KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nie chcą kościoła, zbierają podpisy

Teren może być przeznaczony na cele kultu religijnego. Teren może być przeznaczony na cele kultu religijnego. Fot. KrosnoCity.pl

Ruszyła zapowiadana zbiórka podpisów w sprawie przeznaczenia działki położonej w sąsiedztwie Ronda Dywizjonu 303 i nowych bloków przy ul. Żwirki i Wigury. W zbiórkę zaangażowany jest lokalny portal internetowy.

REKLAMA


Kontrowersyjny projekt uchwały stał się przyczyną kłótni na sesji Rady Miasta. Radni i prezydent poczuli się urażeni, zaczęli przerywać wypowiedzi mieszkańca Krosna - redaktora Krosno24.pl, Adriana Krzanowskiego. Wcześniej przewodniczący rady, Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno) bez zmiany porządku obrad zmienił kolejność rozpatrywania punktów, w efekcie budzący kontrowersje projekt został odsunięty na późniejszą część sesji.

Na końcu burzliwej dyskusji padła deklaracja, że mieszkańcy zbiorą 500 podpisów w sprawie zmiany przeznaczenia terenu. W imieniu grupy mieszkańców Adrian Krzanowski apeluje o zmianę przeznaczenia terenu z "usług kultu religijnego" na zabudowę mieszkaniową.

Zobacz: "Krosno to ciemnogród" - radni zostali obrażeni?

Przypominamy
Projekt sprzedaży około 0,7 ha gruntu z 50% bonifikatą przedstawił radnym prezydent Piotr Przytocki. Teren może być przeznaczony na cele kultu religijnego, a w uzasadnieniu poinformowano, że jego zakupem zainteresowana jest Archidiecezja Przemyska.

Diecezja chce zabezpieczyć teren położony pomiędzy rondem, a Urzędem Skarbowym pod budowę kościoła, zresztą takie jest jego przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania. Grupa krośnian chce to zmienić, a podpisy zbierane są za pośrednictwem portalu Krosno24.pl, który zamieścił formularz, a sama redakcja jest miejscem, gdzie podpisy są gromadzone. Formularz znajdziesz - tutaj.

Złożenie podpisów w Urzędzie może zainicjować zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Krosno jest w krajowej czołówce, jeżeli chodzi o uchwalanie planów. MPZP pokrywają blisko 60% miasta. Plan zagospodarowania, którego dotyczy inicjatywa redaktora naczelnego Krosno24.pl został uchwalony zaledwie w ubiegłym roku. Wtedy była okazja do zgłaszania uwag do projektu planu. Nie wiadomo, czy po tak krótkim czasie władze zdecydują się ponowić całą procedurę związaną ze zmianą Planu, nawet jeżeli uda się zebrać wymagane 500 podpisów.

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza - jak to działa?
500 podpisów mieszkańców Krosna, to liczba wymagana do obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Poparty podpisami projekt uchwały wprowadzany jest pod obrady Rady Miasta. Taką formę przewiduje Statut Miasta Krosna. W naszym mieście po raz pierwszy z tej możliwości skorzystało Stowarzyszenie Idea Carpathia w 2015 roku wnosząc o likwidację nielegalnego poboru opłat parkingowych w soboty: Parkowanie nadal płatne w soboty. Radni odrzucili inicjatywę mieszkańców

Radni odrzucili ten projekt, jednak sobotnia opłata parkingowa została zlikwidowana w 2016 roku, po ponownym przeanalizowaniu obowiązujących przepisów: Krosno: koniec opłaty parkingowej w soboty

Plany dla "działek pod kościół"
Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna "Przemysłowa IV" ul. Batorego został uchwalony uchwałą Nr XLVI/964/17 Rady Miasta Krosna z dnia 28 czerwca 2017 r. (ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego poz. 2603 z dnia 20 lipca 2017 r.) powodując utratę mocy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Krosna "TRAUGUTTA - I" (przyjętego uchwałą Nr XXVI/582/2000 Rady Miasta Krosna z dnia 29 listopada 2000 r. ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego Nr 9, poz. 113 z dnia 12 lutego 2001 r. zm. uchwałą Nr LXXI/1222/10 Rady Miasta Krosna z dnia 29 października 2010 r. ogłoszoną w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego Nr 133, poz. 2705 z dnia 10 grudnia 2010 r.).

Dla przeznaczenia terenu istotne jest też Studium Uwarunkowań Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Obowiązujące uchwalone zostało w 2014 roku, a pewne zmiany wprowadzono w 2016. W Studium z 2014 r. będący przedmiotem zainteresowania teren znalazł się w obszarze 3.U2 (Obszar rozwoju aktywności gospodarczej związanej z magazynami, logistyką, usługami, usługami wystawienniczymi i inkubatorami technologii oraz produkcji opartej na wysokich technologiach). W 2016 r. zmieniono przeznaczenie na obszar 7.M2 (Obszar zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usług). W nieobowiązującym MPZP "Traugutta I" teren występował w obszarze usługowym - usługi publiczne AUC, przedzielonym obszarem komunikacji - ulica zbiorcza KZ. W obowiązującym MPZP "Przemysłowa IV" działki (262/3, 268/12, 268/15, 268/6) występują w terenie zabudowy usług kultu religijnego 1.UKR, a działka 268/14 w terenie zabudowy usług kultu religijnego 1.UKR oraz fragmentarycznie w terenie drogi publicznej klasy drogi lokalnej 1.KDL. Jak informuje Urząd Miasta, w planie miejscowym określa się obowiązkowo przeznaczenie terenów. Możliwe jest wykluczenie obiektów kultu religijnego lub np. określenie zamkniętego katalogu dopuszczonych usług.

