KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Śmieci z regionu trafią do Krosna. Radni wyrazili zgodę na porozumienie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Rada miasta wyraziła zgodę na zawarcie porozumienia z 29 gminami. Ideą porozumienia jest, by odpady z regionu trafiały do instalacji MPGK w Krośnie. Radni Samorządnego Krosna krytykują Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Turaszówka.

REKLAMA


Głos w dyskusji zabrał radny Adam Przybysz (Klub PiS), który zwrócił się o odpowiedź na argumenty Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Turaszówka (SMOT) kwestionujące sens przyjmowania porozumienia, twierdzące, że nie ma ono ekonomicznego i racjonalnego uzasadnienia.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Krosna, Krzysztof Smerecki, odpowiedział, że nie potrafi się odnieść do tego, ponieważ nie zna podstaw, na jakich oparta jest opinia SMOT.

- Kwestia dotycząca planów związanych z gospodarką odpadami w regionie południowo-zachodnim i południowym jest kwestią, którą Krosno, MPGK i 40 gmin regionu prowadzą od co najmniej 4 lat - mówił Smerecki.

Naczelnik podkreślał, że w tym procesie biorą też udział firmy zewnętrzne, które zajmują się analizami dotyczącymi zarówno strumienia odpadów, jak i finansów, także w zakresie uruchomienia instalacji do spalania odpadów przy ul. Łężańskiej.

- Te obliczenia i analizy uzasadniają działania, które mają na celu również zapewnienie funkcjonowania instalacji regionalnej w naszym mieście - dodał Smerecki.

Radny Kazimierz Mazur (PiS) dopytywał, czy porozumienie zawierane jest dlatego, że odpadów z samego Krosna jest za mało. Prezydent Krosna, Piotr Przytocki w odpowiedzi podkreślił, że nie można skupiać się na jednej gminie, jeżeli instalacja ma mieć status regionalnej. Uspokoił przy tym, że nie ma potrzeby rozbudowy wysypiska, natomiast w związku ze zmianą przepisów i potrzebą aplikowania o środki zewnętrzne, konieczne jest zmodyfikowanie porozumień.

"Realizacja powierzonego zadania następować będzie poprzez przyjmowanie zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów zielonych do przetworzenia w instalacji, na zasadach określonych w Regulaminie Instalacji" - czytamy w przyjętym projekcie porozumienia.

Radny Stanisław Czaja (Samorządne Krosno) określił pisma kierowane przez SMOT, jako "działania polityczne" na rzecz powiatu jasielskiego.

Zdzisław Dudycz (Samorządne Krosno) poparł Stanisława Czaję, mówiąc, że radni są bombardowani pismami od stowarzyszeń, a gdy są spotkania lub wyjazdy dotyczące ochrony środowiska, to autorzy tych pism są nieobecni.

- Tu w ogóle nie chodzi o zdrowie obywateli, tylko o kontekst polityczny - mówił Dudycz - Nie wierzę, żeby prezydentowi, czy siedzącemu na sali prezesowi MPGK nie zależało na zdrowiu swoim i swoich dzieci - dodał radny.

Radny z Turaszówki, Stanisław Buczyński (Samorządne Krosno) dodał, że prezes SMOT na jednym ze spotkań "zachował się bardzo nieelegancko wobec prezydenta".

Za zgodą na podpisanie porozumienia głosowało 20 radnych. Wstrzymał się tylko Adam Przybysz (PiS).

pd

 • autor: pd

34 komentarzy

 • SMOT 2016
 • nie lubie mieszkać w smrodzie!

  Ludzie, zobaczcie ten plan kompostrowni! Nie ma cienia zadnej hermetyzacji ! Masakra dla mieszkancow pobliskich osiedli. I masakra dla Krosna! Utoniemy w smrodzie! Zaden inwestor tu nie przyjdzie, skoro mieszkancy lubia mieszkac w smrodzie! To koniec dla miasta! Albo lotnisko, albo wysypisko ! I smrod wszechobecny ? Jaka przyszlosc nas czeka, jesli na to pozwolimy ?
  Przyznaje racje przedmowcy - wstyd przed nastepnymi pokoleniami! Nikt nie zrozumie dlaczego na to pozwililismy! nie ma zadnych rozsadnych argumentow za taka inwestycją. Najwazniejsza jest lokalizacja. FATALNA LOKALIZACJA, ktora trzeba zmienic!

