KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Łącznica kolejowa: radni PiS nabierają wody w usta

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Dymiński

Co radni sejmiku województwa myślą o budowie łącznicy kolejowej skracającej podróż z Rzeszowa do Krosna, Sanoka i Zagórza? Zapytaliśmy reprezentantów naszego okręgu. Większość nie odpowiedziała. Radni, którzy nie odpisali reprezentują rządzący klub PiS. Publikujemy także spóźnioną odpowiedź posła na Sejm, Piotra Uruskiego.

REKLAMA


Nasz okręg w sejmiku województwa reprezentuje ośmioro radnych. W sprawie łącznicy kolejowej, która ma skrócić podróż z Rzeszowa do Krosna i Sanoka, odpowiedziało tylko dwóch. W wiadomościach e-mail informowaliśmy, że brak odpowiedzi będziemy odczytywać jako brak poparcia. Pytania przesłaliśmy na aktualne adresy kontaktowe udostępnione przez sejmik.Wojciech Zając - (lider klubu PiS) - brak poparcia
Joanna Bril - (klub PiS) - brak poparcia
Jerzy Borcz - (klub PiS) - brak poparcia
Dorota Chilik - (klub PiS) - brak poparcia
Kurowska Maria - (klub PiS) - brak poparcia
Sławomir Miklicz - (klub PO) - poparcie dla budowy łącznicy, najlepiej w wariancie 3
Maria Pospolitak - (klub PSL) - brak poparcia
Dariusz Sobieraj - (klub PSL) - poparcie dla budowy łącznicy, najlepiej w wariancie 2Najszybciej odpisał Sławomir Miklicz (PO) z Sanoka, który zdecydowanie poparł najdalej idący wariant 3. To rozwiązanie najbardziej skraca podróż między Rzeszowem, a Krosnem i Sanokiem.

Radny z powiatu krośnieńskiego, Dariusz Sobieraj (PSL), obawia się związanych z wariantem 3 wyburzeń, dlatego za najlepszy uważa wariant 2 (przez Jedlicze). Radny wymienia zalety tego wariantu łącznicy: - Włącza zakłady i mieszkańców dużej gminy w połączenie z Rzeszowem, nie ogranicza Jasła ponieważ i tak  modernizujemy trakcję Rzeszów Jasło Zagórz; skraca czas dojazdu do centrum Rzeszowa, przy budowie łącznika Rzeszów główny - lotnisko Jasionka, także do połączenia lotniczego; nie burzy spokoju społecznego w gminie Wojaszówka i nie niszczy mienia prywatnego przez wyburzenie 7 nowych domów (przedstawiłem to na sesji sejmiku); jest w zgodzie z ekologią oraz jest ekonomicznie najbardziej uzasadniona. Poza tym jest to inwestycja unijna, za którą idą zatrudnienie, finanse na infrastrukturę kolejową i realne korzyści dla mieszkańców i turystów.

Radny Wojciech Zając z Jasła, (lider klubu PiS w sejmiku) nie odpisał na nasze pytania. Jednak jego wypowiedzi podczas obrad w powiecie jasielskim, gdzie był zaproszonym gościem, wskazują, że nie popiera budowy łącznicy. Zając krytykował tam konsultacje społeczne w sprawie budowy łącznicy twierdząc, że nie wysłuchano samorządu powiatu gorlickiego.

Na swoim FB Wojciech Zając opublikował stanowisko powiatu gorlickiego, w którym kwestionowano potrzebę budowy łącznicy. Oto fragment pokazujący, jak postrzegana jest marginalizacja komunikacyjna Krosna: "(...) rezygnacja z planów budowy nowej łącznicy kolejowej nie uszczupla żadnych interesów mieszkańców i przedsiębiorców regionu, ani nie zagraża nikomu wykluczeniem komunikacyjnym(...)".