Procedury
Podjęcie uchwały przez Radę Miasta spowoduje zainicjowanie procedury zmiany planu, która przeprowadza Prezydent Miasta Krosna. Zgodnie z ustawą o planowaniu "wnioski" można składać po przystąpieniu do sporządzenia dokumentów, natomiast na etapie wyłożenia do publicznego wglądu projektów dokumentów można składać "uwagi". Jak to wyglądało do tej pory?

- Do sporządzanego projektu planu nie wpłynęły wnioski dotyczące tego terenu, ale na etapie I wyłożenia do publicznego wglądu wpłynęła uwaga o zmianę przeznaczenia terenu 1.MW/U na usługi celem umożliwienia realizacji w tym terenie Kościoła wraz z plebanią o wysokości 20 m z dachem wielospadowym o kącie nachylenia do 35 stopni i uwzględnienie miejsc postojowych do 50 sztuk - informuje wydział planowania przestrzennego i budownictwa.

Warto tu zaznaczyć, że bonifikata przy sprzedaży działki jest sprawą całkowicie odrębną od przeznaczenia terenu, które uchwalono zaledwie w ubiegłym roku.

pd

 • autor: pd

39 komentarzy

 • technokrata

  po 1 - najgłośniej powinni protestować KSIĘŻA,,,,bo przecież jak tam powstanie jakiś kościół to nagle opustoszeje "kościół cmentarny" na Wyszyńskiego. Jak powstanie nowy obiekt pod nosem to komu się będzie chciało pchać pod góre ? i iść dalej?
  czysty racjonalizm biznesowy.
  po 2 - myślę że projektując jakąś przestrzeń powinno się określać miejsca na działalność kulturalno-rozrywkową które miasto by dzierżawiło na dłużej za cenę rynkową...i dzierżawcy brocha czy postawi muzeum czy aquapark? czy dopłaci czy zarobi?
  czemu kosciol- /było nie było - nawet z postów widać/ - działalność usługowa -ma podlegać innym realiom niż np.kino czy teatr? zaspokaja bardzo podobną potrzebe….

  Zgłoś nadużycie technokrata piątek, 18, maj 2018 17:26 Link do komentarza
 • wolf

  do ostrzegający
  Nie zmieniaj tematu ty też nie jesteś anonimowy w intrenecie. A po za tym to jest forum o którym ty nie masz pojęcia.
  Dalej uważam że prezydent miasta i radni chcieli pozyskać wyborców. A czy kościół będzie potrzebny to powinni zadecydować mieszkańcy.
  ostrzegający jesteś nieobliczalny jak ruski kalkulator.

  Zgłoś nadużycie wolf czwartek, 17, maj 2018 07:58 Link do komentarza
 • gozdzik

  Przytocki ! straszyć to możesz dzieci w przedszkolu tą twoją paskudną gębą i "shrekowatym" uzębieniem.
  Piotrusiu,tegoroczna kampania wyborcza będzie należeć do najtrudniejszych.

  Zgłoś nadużycie gozdzik środa, 16, maj 2018 17:41 Link do komentarza
 • ostrzegający

  @wolf, uważaj na słowa! Twierdzisz, że urzędnicy nie dopełnili swoich obowiązków? Twierdzisz, że nie było obwieszczeń? Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy w Internecie!

  Zgłoś nadużycie ostrzegający środa, 16, maj 2018 15:31 Link do komentarza
 • ala

  jak nie chcą to nie chcą i nie będzie po co te nerwy

  Zgłoś nadużycie ala środa, 16, maj 2018 12:51 Link do komentarza
 • wolf

  do ostrzegający

  ostrzegać to możesz przed swoją głupotą

  Ciekawe jak władze krosna zmieniały plan zagospodarowania - byłeś i oglądałeś plan.
  Dotyczy to tylko osób zainteresowanych, Czy mieszkańcy wiedzieli o takiej możliwości, czy byli poinformowani, czy mieli na to jakiś wpływ nie sądzę.
  Wiem bo tu mieszkam.

  Zgłoś nadużycie wolf środa, 16, maj 2018 12:35 Link do komentarza
 • Do wolfa

  Co Ciebie obchodzi Jedlicze?

  Zgłoś nadużycie Do wolfa środa, 16, maj 2018 12:19 Link do komentarza
 • ostrzegający

  @wolf, proszę uważać na słowa! Władze Krosna przeprowadziły procedurę uchwalenia planu zagospodarowania. W czasie tej procedury było wyłożenie planu do wglądu i czas na składanie uwag. Twierdzenie, że "władze nie pytały o zdanie" może być uznane za pomówienie radnych, prezydenta i jego urzędników.

  Zgłoś nadużycie ostrzegający środa, 16, maj 2018 12:09 Link do komentarza
 • ala

  jak w temacie Nie chcą kościoła, zbierają podpisy.
  władze miasta powinny się zająć własnymi sprawami a nie budową kościołów

  Zgłoś nadużycie ala środa, 16, maj 2018 11:36 Link do komentarza
 • krys

  O co tyle szumu za 10 lat połowa kościołów w Krośnie będzie zamknięta

  Zgłoś nadużycie krys środa, 16, maj 2018 11:34 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?