Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Protest pod biurem posła Piotrowicza

Protest pod biurem posła Piotrowicza Fot. Piotr Dymiński

Grupa zwolenników KOD, .Nowoczesnej, PO, SLD oraz innych przeciwników Prawa i Sprawiedliwości protestowała 13 grudnia w Krośnie pod biurem poselskim Stanisława Piotrowicza (ul. Słowackiego).

REKLAMAW manifestacji wzięło udział około 250 osób. Organizator, Adrian Krzanowski, redaktor portalu Krosno24.pl twierdził, że manifestantów jest około 500.


Adrian Krzanowski, redaktor naczelny portalu Krosno24.pl

Uczestnicy manifestacji pod hasłem "Mamy dość!" przyjechali między innymi z okolicznych miejscowości, ale też z Jasła i Sanoka. Demonstrującym niezadowolenie z rządów PiS towarzyszyły transparenty, np. "Krosno przeprasza za Stanisława Piotrowicza".

- Zjednoczyliśmy się przeciwko wspólnemu wrogowi. Ten wróg nazywa się Prawo i Sprawiedliwość - grzmiał Adrian Krzanowski.

Zwracał się do młodych ludzi, którzy także znaleźli się na manifestacji ostrzegając, że "dary Okrągłego Stołu mogą zostać zniweczone".

Kontrowersyjni "obrońcy demokracji i Konstytucji"
Adrian Krzanowski poprosił o głos Stanisława Słysia, działacza PO, byłego przewodniczącego rady miasta Krosna. To kontrowersyjna postać, jeżeli chodzi o przestrzeganie Konstytucji, zasad państwa prawa czy zasad demokracji.


Po prawej Stanisław Słyś, były przewodnicząc rady miasta Krosna

W czasach, gdy Słyś był przewodniczącym rady komisja rewizyjna ustaliła, że w niedozwolony sposób łączył stanowiska. Zobacz: Kontrola K.I.T-u

Stanisław Słyś był też jedną z osób, które nie szanowały prawa obywateli dotyczące dostępu do informacji, a wynikające wprost z art 61 Konstytucji RP. Zobacz: Tajne narady w Urzędzie

Warto zaznaczyć, że prawo do informacji jest jednym z kluczowych praw człowieka, które ma fundamentalne znaczenie dla demokratycznego społeczeństwa.

Także w temacie zaufania do państwa prawa oraz zasady domniemania niewinności pojawiły się wątpliwości. W głośnej "sprawie Hejnara", według protokołu z komisji to właśnie Słyś miał podawać radnym nieprawdziwe informacje na temat mieszkańca Krosna. Pytany o to przed sądem jako świadek ...zakwestionował wiarygodność samych protokołów, sporządzanych w radzie, gdy kierował jej pracami. Zobacz: Przewodniczący nie pamięta, ale kwestionuje protokół

Należy zaznaczyć, że wobec braku nagrań i dostępu obywateli do obrad w tamtym czasie, protokoły były jedyną formą udokumentowania komisji.

Stanisław Słyś był też jedną z głównych postaci skandalu na najniższym szczeblu demokracji, podczas wyborów dzielnicowych w Suchodole w 2011 roku. Zobacz: Demokracja "po scuhodolsku".

Gdy później mieszkańcy złożyli skargę na rozstrzygnięcie tej sprawy, Słyś brał udział w głosowaniu, które dotyczyło jego osoby.

Okrzyki, hymn i postulaty
Podczas manifestacji zgromadzeni wznosili okrzyki "Precz z komuną". Szczególnie atakowany był poseł PiS z Krosna (nieobecny na miejscu), któremu wypominano, że był prokuratorem w czasach PRL. Padło nawet określenie "oprawca opozycjonistów". Chodzi o głośną sprawę podpisu Piotrowicza pod aktem oskarżenia wobec Antoniego Pikula z Jasła, u którego służby PRL znalazły opozycyjne ulotki. Poseł Piotrowicz nie ma sobie nic do zarzucenia, twierdzi, że akt oskarżenia celowo sporządził tak, by był nieskuteczny, a poza tym pomagał opozycji. Antoni Pikul rozmawiając z dziennikarzem TVN twierdził, że Piotrowicz był po przeciwnej stronie, dokonał innych wyborów życiowych. Przed kamerą zaprzeczył wersji, że to Piotrowicz uratował go przed więzieniem.

Zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy.

Protestujący okrzykami popierali postulaty "Strajku Obywatelskiego", żądali m. in. dymisji rządu Beaty Szydło, odstąpienia od działań krępujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, zaniechania wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, wycofania się z reformy oświaty, utrzymania wolności zgromadzeń czy odstąpienia od tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej w obecnym kształcie (to jest z możliwością użycia ich przeciw obywatelom RP).

Pod budynkiem, gdzie mieści się biuro posła Piotrowicza zapalono znicze.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

56 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj