KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: ankieterzy zapytają, czym palisz w piecu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Jeszcze w czerwcu mieszkańcy Krosna mogą spodziewać się wizyty ankieterów, którzy będą pytać, w jaki sposób ogrzewamy swoje domy i firmy. Celem akcji jest zebranie informacji dotyczących rodzaju i ilości stosowanego paliwa, jego zużycia oraz mocy posiadanych urządzeń grzewczych. Ankietę można też wypełnić w Internecie.

REKLAMA


Zebrane w ten sposób dane pomogą w zidentyfikowaniu źródeł tzw. "niskiej emisji" zanieczyszczeń do powietrza, która niekorzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców.

Ankiety pozwolą określić, jak wielu mieszkańców jest zainteresowanych wymianą swoich pieców na bardziej ekologiczne. Akcja inwentaryzacji prowadzona jest przez firmę ATMOTERM S.A. na podstawie umowy z urzędem miasta.

Mieszkańcy mogą również wypełnić ankietę w wersji elektronicznej, link dostępny - tutaj.
 
Czym jest niska emisja?
Piece, kotły, kominki lub popularne "kozy" opalane paliwem stałym, do którego należy m.in. węgiel i drewno w znacznej mierze emitują wiele szkodliwych substancji do powietrza. Powstające w ten sposób zjawisko tzw. "niskiej emisji", polegające na wprowadzaniu do powietrza w przestrzeni do wysokości 40 m nad ziemią szkodliwych substancji, wpływa nie tylko na pogarszanie się stanu środowiska, ale także zdrowia mieszkańców Krosna.

Znaczące ilości szkodliwych substancji emitowane są szczególnie wtedy, kiedy paliwo jest kiepskiej jakości, a sam system grzewczy jest przestarzały. Kotły, które nie posiadają automatycznego podajnika paliwa stwarzają także okazję do spalania odpadów komunalnych, m.in.: opakowań składających się z wielu różnych materiałów, drobnych plastikowych części czy choćby lakierowanego drewna, które kiedyś służyło za krzesło. Te niezgodne z prawem działania niestety w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania związków szczególnie niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Ponadto, temperatura spalania paliw w piecu domowym jest o wiele niższa niż ta, podczas której spalane są paliwa np. w ciepłowni. Spalanie, które zachodzi w niższej temperaturze jest niewystarczające i generuje szereg substancji toksycznych zatruwając powietrze, którym oddychamy.

Zobacz, co ci grozi!
Cząstka pyłu zawieszonego PM10, której średnica jest 10 razy mniejsza niż grubość ludzkiego włosa z łatwością wnika w nasze pęcherzyki płucne. Substancje zawarte w pyle są niezwykle niebezpieczne i mogą się przyczynić do powstawania chorób układu oddechowego. Oprócz negatywnego wpływu na układ oddechowy, benzo(a)piren i inne węglowodory aromatyczne (tzw. WWA) zawarte w pyle rozprzestrzeniają się po całym organizmie. "Niska emisja" jest uznawana za jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób płuc, począwszy od uporczywego kaszlu, a kończąc na astmie oskrzelowej oraz chorobach niedokrwiennych serca. Najbardziej wrażliwą grupą osób są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby płuc (np. astma).

Przeprowadzona inwentaryzacja pozwoli m.in. na określenie poziomu zainteresowania mieszkańców gotowych na wymianę systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne, co docelowo przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście oraz podniesienia standardu życia. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krosna do tego, aby poświęcili kilka minut na rozmowę z ankieterem i odpowiedzieli na krótkie pytania. Zebrane informacje mogą sprawić, że życie w mieście będzie zdrowsze, a komfort życia znacznie wzrośnie.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?