KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W czwartek "Dzień godności" w Krośnie

W czwartek "Dzień godności" w Krośnie Fot. PSOUU Krosno

Mateusz Mijal i popularny raper Liber wystąpią już jutro na charytatywnym koncercie w Krośnie. To część obchodów Dnia Godności w Krośnie. Podczas koncertu prowadzona będzie zbiórka publiczna na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną.

REKLAMA


Zarząd krośnieńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym zaprasza do udziału w obchodach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbędą się  już 5 maja. W programie znalazł się koncert charytatywny w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Obchody swoim patronatem honorowym objął prezydent Krosna. Patronat medialny zapewnia portal KrosnoCity.pl

Program obchodów Dnia Godności:        
14.30 - Msza Święta w kościele farnym,
15.30 - spotkanie na Rynku,
16.00 - "Marsz Godności" (przemarsz z Rynku do RCKP),
16.45 - powitanie uczestników uroczystości, krótkie wystąpienia zaproszonych gości,
17.00 - Koncert charytatywny w wykonaniu Mateusza Mijala i Libera w RCKP (Kolejowa 1).

Wpływy ze zbiórki publicznej towarzyszącej koncertowi zostaną przekazane na potrzeby krośnieńskiego koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w Polsce w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jedną z najstarszych (działa od 1963 r.) i największych (ok. 12 tys. członków, 124 koła terenowe, ok. 400 placówek) organizacji pozarządowych w kraju. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wywodzi się od święta obchodzonego pod tą samą nazwą we Francji, a przypada na 5 maja. Data nie jest przypadkowa: 5 maja obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Ze względu na rozległą strukturę PSOUU oraz mnogość lokalnych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną przyjęło się, że uroczystości związane z Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowane są w Polsce przez cały maj. W ramach obchodów święta mają okazję zaprezentować swoje umiejętności, organizowane są występy artystyczne, można obejrzeć wykonane przez nie rękodzieła. W tym dniu odbywają się również przemarsze, festyny czy koncerty znanych artystów.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.  

Liber (Marcin Piotrowski) to znany polski raper i autor tekstów. Jest byłym członkiem hip-hopowej grupy Ascetoholix. Od 2004 roku prowadzi solową karierę muzyczną, ale współpracuje z innymi artystami.

Mateusz Mijal to młody wokalista, urodzony w Jaśle. Choć ukończył tam szkołę podstawową i gimnazjum, to cała jego późniejsza kariera muzyczna związana była ściśle z Krakowem. Najnowszą propozycją muzyczną artysty jest utwór "Zabijasz mnie", którego autorem tekstu jest Liber, natomiast muzykę skomponował sam Mateusz.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie jest organizacją pożytku publicznego, organizacją samopomocową i niedochodową, powstałą z inicjatywy rodziców, którzy nie godzili się na dyskryminacje i życie w izolacji dla swoich dzieci.

Stowarzyszenie prowadzi w Krośnie i okolicy pięć placówek pobytu dziennego: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej i dwa Środowiskowe Domy Samopomocy. Łącznie obejmują one opieką, edukacją i szeroko rozumianą rehabilitacją ponad 400 osób niepełnosprawnych intelektualnie z Krosna i okolicznych gmin.

W ramach stowarzyszenia działają również 2 Zakłady Aktywności Zawodowej, które zatrudniają 55 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?