KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Gimnazjaliści z Krosna na wymianie w Edewecht

"Sztuka i ruch". W dniach od 6 do 13 czerwca uczniowie Gimnazjum nr 3 w Krośnie mogli uczestniczyć w wymianie międzynarodowej. Dzięki podpisanej partnerskiej współpracy pomiędzy Krosnem i Edewecht, możliwe jest  utrzymywanie kontaktu krośnieńskich uczniów z młodzieżą uczęszczającą do szkoły Edewechter Oberschule w Niemczech.

REKLAMA


Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem "Sztuka i ruch". Grupa 22 młodych osób pod opieką Małgorzaty Wojtyczek, Marty Hanus oraz Izabeli Krysik wyruszyła na spotkanie z nowymi kolegami.

Każdy z uczestników miał przydzielonego partnera, z którym współpracował w trakcie realizacji projektu i spędzał wolny czas. Dzięki gościnności rodziców niemieckich partnerów, uczniowie mieli zapewnione wyżywienie, komfortowe warunki mieszkaniowe i miłą rodzinną atmosferę. W wielu przypadkach gospodarze chętnie uczyli się polskich słów, aby umilić pobyt swoim gościom, sprawić im przyjemność oraz okazać przyjaźń.

Już pierwszego dnia młodzież miała okazję uczestniczyć w profesjonalnie prowadzonych zajęciach integracyjnych. Tym razem, dodatkowo krośnianie mogli poznać uczniów z Francji, którzy równolegle uczestniczyli w spotkaniu niemiecko-francuskim.

Zorganizowanie zawodów sportowych oraz przygotowanie mini scenek teatralnych w mieszanych polsko - francusko - niemieckich grupach dało wszystkim dużo radości i satysfakcji. Mimo bariery językowej młodzież potrafiła szybko znaleźć rozwiązania  trudnych sytuacji i wspólnie walczyć o jak najlepsze wyniki swoich drużyn.

Uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych wraz z partnerami, dało natomiast naszym uczniom możliwość zobaczenia, w jaki sposób ich rówieśnicy zdobywają wiedzę oraz jaka jest relacja pomiędzy uczniem a nauczycielem.

Pobyt w Edewecht to nie tylko wspólne pływanie, gry i zabawy, to również możliwość zwiedzenia regionu Dolnej Saksonii. W trakcie zorganizowanych wycieczek uczniowie zobaczyli uroczy Oldenburg, Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg oraz wyspę Norderney wchodzącą w skład Wysp Wschodniofryzyjskich u wybrzeży Morza Północnego.

W czasie, niestety jak się okazało, zbyt krótkiego pobytu, nawiązały się przyjaźnie, a naturalna okazja do komunikacji w języku obcym wpłynęła na wzrost motywacji uczestników do nauki angielskiego i niemieckiego. Uczestnictwo młodzieży w tego typu projektach przełamuje narodowe stereotypy i uprzedzenia, uczy tolerancji i otwartości, ma wpływ na poznawanie i zrozumienie kultury kraju sąsiada oraz włącza do działania duże grupy społeczności z obu partnerskich miejscowości.

Już zaplanowano realizację podobnego projektu w przyszłym roku.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, posła Piotra Babinetza. Rzeczowego wsparcia udzieliły również "Uzdrowisko Rymanów" S.A. oraz "Glass Studio" Dorota i Maciej Habrat.

ik/red.

  • autor: ik/red.

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?