KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Prąd w ratownictwie. Krosno rozwija sieć AED

Prąd w ratownictwie. Krosno rozwija sieć AED Fot. KrosnoCity.pl

W Krośnie jest coraz większy dostęp do automatycznych defibrylatorów (AED). To proste w obsłudze urządzenia, które pomagają ratować ludzkie życie. W 2016 roku zakupione zostaną kolejne dwa takie defibrylatory. Automatyczne defibrylatory posiada też krośnieńska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Studenci kilku kierunków uczą się używania tych urządzeń. Przypominamy, jak działa AED.

REKLAMA


Poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha. Wzywamy pogotowie, rozpoczynamy sztuczne oddychanie i masaż serca. Czy przypadkowa osoba na miejscu zdarzenia może zrobić więcej? Może, o ile w pobliżu znajduje się AED - Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny!

Nawet szybko wezwana karetka pogotowia ratunkowego przyjedzie na miejsce zdarzenia po około 5 minutach. Jeśli poszkodowanemu nikt w tym czasie nie pomoże, to bardzo prawdopodobne, że na skutek niedotlenienia w jego mózgu zaczną zachodzić nieodwracalne zmiany. Szybko rozpoczęte przez przypadkowych przechodniów masaż serca i sztuczne oddychanie pozwolą podtrzymywać jego funkcje życiowe. Da to poszkodowanemu jak największe szanse na przeżycie. W tym czasie powinien również zostać użyty defibrylator. W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia często jedynym skutecznym „lekiem" jest prąd elektryczny. Użycie defibrylatora przywraca prawidłową pracę serca i pozwala uratować ludzkie życie. Zbyt późne użycie defibrylatora (np. czekanie na przyjazd pogotowia) zmniejsza jego skuteczność, a zatem i szanse na przeżycie.
Szybkie zastosowanie defibrylacji jest możliwe tylko, gdy w pobliżu znajduje się defibrylator. Automatyczne urządzenia tego typu mogą z powodzeniem zostać użyte przez osobę postronną, bez wykształcenia medycznego.

Urządzenia te są bezpieczne i proste w obsłudze. Same, krok po kroku wydają komendy głosowe (!) i kierują osobą, która udziela pomocy. Po naklejeniu 2 elektrod na klatkę piersiową poszkodowanemu urządzenie automatycznie wykonuje badanie EKG – analizuje rytm serca i w razie potrzeb wydaje polecenie wykonania defibrylacji (wyładowania). Wystarczy wtedy nacisnąć jeden przycisk.

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, dotyczące udzielania pierwszej pomocy coraz większy nacisk kładą na jak najszybsze użycie defibrylatora. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, defibrylatory powinny znajdować się w tam, gdzie są duże skupiska ludzi, a zatem wysokie ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Według Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji (PAD), rozmieszczenie urządzeń powinno umożliwić skorzystanie z ich pomocy w czasie poniżej 3 minut!

Rozwój sieci AED w Krośnie
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UM Krosna zajmuje się rozbudową dostępu do defibrylacji w naszym mieście. Jak wygląda sytuacja?

W 2011 roku miasto zakupiło dwa automatyczne defibrylatory zewnętrzne (PAD 300 P). Urządzenia znajdują się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji - w hali sportowej przy ul. Bursaki  29  oraz  w Zespole Krytych Pływalni w Krośnie - basen przy ul. Wojska Polskiego 45a i basen przy ul. Sportowej 8. AED w hali został już z powodzeniem użyty dla ratowania życia. Zobacz: AED użyty po raz pierwszy w Krośnie

W 2014 miasto udzieliło dotacji (50 000 zł) dla Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie na zakup nowoczesnego defibrylatora z funkcją teletransmisji, celem utworzenia systemu teletransmisji zapisu EKG pacjenta z ambulansu do lekarza dyżurnego Pracowni Kardiologii Interwencyjnej.

W 2015 miasto przekazało dotację dla Zespołu Krytych Pływalni w Krośnie na zakup kolejnego AED. W tym roku planowany jest zakup kolejnych dwóch sztuk. Na ten cel w budżecie przewidziano 12 tysięcy złotych. Defibrylatory zostaną zamontowane w kolejnych miejscach.

Równocześnie prowadzone są szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, także z użyciem AED. Przeszkolono pracowników urzędu miasta, straży miejskiej,  Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, MOPS, MOSiR, Zespołu Krytych Pływalni w Krośnie, szkół, domów pomocy społecznej i Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Przeszkolono w sumie: 57 osób w 2011 roku, 42 osoby w 2012 roku i 27 osób w 2015 roku.