  Zgłoś nadużycie nie lubie mieszkać w smrodzie! niedziela, 25, grudzień 2016 18:58 Link do komentarza
 • SMOT2016

  SMOT jako jedyna strona w postępowaniu administracyjnym
  złożyło odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
  na wydaną decyzję lokalizacyjną dot. Budowy Kompostowni odpadów w Krośnie przy ul. Białobrzeskiej
  tzw 'ZUO-Bis',
  pomimo iż decyzja w/w została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności

  wiecej na facebooku Smot


  http://www.smot.com.pl

  https://www.facebook.com/stowarzyszenie.smot/


  ////

  Zgłoś nadużycie SMOT2016 piątek, 23, grudzień 2016 10:51 Link do komentarza
 • adek12

  Taka inwestycja, powinna mieć miejsce, ale w znacznej odległości od zabudowań, a na pewno od centrum miasta, przecież ZUO znajduje się w odległości około 1,5 km od krośnieńskiego Rynku. I jeszcze jedn aspekt, otóż przy samym wysypisku buduje się mieszkania (kontenery) socjalne dla osób zalegających z płaceniem czynszu, gdzie logika, gdzie sens. Czy ten świat oszalał, liczy się tylko komercja i zysk, a gdzie dobro wspólne, gdzie troska o zdrowie wszystkich mieszkańców- również i tych mieszkających w dzielnicy Zawodzie, Białobrzegi.

  Zgłoś nadużycie adek12 czwartek, 22, grudzień 2016 22:19 Link do komentarza
 • obłuda

  Do przedmówcy -a do kiedy Przytocki i jego zausznicy z poza krosna nie mieli mieszkańców za cyt. "głupców". Wystarczy popatrzeć na Przytockiego wygląd twarzy, szyderczy uśmieszek, Na zebraniach osiedlowych w wprost kłamie i przeinacza fakty. A zebrani tylko przyklaskują jak nawiedzeni. Jak zwykle smród po wyborach, taki smród wdychajcie i się trujcie, przyklaskując smrodowi i mówcie że to kwiatki. Nie takie kwiatki smrud wam załatwi
  A kierowniczka z ŚDS też z poza krosna z Brzozowa

  Zgłoś nadużycie obłuda czwartek, 22, grudzień 2016 09:26 Link do komentarza
 • zniesmaczony

  Wladze miasta z poparciem bandy dyletantow zamieniają nasze miasto szkła w miasto śmieci! Czy ktos potrafi ich powstrzymac? Jak spojrzymy w oczy nastepnym pokoleniom? Co im powiemy? Dlaczego na to pozwolilismy ? Wladze miasta i wojewodztwa powiny za to odpowiedziec! Wybraliśmy władze zeby bronily naszych interesow a oni urzadzają kompostownie odpadow niespelna 2 km od rynku! Czy na terenie 42 gmin nie ma lepszej lokalizacji ? Cała te bande nalezy w pierwszej kolejnosci ulokowac w kontenerach obok wysypiska! Moze by wreszcie zrozumieli co sie do nich mowi!

  Zgłoś nadużycie zniesmaczony środa, 21, grudzień 2016 21:51 Link do komentarza
 • zawiedziony glupotą radnych

