KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pod koniec ubiegłego roku, na samym Starym Cmentarzu ścięto 47 drzew

Pod koniec ubiegłego roku, na samym Starym Cmentarzu ścięto 47 drzew Fot. Piotr Dymiński

"Jest mi po prostu smutno, gdy patrzę na to, ile drzew wycięto" - mówi jedna z mieszkanek Krosna o sytuacji, która zastałą na Starym Cmentarzu. Okazuje się, że pod koniec 2016 roku wycięto prawie pół setki drzew.

REKLAMA


Faktycznie drzewostan jest przetrzebiony, widoczne są liczne, solidne pnie. O powody wycinki zapytaliśmy urzędników miejskich.

- W  IV kwartale 2016 roku, w ramach zamówienia pn.: "Konserwacją drzewostanu na Starym Cmentarzu" przy ul. Krakowskiej w Krośnie usunięto 47 sztuk drzew martwych, zamierających lub stanowiących zagrożenie dla otoczenia oraz wykonano cięcia pielęgnacyjno-sanitarne na 281 szt. drzew - informuje magistrat, zapewnia przy tym, że wszystko odbywało się pod czujnym okiem specjalistów.

- Wszystkie realizowane prace były poprzedzone uzyskaniem zezwoleń wydanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podstawą do wykonania prac objętych przedmiotem zamówienia była ekspertyza dendrologiczna opracowana przez rzeczoznawcę ministra środowiska - informuje Joanna Sowa, rzeczniczka urzędu miasta.

W zakres wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzono cięcia sanitarne, polegające na usuwaniu posuszu, prześwietlające nadmiernie zagęszczone korony i korygujące obrysy koron oraz techniczne polegające na usuwaniu gałęzi nadłamanych lub wyłamanych, "wywieszonych" i zacieniających pomniki.

To nie wszystkie wycinki w Krośnie
W 2017 roku do końca lutego usunięto już 8 sztuk drzew, na których zezwolenia uzyskano w 2016 roku. Ponadto na terenie miasta wycięto 22 sztuki samosiewów o obwodach pni do 20 cm, rosnących na skarpach drogowych, w zagęszczeniu lub pod okapem drzew o większej wartości przyrodniczej.

pd

 • autor: pd

20 komentarzy

 • j...

  Tęskni się panu prezydentowi za rządami PO To były czasy.. https://www.youtube.com/watch?v=t65Dre791C4

  Zgłoś nadużycie j... niedziela, 09, kwiecień 2017 12:42 Link do komentarza
 • charles

  "...informuje magistrat, zapewnia przy tym, że wszystko odbywało się pod czujnym okiem specjalistów" - ciekawe... późnymi wieczorami specjaliści raczej nie pracują, a jak wracałam kiedyś do domu, to po ciemku ktoś tam na cmentarzu coś przy drzewach majstrował.
  Można iść i zobaczyć co zostało z wycinki. Wiele zdrowych pni (ale te stwarzały zagrożenie i rzucały cień na pomniki).
  Drogi magistracie - siekiera i piła to nie sposób na pozyskanie sobie szacunku i sympatii wśród obywateli.
  Osobiście wszystkim przypomnę ten moment, gdy trzeba będzie stawić się przy urnie.
  No chyba że Prezydent się wnerwi i opuści piaskownicę.
  http://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/piotr-przytocki-o-liczbie-kadencji-i-reformach-pis-nie-mam-planu-b-c-ani-d-jak-sie-wnerwie-to-przestane-tu-pracowac-niech-powsta,91408.html

  Zgłoś nadużycie charles niedziela, 09, kwiecień 2017 11:49 Link do komentarza
 • j...

  Co ten temat ma wspólnego z wycinką drzew na krośnieńskim cmentarzu? Co sądzi pan starosta na temat tych wyciętych drzew? Czy to prawda, że zostały wycięte największe dęby?

  Zgłoś nadużycie j... sobota, 08, kwiecień 2017 12:35 Link do komentarza
 • menda

  Według informacji na oficjalnej stronie internetowej gminy Prezesem Stowarzyszenia Rota, które przeprowadziło konsultacje społeczne łącznicy kolejowej przez Moderówkę jest RYSZARD ZAGÓRSKI - obecny z-ca burmistrza w Jedliczu. Teraz mam już jasność skąd to wszystko.