Ten wpis na tablicy lidera klubu PiS zyskał "polubienie" między innymi od radnej Joanny Bril (wybrana z listy PSL, obecnie w klubie PiS) z Jedlicza. Radna Bril także nie odpisała na nasze pytania, co jest dziwne, skoro reprezentuje Jedlicze, czyli gminę, dla której wybór wariantu 2 łącznicy jest ogromnym sukcesem. Co ciekawe w ostatnich dniach w internetowym plebiscycie Joanna Bril została określona najbardziej wpływową kobietą powiatu… jasielskiego.


Źródło: jaslo.naszemiasto.pl | [SONDA] Wybierz najbardziej wpływową kobietę powiatu

Na pytania o łącznicę nie odpowiedział żaden z pozostałych radnych PiS z naszego okręgu: Jerzy Borcz z Krosna, Dorota Chilik z powiatu krośnieńskiego, wiceprzewodnicząca sejmiku i Maria Kurowska z Jasła, członek zarządu województwa. Na pytania nie odpowiedziała także Maria Pospolitak (PSL) z Brzozowa.

Po naszym artykule o małym poparciu posłów dla łącznicy, swoją spóźnioną odpowiedź przekazał Piotr Uruski (PiS) z Sanoka. Poseł twierdzi, że zadanie pytań mających na celu jasne określenie, kto jest za, a kto przeciw inwestycji to elemment "wojny krośnieńsko-jasielskiej".

- Źle się stało, że debata na temat budowy łącznicy pomiędzy liniami 108 i 106  przybrała formę jasielsko–krośnieńskiej wojny, czego odzwierciedleniem są m.in. tytuły prasowe oraz „zero-jedynkowa" konwencja zadanych mi przez Państwa pytań. Z punktu widzenia potrzeb mieszkańców Ziemi Sanockiej i Bieszczadów takie postrzegania problematyki transportu kolejowego na Podkarpaciu jest z gruntu rzeczy mało konstruktywne. Jeśli od 7 lat zimowa stolica regionu - Ustrzyki Dolne jest w ogóle pozbawiona połączeń kolejowych, a ruch na linii 107 z Zagórza do Łupkowa także po kilkuletniej przerwie został przywrócony w 2015 r niejako cudem tzn. dzięki tytanicznej pracy społeczników z KochamKolej.pl, to kwestia budowy łącznicy będzie postrzegana w tamtych rejonach zupełnie inaczej, niż z perspektywy Krosna czy Jasła. Wiem, iż na etapie konsultacji społecznych w tej sprawie samorządowcy z terenu powiatu sanockiego powszechnie optowali za wariantem Przybówka-Turaszówka. Trudno mi powiedzieć, jaki jest ich ogląd całej sprawy po tym, jak PKP wybrało opcję Jedlicze-Szebnie. Dlatego też bardzo sensowną wydaje mi się propozycja Jerzego Zuby, szefa klubu radnych PiS powiatu sanockiego i głównego koordynatora KochamKolej.pl, który zaproponował zorganizowanie w trybie pilnym "okrągłego stołu" poświęconego problematyce transportu publicznego w regionie. Postulat pilności jest jak najbardziej uzasadniony w kontekście zapowiedzianego przez firmę autobusową Arriva wygaszenia swych oddziałów w Sanoku, Brzozowie i Ustrzykach Dolnych oraz remontów linii kolejowych 106 i 108, które w latach 2017 – 2020 na długi czas praktycznie odetną Bieszczady w sensie kolejowym od reszty Polski - twierdzi poseł Piotr Uruski.

- Ostatecznie z punktu widzenia mieszkańców regionu, biorąc pod uwagę zaproponowane warianty, najbardziej interesującym wydaje się być wariant II - podsumowuje poseł.

