KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Mieszkańcy przeciw drodze łączącej ul. Niepodległości z Czajkowskiego

Mieszkańcy przeciw drodze łączącej ul. Niepodległości z Czajkowskiego Fot. Piotr Dymiński

Kilkuset mieszkańców, a także Stowarzyszenie Mieszkańców Miasta Krosna sprzeciwia się planom budowy drogi skrajem parku przy ul. Grodzkiej. Alarmują, że wyciętych ma zostać kolejnych 30 drzew. Drodze sprzeciwia się też Zarząd Osiedla Południe. Sprawa trafiła do Sądu, Miasto zostało pozwane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Miasta Krosna.

REKLAMA


Nowa droga jest planowana od lat. Ma zostać przeprowadzona przez środek spokojnej dzielnicy, a następnie skrajem parku przy ul. Grodzkiej. Mieszkańcy ostrzegają, że to będzie oznaczało wycinkę około 30 drzew i zanieczyszczenie parku.

Plany istnieją od wielu lat i niemal równie długo są oprotestowywane. Temat ten poruszyliśmy w rozmowie z prezydentem Piotrem Przytockim jeszcze w 2010 roku, zobacz: To jest takie miasto. Wtedy prezydent stwierdził, że działania zmierzające do budowy drogi już są podjęte na odcinku od Czajkowskiego do Grodzkiej. Po upływie 8 lat od tej wypowiedzi wspomniane połączenie nadal nie powstało, a sam pomysł jest nadal przedmiotem protestów.

Przeciwnicy drogi sięgają po nowe metody sprzeciwu i złożyli pozew w sądzie cywilnym o "naruszenie dóbr osobistych".


Taki ulotki można było znaleźć na terenie miasta, między innymi za wycieraczkami samochodów osobowych.

Obok naruszenia spokoju mieszkańców dzielnicy, zarzucili, że prezydent prowadzi działania, które zniszczą park przy ul. Grodzkiej, gdzie nie tylko wycięta zostanie część drzew, ale dodatkowo zostanie przeprowadzona droga.

Ta droga zdaniem mieszkańców powołujących się na wypowiedzi prezydenta ma być przeznaczona także dla samochodów dostawczych. Zdaniem przeciwników inwestycji sprawi to, że park przestanie być spokojnym miejscem dla matek z dziećmi.

- W tej sprawie najbardziej poszkodowani będą mieszkańcy "Guzikówki", czyli osiedla Traugutta - mówi jeden z działaczy Stowarzyszenia. - Czasem obserwuję park i widzę, że korzystają z niego głównie osoby z "Guzikówki". Park stanowi teren rekreacyjny dla mieszkańców tej części miasta - dodał.

Pozew złożyli jako Stowarzyszenie Mieszkańców Miasta i właśnie to stało się przyczyną jego odrzucenia, co szczegółowo tłumaczył sędzia Grzegorz Blecharczyk w uzasadnieniu.

- Nie ulega wątpliwości, że każdy ma prawo żyć w czystym środowisku. Nie ulega wątpliwości, że wycinka drzew, projektowane drogi, gdy projektowane są sytuacje wkraczające w prawa obywateli, ten obywatel ma prawo się czuć, że ktoś ingeruje w jego prawa osobiste - mówił sędzia.

Następnie wyjaśnił dlaczego sąd oddala powództwo. Wskazał, że naruszenie dóbr osobistych nie dotyczy Stowarzyszenia Mieszkańców Krosna. - Czy budowa łącznika, który niewątpliwie budzi opór społeczny, co w ocenie Sądu jest słuszne, ale czy ta budowa tego łącznika zagraża dobrom osobistym Stowarzyszenia? Nie. Zagraża dobrom osobistym każdego z państwa - sędzia Grzegorz Blecharczyk zwrócił się do zgromadzonych na sali - Jest bogata literatura na ten temat i orzecznictwo - dodał sędzia. Sąd pozytywnie wypowiadał się o działaniach Stowarzyszenia Miasta Krosna, jednak podkreślał, że dobra Stowarzyszenia nie zostały naruszone, a to poszczególni mieszkańcy powinni wystąpić o ochronę swoich dóbr.

Mieszkańcy zapowiedzieli, że zaczekają na pisemne uzasadnienie wyroku, przeanalizują go i podejmą dalsze kroki. Przedstawiciel władz Miasta przekonywał, że jest to sprawa, która powinna być rozpatrywana na gruncie prawa administracyjnego, a nie cywilnego.