  MPGK za wiedza i zgoda prezydenta wciska ludziom kit, ze nowa kompostownia bedzie hermetyczna jak każą przepisy prawa ! Mają ludzi za idiotow i wiedzą co robią! Nasi super radni nie widza roznicy miedzy dachem a zadaszeniem i miedzy wiatą a obiektem zamknietym. Nie chce im sie zobaczyc planu tej inwestycji. Nie wiedza o czym w ogole mowia i ze skazuj ą nas i nastepne pokolenia na zycie w smrodzie. Wszyscy, ktorzy za tym glosują powinni tam za kare zamieszkac - skoro to obiekt hermetyczny - bedą zadowoleni! Jak mozna dopuscic do takiego monopolu? Jak mozna sie zobowiazac do przekazywania smieci przez 10 lat! Mam nadzieje,z e takie zobowiazanie nie ma z adnej mocy prawnej! Przekonalismy sie jesienia,z e mozna oddac smieci za 60 zl podczas kiedy MPGK kasuje 250 !!! Mieszkancom okolic wysypiska jest absolutnie obojetne kto przygarnie te śmieci! Jak ktos lubi mieszkac w smrodzie - niech mieszka! Bez wzgledu na to jakie ma przekonania polityczne!

  Zgłoś nadużycie zawiedziony glupotą radnych środa, 21, grudzień 2016 21:40 Link do komentarza
 • ZDEGUSTOWANY OBŁUDĄ

  Szczekacie tu i szczekacie.
  Jest czas świątecznych zakupów i mnóstwo osób w sklepach.
  Jak dotąd widziałem DWIE osoby, które miały własne torby na zakupy...
  Reszta kupuje przy kasie reklamówki.

  O JAKIEJ EKOLOGII WY LUDZIE MÓWICIE???

  Najpierw niech każdy się w piersi uderzy.
  Potem krytykuje gospodarkę śmieciami.

  Poza tym krytyka powinna być konstruktywna - czyli wnosić korzystne rozwiązania danego problemu.
  Inaczej jest to zwykłe KRYTYKANCTWO.

  Zgłoś nadużycie ZDEGUSTOWANY OBŁUDĄ środa, 21, grudzień 2016 18:45 Link do komentarza
 • wkurzony

  1143 ALOE 1143 ALOE zapomniałeś dodać Polankę.Smrud do nas też dochodzi ,ze nie mozna otworzyc okna i mieszkania.Do tego smrody z firm, które powstały jak grzyby po deszczu i trują nas mieszkanców co widac w statystyce zgonów /jeszcze tyle nie było co w tym roku/Jeszcze dodam ,ze zabrano nam skrawek ziemi i wycięto piękne sosny ,które od strony torów chroniły nas od tego smrodu ,kurzu i substancji trujących /co widac po naszych oknach i parapetach z białym nalotem nie dajacym sie umyc .W miejsce placu zabaw wybudowano blok /w którym mieli niby mieszkac mieszkancy Krosna a mieszkają mieszkancy okolicznych wiosek ,którzy u nas podatków nie płaca a taki prezent od miasta dostali / wbrew protestów mieszkanców ,którzy tu od dziesiatek lat mieszkaja i sa spracowani a teraz musza wypoczywać w domu bo tu gdzie mogli by wypoczac miejsca juz nie ma .To jest jedna dzielnica ,która pozbawiona jest takiego placu wypoczynku .Nawet teraz tworzy sie te place do cwiczen u nas oczywiscie nie ,to samo z placem zabaw dla dzieci bardzo szybko zniszczyli a teraz niech całe Krosno o tym sie dowie o obietnicy pana prezydenta ze dostaniemy taki plac zabaw jakiego nikt nie ma i co? zrzutkę po 3,5 tysiaca z kazdego bloku Szklarska 1,3,5,7 / musielismy zrobic zeby przynajmniej dzieciaki miały sie gdzie bawić bo w całym osiedlu takiego placu nie ma .I wyszło na to ze za karę mamy blok w odległosci 8 m ,plac zabaw za nasze pieniadze ,popękany dojazd do bloku ,cały transport drzew wycietych jezdził nam pod oknami /brak obiecanej drogi wzdłuż torów kolejowychi wyliczac można bez konca .Jesli ma pan troche honoru panie prezydencie i wice i inni jeszcze to mozecie to wszystko naprawić i zrobić cos pozytecznego dla nas .Czekamy.

  Zgłoś nadużycie wkurzony środa, 21, grudzień 2016 14:20 Link do komentarza
 • kod

  cd.
  Prezes MKS - nie jest mieszkańcem Krosna.

  Zgłoś nadużycie kod środa, 21, grudzień 2016 13:49 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?