Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Krosno będzie miało koronera

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Temat zatrudnienia koronera pojawił się na listopadowej sesji Rady Miasta. Zgodnie z interpretacjami prawnymi, jakie otrzymał krośnieński samorząd konieczne jest powołanie koronera. Miasto chce rozwiązać ten problem, ale ofertę przedstawioną przez szpital uznano za "kuriozalną".

REKLAMAO kwestię koronera na sesji pytał radny Robert Hanusek (Klub Samorządowy) w związku z informacją o spotkaniu odbytym przez Prezydenta Miasta w tej sprawie.

Funkcja koronera znana jest głównie z amerykańskich seriali i filmów kryminalnych. Jak ten zawód funkcjonuje w Polsce? Temat dopiero się pojawia, a głośniejszy stał się w ubiegłym roku. Teoretycznie w każdym powiecie (czyli też w mieście na prawach powiatu jakim jest Krosno) powinno powstać Biuro Koronera.

Zastępca prezydenta Krosna, Bronisław Baran poinformował o takich interpretacjach prawnych, zgodnie z którymi powołanie koronera jest zadaniem samorządu. - Musimy ten problem rozwiązać - powiedział zastępca prezydenta.

Koroner ma za zadanie stwierdzenie zgonu w niektórych przypadkach. - Chodzi o sytuacje gdy osoba zmarła nagle, ale nie w placówce zdrowia (np. szpital), wcześniej przez 30 dni nie była u lekarza rodzinnego, a śmierci nie poprzedziła akcja ratunkowa prowadzona przez profesjonalny personel. Wtedy wystawienie aktu zgonu jest obowiązkiem koronera. Dzisiaj pogotowie i inne podmioty przed tym się bronią i nie chcą tej funkcji wykonywać - relacjonował Bronisław Baran.

Z tego powodu Krosno poszukuje koronera. - Kuriozalną ofertę otrzymaliśmy od Szpitala. Policzono nam za "czas dyspozycji", zaproponowana kwota roczna to około 200 tysięcy złotych. Procedura została wznowiona, prowadzimy rozmowy z różnymi podmiotami - poinformował radnych Bronisław Baran.

Jako odrębny zawód koroner w Polsce istnieje od 2002 roku. Jego wprowadzenie związane było z procederem "pogrzebowej korupcji" i tzw. "handlem zwłokami".

pd

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj