KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: nie ma nowych przypadków grypy ptaków

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Przypominamy: w Krośnie stwierdzono ognisko grypy ptaków. Służby weterynaryjne i Wydział Ochrony Środowiska podjęły działania w celu uniemożliwienia rozprzestrzeniania choroby.

REKLAMA


O pierwszym ognisku grypy ptaków (podtyp H5N8) pisaliśmy tutaj: "Ptasia grypa" w Krośnie

Jak dowiedziała się redakcja KrosnoCity.pl, przeprowadzone do tej pory przez weterynarza perlustracje nie wykazały nowych przypadków zachorowań w Krośnie.

Powiatowy lekarz weterynarii informuje, że było tylko jedno podejrzenie grypy ptaków, ale badania w laboratorium dały wynik ujemny. Możliwe, że nadzwyczajne środki ostrożności zostaną wkrótce uchylone, o ile nie stwierdzi się nowych zachorowań.

Wojewoda podkarpacki przypomina, że 27 grudnia weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. W sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 2091).

Rozporządzenie nakłada m. in. obowiązek odosobnienia drobiu lub innych ptaków w gospodarstwach oraz utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający dostęp do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki.

Uwaga! Brak przestrzegania tego nakazu jest zagrożony karami pieniężnymi, a ponadto w przypadku wystąpienia grypy w takich gospodarstwach, skutkuje brakiem przyznania odszkodowania za zabity lub padły drób.

Zobacz ulotkę dotycząca choroby oraz zalecenia dla hodowców - tutaj.

Zobacz także: Grypa ptaków w Krośnie. Zalecenia dla hodowców

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?