KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Udział społeczeństwa w konsultacjach" - mieszkańcy oburzeni sposobem przekazywania informacji

Tylko do 8 lipca można zgłaszać uwagi do planowanych zmian w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. W Krośnie odbyło się spotkanie konsultacyjne. Mieszkańcy byli oburzeni sposobem zawiadamiania o konsultacjach, a także terminem spotkania - w samo południe. Obradom przyglądał się patrol straży miejskiej.

REKLAMA


Urząd marszałkowski opracował i opublikował "Projekt aktualizacji Planu Gospodarki Odpadami" w województwie podkarpackim. 8 czerwca zarząd rozpoczął strategiczną ocenę oddziaływania projektu aktualizacji Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO) na środowisko.

Elementem tej oceny są konsultacje społeczne, które będą trwać do 8 lipca.
W ramach konsultacji, w każdym z regionów odbyło się spotkanie z mieszkańcami. W Krośnie frekwencja była niska, a obecni protestowali przeciwko sposobowi informowania o spotkaniu i samych konsultacjach. Krytykowano też termin: godzina 12, w południe. - Ludzie pracują! Termin jest fatalny - mówili mieszkańcy.

Okazało się, że zarząd województwa dwa tygodnie wcześniej przesłał pisma do poszczególnych gmin, prosząc o jak najszersze poinformowanie mieszkańców.  Gminy jednak w większości nie dołożyły zbytnich starań. Informacja pojawiła się tylko na niektórych stronach internetowych i tablicach. W przypadku Krosna informację o konsultacjach zamieszczono na tablicy przy urzędzie miasta, ale aż do 21 czerwca nie pojawiła się tam informacja o miejscu i terminie spotkania konsultacyjnego.

Samo spotkanie miało burzliwy przebieg. Szczególnie na początku mieszkańcy domagali się wyznaczenia innego terminu, a także przesunięcia czasu na zgłaszanie uwag. Jeden z obecnych mieszkańców Krosna mówił, że o konsultacjach trwających od 8 czerwca dowiedział się przypadkiem ze strony internetowej gminy Rymanów, zaledwie dwa dni przed spotkaniem.

Na sali pojawił się nawet patrol straży miejskiej.

Prowadzący spotkanie dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska, Andrzej Kulig stwierdził, że niemożliwe jest przesunięcie terminu, jednak zapowiedział zorganizowanie jeszcze jednego spotkania konsultacyjnego. Podkreślił też, że urząd marszałkowski nie odpowiada za to, jak informację mieszkańcom przekazały władze gmin.

Dalsza część spotkania była bardziej merytoryczna. Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zapewniali, że wszelkie uwagi i protesty do planu będą rozpatrzone, a dobrze uzasadnione merytoryczne uwagi zapewne zostaną uwzględnione.

Na spotkaniu nie pojawił się ani jeden radny miejski, obecni byli jednak prezydent Piotr Przytocki i jego zastępca, a także naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Krośnie. Ponadto w spotkaniu brał udział radny sejmiku, Jerzy Borcz.

Mówiono głównie o spalarniach odpadów. Według planu możliwe jest powstanie spalarni w Krośnie, a także rozbudowa istniejącej spalarni w Jedliczu.

Termin następnego spotkania konsultacyjnego podamy tak szybko, jak będzie to możliwe.

Dokumenty związane ze zmianą Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami znajdziecie w BIP pod tym linkiem - tutaj. Jest tam także dostępny formularz do zgłaszania uwag.

pd

 • autor: pd

24 komentarzy

 • do Tryu

  Podaj gdzie jest to spotkanie bo pół Jedlicza się wybiera

  Zgłoś nadużycie do Tryu wtorek, 28, czerwiec 2016 09:46 Link do komentarza
 • Tryu

  We wtorek o 19 w jedliczu jest spotkanie z pania burmistrz w sprawie spalarni. Zapraszamy

  Zgłoś nadużycie Tryu poniedziałek, 27, czerwiec 2016 23:15 Link do komentarza
 • wenencja

  Większą świadomość ? ? :)

  Zgłoś nadużycie wenencja poniedziałek, 27, czerwiec 2016 11:29 Link do komentarza
 • Impeachment

  Tym bardziej, że burmistrz Urbanik podaje, że ma wykształcenie prawnicze czyli ma większą świadomość?

  Zgłoś nadużycie Impeachment poniedziałek, 27, czerwiec 2016 10:25 Link do komentarza
 • Jurek P

  Portal zalez.com twierdzi, że został w ten sposób również art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, co stanowi przestępstwo. Art 23. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli nie zaleze.com to innym podmiot tez może złożyć zawiadomienie?

  Zgłoś nadużycie Jurek P poniedziałek, 27, czerwiec 2016 10:24 Link do komentarza
 • miastu i jego mieszkańcom?

  "Udział społeczeństwa" czyli Straż Miejska i straszenie paragrafami?

  https://www.youtube.com/watch?v=KX5LEfwiIi8

  Zgłoś nadużycie miastu i jego mieszkańcom? niedziela, 26, czerwiec 2016 22:42 Link do komentarza
 • on

  zibi szukaj leku na chorobę a z gminą daj sobie spokój ......... nie wrócisz

  Zgłoś nadużycie on niedziela, 26, czerwiec 2016 15:31 Link do komentarza
 • Obywatelka

  Wstyd juz dwukrotnie burmistrz Jedlicza naruszyla prawo szykuje sie trzecia sprawa jesli przehra za prawnika reprezentuhacwgo gmine zaplaca mieszkancy coraz glosniej o referendum ktore odwola taburmistrz

  Zgłoś nadużycie Obywatelka niedziela, 26, czerwiec 2016 14:59 Link do komentarza
 • do tery

  Masz racje - problem spalarni jest najważniejszy. Ale dlaczego burmistrz nie szanuje prawa ? Tego nie rozumie

  Zgłoś nadużycie do tery niedziela, 26, czerwiec 2016 13:32 Link do komentarza
 • tera

  Do pacjentki i pacjenta:
  Jeśli chodzi o obecnie sprawującego funkcję dyrektora to fakt jest to, mgr pielęgniarstwa, która pracowała jako pielęgniarka przy łóżku pacjenta i na pewno zna ich potrzeby. Ale nie zatrzymujmy się nad stanowiskami, tylko podyskutujmy, co zrobić aby nie było w Jedliczu, największej spalarni odpadów niebezpiecznych. To jest cel tych wpisów. Jak przekonać jednostki nadzorujące, do zaniechania rozbudowy tej spalarni. Troszczmy się o zdrowie i naturalne środowisko następnych pokoleń.

  Zgłoś nadużycie tera niedziela, 26, czerwiec 2016 11:44 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?