Kolejny defibrylator znajduje się w budynku RCKP przy ul. Kolejowej. To urządzenie nieodpłatnie przekazane przez rejonowy oddział PCK w Krośnie do użytkowania do dnia 31 grudnia 2016 roku, z możliwością przedłużenia umowy. AED jest umieszczony w portierni. Użycie defibrylatora nie wymaga pomocy personelu, a portiernia jest czynna całą dobę. Szkolenie dla 21 pracowników RCKP przeprowadził krośnieński oddział PCK.

Różnie jest z dostępnością
Dostęp do AED w hali sportowej przy ul. Bursaki  wymaga pomocy personelu - otwarcia drzwi do pomieszczenia. Jest jednak dostępny przez całą dobę.

Automatyczne defibrylatory zewnętrzne w Zespole Krytych Pływalni w Krośnie dostępne są w godzinach otwarcia. Na basenie przy ul. Wojska Polskiego 45a defibrylator umieszczony jest na ścianie przy stanowisku ratownika (dostęp w dni powszednie w godzinach 6.00 - 22.00, w soboty i niedziele w godzinach 8.00 - 22.00), dostęp do urządzenia nie wymaga pomocy pracownika.

Na basenie przy ul. Sportowej 8 defibrylator umieszczony jest w pomieszczeniu socjalnym, obok stanowiska ratownika. Dostęp możliwy jest w dni powszednie w godzinach 6.00 - 22.00, w soboty i niedziele w godzinach 10.00 - 20.00, jednak wymaga pomocy pracownika (otwarcie drzwi pomieszczenia).

Nie tylko gmina
Ułatwienie dostępu do defibrylatorów to nie tylko zadanie dla samorządu. Na świecie i w Polsce różne instytucje, a nawet prywatne firmy (np. galerie handlowe lub duże zakłady pracy) dbają o to, żeby w razie potrzeby AED były pod ręką.

W Krośnie w obiektach PWSZ znajdują się dwa AED: przy ulicy Kazimierza Wielkiego 6 oraz przy ulicy Dmochowskiego 12. Urządzenia są łatwo dostępne, znajdują na głównych korytarzach, przy portierniach. Dostęp jest możliwy po otwarciu głównych wejść do budynków. Obydwa AED są własnością uczelni. W związku z ich montażem przeprowadzono też szkolenie dla ponad 20 pracowników na różnych stanowiskach.

- Uczelnia posiada też 2 urządzenia treningowe AED. Szkoleni z ich obsługi są studenci pielęgniarstwa, WF i turystyki - informuje dr Renata Rabiasz, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ Krosno. - W PWSZ pierwsze urządzenie AED pojawiło się w 2009 roku. Zostało zainstalowane do użytku publicznego w roku 2013. Powodem było podniesienie poziomu bezpieczeństwa studentów i pracowników - dodaje dr Rabiasz.

Defibrylatory w PWSZ jeszcze nigdy nie zostały użyte, ale są gotowe "na wszelki wypadek".

Organizatorzy szkoleń pomocy przedmedycznej w Krośnie posiadają szkoleniowe AED. Osoby uczące się pierwszej pomocy są oswajane z tymi urządzeniami.
Szkoleniowe AED używane są podczas turniejów pierwszej pomocy organizowanych w Krośnie. Zobacz: Pierwsza pomoc w CDS. Świerzowa Polska na pierwszym miejscu. Także na pokazach ratownictwa przy różnych okazjach można poznać te urządzenia z bliska. Zobacz: Pierwsza pomoc: z Sercem i Rozumem.

Zobacz także: AED dla Krosna

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • celt

  pracuje w pewnym dużym markecie....w dużym centrum handlowym /nie w Krosnie/, mamy AED w sklepie, do tego czesc personelu jest przeszkolona w obsłudze/przy okazji szkolenia dot.pierwszej pomocy/.Szkolenie sfinansowal nam pracodawca, skorzystałem z niego bo -może to banal-ale fajnie jest moc komus pomoc...a jak można bardziej pomoc niż uratować zycie (już raz miałem "egzamin praktyczny" wiec to nie jest czcze gadanie).

  Zgłoś nadużycie celt środa, 27, kwiecień 2016 20:11 Link do komentarza
 • syrena

  w biedronce nie rzuciło mi się w oczy, przy jakiej ulicy ? :)

  Zgłoś nadużycie syrena wtorek, 26, kwiecień 2016 21:53 Link do komentarza
 • uzytkownik23

  Widziałem również w jednej z biedronek w Krośnie. Oczywiście jako wyposażenie sklepu, nie na sprzedaż.

  Zgłoś nadużycie uzytkownik23 wtorek, 26, kwiecień 2016 21:19 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?