  Zgłoś nadużycie menda sobota, 08, kwiecień 2017 11:17 Link do komentarza
 • do obserwatora

  Starosta Jan Juszczak jasno się wypowiedział , że jest za budową łącznicy ale pod takim warunkiem aby był zachowany interes społeczny. Nie oznacza to że jest za a nawet przeciw.
  Problemem jest to , że mieszkańcy Moderówki w pewien sposób zostali oszukani. Władza nie poinformowała ich o trasie przebiegu linii kolejowej ( chociaż na pewno była zorientowana ). Konsultacje społeczne tak naprawdę się nie odbyły. Władza niby mówi że się odbyły ( poprzez stowarzyszenie Rota , do którego sama Władza należy ), Stow Rota zawiązane parę lat temu na potrzeby zwalczania poprzedników. Moim zdaniem jest to sprawa dla prokuratora ponieważ w ewidentny sposób oszukano mieszkańców.

  Zgłoś nadużycie do obserwatora sobota, 08, kwiecień 2017 10:57 Link do komentarza
 • Marek Mod

  Wszystko wskazuje na to ze budowa lacznica bedzie zablokowana ludzie nie popuszcza to sa ich dzialki Co z konsultacjami co z prawem?

  Zgłoś nadużycie Marek Mod sobota, 08, kwiecień 2017 10:43 Link do komentarza
 • Miszkaniec powiatu

  Czyli Pan Starosta Jan Juszczak odpowie klasycznie: jestem za, a nawet przeciw :-) Tylko gdzie w tym wszystkim wiarygodność i starania o korzyść dla przeciętnego mieszkańca...

  Zgłoś nadużycie Miszkaniec powiatu piątek, 07, kwiecień 2017 23:54 Link do komentarza
 • Obserwator

  a co na to Pan Starosta? Jako starosta krośnieński Pan Jan Juszczak popiera łącznicę, referując zagadnienie na Radzie Powiatu (http://www.powiat.krosno.pl/aktualnoci/1419-stanowisko-rady-powiatu-krosnienskiego) . Jako Jan Juszczak - mieszkaniec Moderówki, popiera protest części mieszkańców przeciwko łącznicy. Czyżby też rzekomo nie wiedział o konsultacjach? Może Portal zapyta zainteresowanego o przyczyny sprzecznych zachowań? Na zebraniu w Moderówce rzekome straty Jasła (obecne zresztą w wypowiedziach Rady powiatu Jasielskiego) były podnoszone. Czy w to i w tej drużynie Pan Starosta teraz gra? Czy Pan starosta Jan Juszczak jest starostą krośnieńskim czy jasielskim (nota bene, jak słusznie zauważono w tym portalu, rada powiatu jasielskiego zachowuje się jak przysłowiowy "pies ogrodnika"). A może niech Pan Starosta Jan Juszczak powie jednoznacznie: w moim przekonaniu łącznica Krosno - Rzeszów nie leży w interesie mieszkańców powiatu krośnieńskiego i Miasta Krosna, nie chcemy szybkiego, bezpiecznego połączenia z Rzeszowem. Chcemy jeździć przez Jasło. Prosiłoby się o jednoznaczność w wypowiedzi Pana Starosty.

  Zgłoś nadużycie Obserwator piątek, 07, kwiecień 2017 23:38 Link do komentarza
 • j

  A co na to starosta krośnieński? Może powinien wziąć przykład z Przemysława Gosiewskiego i zawalczyć o przestanek kolejowy w Moderówce? Łącznica jest korzystna dla Krosna. Jeśli kilku mieszkańcom Moderówki uda się zablokować jej budowę, to raczej nie będzie to zwycięstwo, a jeśli już, to zwycięstwo głupoty. Liderów protestu na koszt Krosna wysłać na wycieczkę do Włoszczowej :-).

  Zgłoś nadużycie j wtorek, 04, kwiecień 2017 17:32 Link do komentarza
 • Wera

  Nie tylko w Moderowce. W Dobieszyn ie tez po wizycie Pani Burmistrz na zebraniu LKS

  Zgłoś nadużycie Wera wtorek, 04, kwiecień 2017 13:56 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?