Niedawno informowaliśmy o sporach administracyjnych mieszkanki Krosna z władzami samorządowymi, na drugim końcu planowanej drogi, która docelowo ma prowadzić aż do ul. Krakowskiej. Zobacz: "Radni nie sprawdzili faktów", czyli druga strona medalu

Zobacz również:
- Nowy most i droga przez park?
- Łącznik dzieli!
- Tej drogi ma nie być!?

pd

 • autor: pd

26 komentarzy

 • Krzysiek\\\\

  Park zostanie taki jaki by, z tą różnicą, że przebiegać będzie obok niego droga. Drogi w środku miasta nie powinny nikogo dziwić (w miastach to dość powszechne).
  Jak wspomniano, świetnym miejscem na prawdziwy park (nie ogródek jordanowski czyli plac zabaw) są tereny przy Wisłoku, teren "targowicy" i okolic, ponadto mamy park na zawodziu i sporo zieleni wzdłuż Lubatówki i Wisłoka - nie jest żle.
  Krosno to i tak niestety w większości wioska w centrum miasta, zabudowa pierzejowa jest tylko w obrębie starego miasta (rynek) a całe podgrodzie to zabudowa w niczym nie różniąca się od tej na wsi.

  Zgłoś nadużycie Krzysiek\\\\ czwartek, 19, lipiec 2018 22:01 Link do komentarza
 • druid

  Krosno potrzebuje nowego, dużego parku ! Są ogromne tereny niezagospodarowane przy Legionów! Tam sa parkingi, a na Grodzkiej gdzie ? Nie płaczcie nad tamtym parkiem koło Biedronki, bo on zostanie i nic mu nie będzie, chociaż jako park, był jest i będzie mały i źle zlokalizowany ! Dajcie Krosnu się rozwinąć!

  Zgłoś nadużycie druid wtorek, 17, lipiec 2018 19:44 Link do komentarza
 • W.

  Czy nikt z radnych nie może się sprzeciwić tej drodze? Nie pozwólcie zniszczyć tego parku!

  Zgłoś nadużycie W. wtorek, 17, lipiec 2018 17:54 Link do komentarza
 • clifford

  Czy naprawdę nasze krośnieńskie władze nie widzą tego, że jest to jedyne takie miejsce w centrum miasta, do którego przyjeżdżają dzieci zewsząd i gdzie odbywają się rok rocznie w okresie wakacyjnym spotkania dla naszych najmłodszych mieszkańców?
  Ja za dzieciaka miałam porządny plac zabaw, dwie wielkie huśtawki - ławki, 2 podwójne małe huśtawki, rakietę, zjeżdżalnię i piaskownicę z każdej strony bloku. Jak dziś patrzę co te dzieci mają do zabawy, to żal mnie ściska, wszystko im się zabiera, matki zamiast iść z dzieckiem na porządny plac zabaw, to jadą do centrum handlowego - "niech się dziecko wybiega i wybawi".
  DRAMAT!

  Zgłoś nadużycie clifford poniedziałek, 16, lipiec 2018 15:18 Link do komentarza
 • Wyborca 2018

  Tyle co zrobił Prezydent Miasta pan Przytocki dla Krosna, to tego nie zrobił nikt. Zobaczycie wybory wygra w cuglach !!

  Zgłoś nadużycie Wyborca 2018 poniedziałek, 16, lipiec 2018 12:27 Link do komentarza
 • gośc

  Potrzebna to jest kultura jazdy.Ja sie pytam gdzie jest policja???Jak wiekszosc kierowcow nie włącza kierunkowskazu nie zwalnia tylko jedzie na oslep" po staremu" tak jak na rondzie koło poczty.tam "pierszenstwo "maja dalej ci z legionow...gdzie policja i mandaty sie pytam

  Zgłoś nadużycie gośc poniedziałek, 16, lipiec 2018 09:23 Link do komentarza
 • KROSNIANKA

  RONDA POTRZEBNE BARDZO NAWET TE WYDAWAC BY SIE MOGŁO KRETYŃSKIE ALE NP. JAK BY NA CZAJKOWSKIEGO NIE BYŁO RONDA TO OD STR GUZIKÓWKI NIKT BY NIE WJECHAŁ

  Zgłoś nadużycie KROSNIANKA poniedziałek, 16, lipiec 2018 08:41 Link do komentarza
 • fpd

  czyli park i waly zostana zniszczone?kto i w jaki sposob wyliczyl ze 1-2 km odcinek rozladuje ruch w miescie?Masakra j
  akaś....

  Zgłoś nadużycie fpd poniedziałek, 16, lipiec 2018 08:40 Link do komentarza
 • krosnianin II

  ten łącznik drogowy bardzo usprawni komunikację w centrum

  Zgłoś nadużycie krosnianin II poniedziałek, 16, lipiec 2018 07:54 Link do komentarza
 • xxl

  Jestem za budową tej drogi.

  Zgłoś nadużycie xxl poniedziałek, 16, lipiec 2018 07:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?