Zobacz także: Łącznica kolejowa: małe poparcie posłów

pd

 • autor: pd

17 komentarzy

 • Moderóweka

  Czy łącznicz jest potrzebna ??? a no jest ale czy poczyniono starania aby skonsultować jej przebieg ??? a no nie to co zrobiono to tylko działania pozorne,!!!! Gorlice uważają że ich nikt nie zapytał w konsultacjach o zdanie . To Gorlice a jak to sie ma do tego żę nie zapytano o zdanie mieszkańców przez które została zaplanowana łacznica kolejowa Krosno Rzeszówe. W Moderówce protest !!!!! mieszkańcy dowiedzieli sie żę tutaj coś takiego powstanie od Pani Burmistrz jak juz zapadła decyzja o lokalizacji.
  Planuje sie przeprowadzenie łacznicy kolejowej przez środek wsi niszcząc Nature 2000 tysiące , niszcząc mieszkańcom plany związane z budową nowego osiedla mieszkaniowego . Ale cóż to kogo obchodzi. Jedlicze pije szampana a Moderówka zaskoczono zdziwiona i ogromnie wściekła na poczynania władz gminy,

  Zgłoś nadużycie Moderóweka piątek, 24, marzec 2017 09:03 Link do komentarza
 • Do znajomy !

  Nawet nazwiska nie potrafisz przepisać dobrze !

  Zgłoś nadużycie Do znajomy ! czwartek, 23, marzec 2017 21:19 Link do komentarza
 • Krystian

  Tak jak Brilowa działa to jest wyczyn ! Na okrągło z dzieciakami wycieczki i resztę pozytywnych spotkań z ludźmi ,a przecież pamiętajmy małe dzieci nie bedą na tą Panią głosować :) wielki pozytyw dla Niej ! Pani Joanno tak trzymać !!!!! :)

  Zgłoś nadużycie Krystian czwartek, 23, marzec 2017 21:17 Link do komentarza
 • znajomy

  Pani Brill najbardziej wpływową kobietą powiatu ? - wolne żarty !!!

  Zgłoś nadużycie znajomy czwartek, 23, marzec 2017 21:10 Link do komentarza
 • krosniak

  Osobiście znam panią Bril i stwierdzam że jest to osoba która nie przechodzi obojętnie obok ludzkich problemów zawsze zaangażowana w stu procentach. Łatwo kogoś krytykować jak się siedzi za kompem. Pan Zając też aktywnie działa w naszym regionie. Tak trzymać kochani radni

  Zgłoś nadużycie krosniak czwartek, 23, marzec 2017 21:01 Link do komentarza
 • Jedlicze

  Bril najlepsza Radna ! Kobieta z klasa !

  Zgłoś nadużycie Jedlicze czwartek, 23, marzec 2017 20:42 Link do komentarza
 • K15

  Czemu mnie to nie dziwi, że pisuarczycy mają w d.. nasze potrzeby, przecież muszą walczyć o jak najszerszy dostęp do koryta! Co tam problemy komunikacyjne Krosna, Sanoka czy Bieszczad, oni są w Rzeszowie, tu zaglądają raz na ruski rok to im wystarcza tak jak jest! Poza tym rządzi nimi p. senator z Jasła i nie mogą podskakiwac bo ich na listy nie wpisze przy następnych wyborach i po nich....

  Zgłoś nadużycie K15 czwartek, 23, marzec 2017 19:50 Link do komentarza
 • kawka

  Radna Bril na Burmistrza !!!!

  Zgłoś nadużycie kawka czwartek, 23, marzec 2017 18:12 Link do komentarza
 • Normy

  Ten Borcz mieszka w Krośnie?
  Wg. mnie powinien przeprowadzić się do Jasła.
  Jak go spotkam na ulicy to chętnie mu napluje w twarz,gnida jedna.
  Całe rzycie raz z PiS a innym razem z PO.
  Nic nigdy nie zrobił dla Krosna , taki radny bezradny.
  Mam nadzieje,ze nikt tego ku.....a już nigdy nie wyb.

  Zgłoś nadużycie Normy czwartek, 23, marzec 2017 17:18 Link do komentarza
 • Podatnik

  PIS niszczy Krosno bo to miasto Gomułki który zrobił dla Krosna więcej niż cała ta hołota postsolidarnościowa !!!

  Zgłoś nadużycie Podatnik czwartek, 23, marzec 2017 16:48 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?