Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

MdM - jest jeszcze szansa się załapać w Krośnie!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Od 2 stycznia ruszył kolejny nabór wniosków na dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych. Sporo osób miało przygotowaną dokumentację już w połowie grudnia, czekając jedynie na początek nowego roku. Jednak mamy dobre wieści dla spóźnialskich - jest jeszcze szansa na, by się załapać!

Obecnie zarezerwowanych jest około 1/3 środków z 400 milionów złotych na 2017 rok. Szybkie złożenie wniosku wymaga dobrej organizacji i podjęcia działania. Co należy zrobić i w jakiej kolejności?

Mdm - dla kogo?

Wysokość otrzymywanej pomocy zależy od ilości posiadanych dzieci, osoby bezdzietne mogą liczyć na 10% dopłaty, a rodzice trójki i większej ilości dzieci - nawet 30%. Same procenty jednak nie mówią wiele – przeciętna dopłata w programie to ok. 23 tysiące złotych, ale maksymalne wypłaty to już 100 tysięcy złotych. A to już spory fundusz na wkład własny. W programie mogą wziąć udział osoby poniżej 35 roku życia, które planują zakup mieszkania poniżej 75m2 lub domu poniżej 100m2 powierzchni mieszkalnej. Pomoc wypłaca jest do kredytu. Minimalne kryteria nakazują zaciągnąć go na minimum 50% wartości na 15 lat. W przystępny sposób zasady programu opisane są na stronie: http://www.mieszkaniedm.pl/zasady-programu/.

Mieszkanie dla Młodych - zacznij od nieruchomości

By móc otrzymać pomoc z Mieszkania dla Młodych należy przede wszystkim rozejrzeć się za odpowiednią nieruchomością. W Krośnie limity cenowe są na następującym poziomie:
- 3 938,00 zł dla rynku pierwotnego,
- 3 222,00 zł dla rynku wtórnego.

Przeglądając oferty sprzedaży nieruchomości - da radę znaleźć mieszkania w odpowiedniej cenie. Nie ma ich jednak dużo, dlatego szukanie lokalu powinno być priorytetem. Oprócz tego niezbędne jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej, by wiedzieć, czy bank przyzna nam w ogóle kredyt. Pomocny będzie w tym kalkulator zdolności kredytowej Hipoteki.net.

Skompletuj dokumenty i wybierz bank

Jeśli znaleźliśmy interesującą nas nieruchomość - warto podpisać ze sprzedającym umowę przedwstępną. Ten dokument będzie podstawą wniosku do banku. A tych do wyboru mamy 14, każdy z nieco inną ofertą. Zdecydowanie się na dany kredyt MdM to nie lada wyzwanie, warto więc skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Analizując koszty kredytu warto brać pod uwagę nie tylko miesięczną ratę, ale także koszt całkowity zobowiązania, marżę, prowizję i inne parametry.

Gdy zdecydowaliśmy się na dany bank, wystarczy iść tam z wnioskiem kredytowym, dołączając jednocześnie pismo o dopłacie z Mieszkania dla Młodych. Na decyzję czeka się obecnie do tygodnia, wypłata środków z MdM następuje po wypłacie środków z kredytu.

A jeśli nie MdM 2017, to co?

A co jeśli nie uda nam się załapać na MdM w tym roku? W takim przypadku mamy dwie alternatywy:

- ostatnia pula środków MdM na 2018, na którą nabór zostanie uruchomiony w styczniu przyszłego roku,
- program Mieszkanie Plus, który ma ruszyć od 2018 roku.

Co prawda Krosno obecnie jeszcze nie podpisało listu intencyjnego, ale są szanse, że dołączy do projektu, a w naszym mieście powstaną tanie mieszkania na wynajem.

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj