie wszystkie dzieci [...]",nie pisząc,że tam ludzie jedli ziarno skażone bezpośrednio środkiem grzybobójczym,czyli czyli jedli coś w rodzaju trutki na szczury.Można też manipulować podając wyrwane z kontekstu dane dotyczące jajek z Liberca,chociaż w mieście tym,oprócz spalarni działa jeszcze dwie stalownie i inne zakłady,a końcowe wnioski autorów opracowania są dla spalarni raczej korzystne.

  Zgłoś nadużycie kazek niedziela, 06, grudzień 2015 14:19 Link do komentarza
 • darek1

  A po co biorą śmieci z ościennych gmin ?

  Zgłoś nadużycie darek1 niedziela, 06, grudzień 2015 13:33 Link do komentarza
 • z białobrzeg i zawodzia

  Przez protesty SMOT i Stowarzyszenia z Jasła dużej trwało uruchamianie kontenerów na wysypisku, które mają ograniczyć odory.

  Dziękujemy Wam, że dłużej śmierdziało.

  Zastanówcie się WY robicie.

  http://www.krosno.pl/pl/aktualnosci/art4592.html

  Zgłoś nadużycie z białobrzeg i zawodzia niedziela, 06, grudzień 2015 10:47 Link do komentarza
 • Zgryźliwy tetryk

  Do Google - nie widzę przeszkód, ale dalej widzę śmieci i co z nimi zrobisz? Do spalarni je! Spalić dziada! Ja wiem, że są rożne teorie i to bardzo piękne, ale tu trzeba konkretu! I tylko konkret jest odpowiedzią i argumentem w dyskusji. Wiem że trzeba się dobrze wczytać w przytaczany materiał, ale jak chcesz dyskutować to wrzuć kawę na ławę a nie teoryjki z innych stron!

  Zgłoś nadużycie Zgryźliwy tetryk sobota, 05, grudzień 2015 17:07 Link do komentarza
 • kurczak

  do ...przekonany:'

  moza życ przy spalarni..... ale nie musimy !!!!
  jestem przekony ze osoby tam mieszkajace zaraz obok maja inne zdanie,,, i na pewno nie sa super zadowoleni ze za pltem jest duzy zaklad spalajacy smieci

  pomijam fakt iz w badaniach niezaleznych po sprawdzeniu WARTOSC STEZENIA HCB W JAJKU KURZYM W LIBERZU ( zaraz obok spalarni ktora tak preznie promowalo MPGK !!)

  jajo zawiera 250 ng/g - jest to bardzo duze stezenie HCB

  strona 37 (w jezyku angiel;skim)
  http://www.ipen.org/sites/default/files/documents/21ceh_liberec_municipal_waste_incin_in_czech_rep-en.pdf

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Heksachlorobenzen

  co to jest HCB???

  '''W niektórych wioskach zmarły prawie wszystkie karmione piersią dzieci w wieku poniżej dwóch lat, których matki spożywały skażony chleb przez HCB'...;;;''

  Zgłoś nadużycie kurczak sobota, 05, grudzień 2015 14:08 Link do komentarza
 • koran

  do ..obywatel';
  ZAWODZIE , BIALOBRZEGI ....
  ONI TEZ PROTESTUJA!

  sprawdz do konca pismo SMOTU i jakie protesty dolaczono w zalacznikach


  http://www.smot.com.pl/informacjebiezace.html

  Zgłoś nadużycie koran sobota, 05, grudzień 2015 14:03 Link do komentarza
 • obywatel

  Budowa składowiska jest konieczna ale nie w takim miejscu. Rozbudowywane jest składowisko w mieście 250 m od zabudowań. Popieram Korczynę, że protestuje przeciwko tak fatalnej lokalizacji. A gdzie mieszkańcy Zawodzia i Białobrzek?

  Zgłoś nadużycie obywatel sobota, 05, grudzień 2015 12:58 Link do komentarza
 • korczyniak

  Mieszkańcy Korczyny protestują przeciwko rozbudowie składowiska na Białobrzegach. Zachęcamy do protestu mieszkańców Krosna. Więcej informacji na stronie http://www.smot.com.pl/informacje%20biezaca.html ( trzeba skopiować link i wkleić) albo wejść na stronę http://www.smot.com.pl i kliknąć na zakładkę po lewej stronie INFORMACJE BIEŻĄCE

  Zgłoś nadużycie korczyniak sobota, 05, grudzień 2015 12:53 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?