Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

"Kto zapłaci za szkody?"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. archiwum / KrosnoCity.pl

Regularnie w Krośnie zdarzają się kolizje, w których cierpią nie tylko ludzie i pojazdy, ale też infrastruktura. Uszkodzeniu ulegają np. przystanki, sygnalizacja świetlna, barierki, słupki, ekrany dźwiękochłonne. Jakie są straty? Kto płaci za te szkody?

REKLAMAZniszczone słupki, barierki, a niekiedy rozbita sygnalizacja świetlna to niektóre skutki kolizji, do jakich dochodzi w Krośnie. Do tego dochodzą jeszcze zwykłe przypadki wandalizmu, np. niszczenie przystanków autobusowych. Jak zorganizowana jest naprawa szkód i ściąganie należności?

- Szkody na drogach, które zostały spowodowane przez kierowców lub innych nieznanych sprawców są likwidowane niezwłocznie ze środków budżetu gminy przeznaczonych na utrzymanie dróg - informuje Joanna Sowa, rzeczniczka prezydenta Krosna.

- Po stwierdzeniu szkody zgłaszamy zdarzenie na Policję, która prowadzi dochodzenie i ewentualnie, jeśli sprawca jest znany, kieruje sprawę do sądu. O ile sprawcami szkody są kierowcy, występujemy do Policji o podanie jego ubezpieczyciela i na podstawie kosztorysu ubiegamy się o odszkodowanie - dodaje Sowa.

Inaczej sprawa wygląda, gdy sprawcami szkody są inne osoby, np. gdy ktoś umyślnie przewróci, zamaluje lub uszkodzi znak.

- Wówczas, jeśli sprawca został ustalony, proponujemy naprawę szkody we własnym zakresie przez sprawców lub występujemy do własnego ubezpieczyciela o pokrycie kosztów naprawy. Tak np. było w przypadku zamalowania muru oporowego przy ul. Zjazdowej lub zamalowania zasłon zabezpieczających przy starej hali sportowej przy ulicy Legionów - informuje rzeczniczka.

W tym roku urząd miasta zgłosił już piętnaście przypadków szkody na Policję w celu ścigania sprawców lub występował o podanie ubezpieczyciela kierowców, którzy wg ustaleń Policji lub sądu byli sprawcami szkód w infrastrukturze drogowej.

- Pragniemy zaznaczyć, że są to niejednokrotnie sprawy trudne, ponieważ nie zawsze ten kierowca, który spowodował szkody jest winien powstałego zdarzenia - dodaje rzeczniczka.

Do tej pory w 2016 roku Krosno w wyniku odszkodowań odzyskało 4096 złotych. Dalsze przypadki odszkodowań są w toku, np. uszkodzenie ekranów przeciwdźwiękowych i barier sztywnych przy wylocie z Osiedla Traugutta do drogi krajowej nr 28, uszkodzenie ekranów przeciwdźwiękowych przy ul. Podkarpackiej naprzeciw wieżowców przy ul. Grodzkiej czy uszkodzenie barier sztywnych przy skrzyżowaniu ulic Podkarpackiej i Tysiąclecia.

pd

 • autor: pd

2 komentarzy

 • michałek

  a tak wogule czy ktoś te wypadki analizuje i robi coś by do nich nie dochodziło bo może nie wszystko jest z tą infrastrukturą jest w porządku np, podwyższanie prędkości na drogach gdzie są przejścia bez świateł(koło cmentarza)

  Zgłoś nadużycie michałek wtorek, 27, grudzień 2016 16:54 Link do komentarza
 • Wolf

  Ważne sprawy trudne tematy - napiszcie coś o fabrykach samolotów na naszym lotnisku.
  Świetny temat Peter Funk i jego działalność w krośnie.

  Zgłoś nadużycie Wolf poniedziałek, 19, grudzień 2016 11:27 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj