KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Czysta energia. Przedłużono nabór wniosków

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Krosno: Przedłużono termin przyjmowania wniosków o dotację na instalacje wykorzystujące energię odnawialną. Nabór został wydłużony do 10 czerwca. W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania informacyjne.

REKLAMA


W dalszym ciągu przyjmowane są wnioski o dotację na kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody użytkowej, instalacje fotowoltaiczne pozwalające na produkcję energii elektrycznej z energii słonecznej oraz automatyczne kotły CO opalane biomasą oraz gruntowe pompy ciepła do ogrzewania domów mieszkalnych i produkcji ciepłej wody użytkowej. Nabór został wydłużony do 10 czerwca. Mieszkańcy Krosna mogą ubiegać się o dotację w wysokości od 70% kosztów instalacji.

- Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Krosna, jednak w związku z tym, że do wyboru jest wiele typów urządzeń, nie wykorzystaliśmy jeszcze pełnej puli wniosków - mówi dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta miasta.

Zaplanowano dwa kolejne spotkania informacyjne: w poniedziałek (6.06) Dzielnicowym Domu Ludowym dzielnicy Białobrzegi  o godz. 17.30 i we wtorek (7.06) w "Puchatku", w dzielnicy Krościenko Niżne o godz. 18.00.  

- Wiemy, że poprawne wypełnienie deklaracji stwarza niektórym mieszkańcom pewne trudności, dlatego służymy pomocą i w razie wątpliwości zapraszamy do zadawania pytań - dodaje dr Soliński.  

Montaż odnawialnych źródeł energii "na własną rękę", bez środków pochodzących z zewnętrznych funduszy, wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Dzięki dotacji koszty te stają się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu i są łatwiejsze do poniesienia przez mieszkańców miasta.

- Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii dzięki dotacjom staną się łatwiej dostępne dla mieszkańców Krosna. Mogą oni uzyskać około 70% dotacji. Pozwoli to nie tylko na ograniczenie zanieczyszczeń w powietrzu, ale na bezpośrednie oszczędności danego gospodarstwa domowego - argumentuje prezydent Piotr Przytocki.

Kredyt nie jest konieczny
Podczas spotkań informacyjnych ze strony mieszkańców pojawiało się wiele pytań. Niektóre, oparte na wcześniejszych doświadczeniach dotyczyły konieczności kredytowania inwestycji we współpracy z bankiem. Udział w projekcie, a więc współfinansowanie odnawialnych źródeł energii, nie wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu w banku. Instalacja zostanie sfinansowana w 70% z dotacji, o którą stara się miasto, a w 30 %, ze środków wnioskodawcy.

Przedsięwzięcie jest jednym z działań skierowanych bezpośrednio do mieszkańców Krosna, które będą realizowane w ramach Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania dostępne są na stronie internetowej: www.krosno.pl/czysta-energia.

Dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Komunalnej urzędu miasta pod numerami telefonu 13 47 43 688 i 13 47 43 629.

pd/umk

  • autor: pd/umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?