KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ile substancji roślinobójczych jest w naszym otoczeniu?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Opryskiwanie trawy silnymi środkami chwastobójczymi to nowa wiosenna moda, także w centrum miast. "Zielone Krosno", "Animalsi", a także znany krośnieński botanik, Łukasz Łuczaj przestrzegają przed tą metodą. Urząd miasta informuje, że środki chwastobójcze są stosowane na chodnikach i placach miejskich.

REKLAMA


- Na skutek oprysków masowo giną pszczoły, motyle i inne owady, śmiertelnym zatruciom ulegają psy, koty i jeże. Na niebezpieczeństwo narażeni są także ludzie, szczególnie dzieci - alarmuje "Zielone Krosno".

OTOZ Animals Krosno ostrzega właścicieli psów: "KSM zaczęła opryski zabójczym randapem. Nigdzie nie ma żadnego ostrzeżenia. W dniu dzisiejszym ok. godz. 9.30 oprysk był prowadzony w okolicy szkoły na "Guzikówce", praktycznie zaraz obok placu zabaw. Zostały powiadomione Sanepid i administracja KSM na os. Traugutta" - napisano 10 maja w komentarzu przesłanym z profilu "Animalsów".

O opryski zapytaliśmy magistrat. Urząd miasta stosuje środki chwastobójcze do zwalczania chwastów na chodnikach i placach.

Jakie są to substancje i w jakich ilościach?
- Środki chemiczne przeznaczone do wykonywania oprysków herbicydowych, dostępne na rynku w ilości - ściśle według instrukcji na opakowaniu. Zgodnie z zawartą umową wykonawca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie powstałe szkody wynikłe z nienależytego wykonania robót oraz niewłaściwego stosowania środków chemicznych - zapewnia Wydział Gospodarki Komunalnej UM Krosna.

- Prace są realizowane przy małym natężeniu ruchu pieszego, tj. w porach rannych lub popołudniowych. Nie dopuszcza się stosowania oprysku w pełni słońca lub w dni wietrzne - dodają urzędnicy.

Decyzja o zastosowaniu środków chwastobójczych na chodnikach Krosna nie była konsultowana z radnymi miast, ponieważ nie ma takiego wymogu.

Równocześnie magistrat nie monitoruje stosowania środków roślinobójczych na terenie Krosna przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS i rolników, ponieważ nie ma takich kompetencji.

Jakie jest Wasze zdanie na temat stosowania roślinobójczych chemikaliów w mieście?

Do tematu wrócimy wkrótce, tym bardziej, że zaczyna się prawdziwa wiosna.

pd

 • autor: pd

16 komentarzy

 • Mieszkanka osiedla Grota -Roweciego

  Gospodarka Komunalna i Spółdzielnia Mieszkaniowa dewastuje zieleń i nazywa to zabiegami pielęgnacyjnymi . Podejrzewa się o totalnym braku wiedzy w tym zakresie. Ścina się krzewy gdy zawiązane są pąki kwiatowe , tłumacząc porządkami wiosennymi. Ścina się krzew przy ziemi a nadzorująca z administracji pani kierownik mówi , że pod nim było multum śmieci/ autentycznie/. W ramach porządków wiosennych opryskuje się skwery. Proszę się przejść na osiedle Grota - Roweckiego. Czy komuś podobają skwery pozbawione trawy? Jacy fachowcy kreują naszą codzienność ?Zgroza! Interwencje i tel do administracji SM są ignorowane.Walczymy o to żeby nie wycinano nam drzew.

  Zgłoś nadużycie Mieszkanka osiedla Grota -Roweciego środa, 28, czerwiec 2017 19:16 Link do komentarza
 • no co ty

  ttt to chyba jakiś dystrybutor trujących pestycydów???

  Może jakiś rozpylacz tej trucizny za pieniądze???

  https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P27600224401410431343241&id_czynn_chem=268

  Przestrzeń publiczna podlega kontroli.
  Zachorowalność na raka wzrasta w tempie geometrycznym ..

  Wiele osób doznało uszkodzenia wzroku przez kontakt z tym i podobnymi truciznami.

  Zgłoś nadużycie no co ty czwartek, 01, czerwiec 2017 12:27 Link do komentarza
 • antekk

  Sanepid i WIOŚ powinny szybko przeprowadzić kontrole w Krośnie i Jedliczu

  Zgłoś nadużycie antekk czwartek, 01, czerwiec 2017 11:46 Link do komentarza
 • Zielone Krosno

  * glifosat

  Zgłoś nadużycie Zielone Krosno środa, 31, maj 2017 23:15 Link do komentarza
 • Zielone Krosno

  Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa stosuje opryski herbicydem zawierającym niezwykle szkodliwą i rakotwórczą substancję aktywną: glifosad (glyphosate). Na os. Traugutta spryskane są niemal wszystkie obrzeża chodników, wzdłuż których zostały szpecące pasy uschniętej trawy...
  O zgrozo! KSM stosuje opryski nawet na placach zabaw narażając na niebezpieczeństwo małe dzieci !!! I jak się okazuje robi to NIEZGODNIE Z PRAWEM!
  USTAWA z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin ZABRANIA stosowania między innymi tego środka na placach zabaw! Art. 36: "1.Zabrania się stosowania środków ochrony roślin, które zostały zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1272/2008 zaklasyfikowane jako stwarzające zagrożenie dla zdrowia człowieka, na terenach placów zabaw, żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, szpitali [...]"
  A glifosad został sklasyfikowany jako środek zagrażający zdrowiu!

  Zdjęcia na profilu fb Zielone Krosno

  Zgłoś nadużycie Zielone Krosno środa, 31, maj 2017 23:12 Link do komentarza
 • alfa
 • alfa
 • inka

  Widać w Stolicy są mądrzejsi urzednicy... " Okazuje się, że używania chemikaliów zakazał nawet stołeczny ratusz. - Roundap to bardzo silny środek, pryskanie nim trawników to tak, jakby ktoś wrzucił tam bombę atomową - usłyszeliśmy w Biurze Ochrony Środowiska. - Stosowanie chemikaliów w Warszawie jest mocno ograniczone. Trudno mi nawet wyobrazić sobie sytuację, w której oprysk zostałby dopuszczony - powiedziała urzędniczka biura."

  Zgłoś nadużycie inka środa, 31, maj 2017 18:48 Link do komentarza
 • ekolog

  Mam nadzieję, że ktoś zajmie się opryskami chodników w Jedliczu. co raz widać jak jakiś facet z opryskiwaczem spaceruje i pryska nie wiadomo czym. Później wszyscy wdychamy opary a co przedostanie się do gleby to wypijemy w wodzie

  Zgłoś nadużycie ekolog środa, 31, maj 2017 16:45 Link do komentarza
 • Podpis

  Chciałoby się rzec, że środki chwastobójcze na chodnikach to pikuś przy opylaniu upraw przemysłowych.
  Niestety za mali w uszach jesteśmy żeby z opylaniem walczyć, więc dobrze mieć choćby taki punkt zaczepienia do wyrażenia swojego niezadowolenia w tej tematyce.

  ttt: Ty to jak moja żona: "bo inni to czy tamto...".
  A co mnie inni? Mnie moje miasto, moje podwórko, moje dzieci. Inni niech sobie robią co chcą.

  Tak jak już kiedyś pisałem: wiele można zrozumieć i wybaczyć, jednak Krosno jest systematycznie karczowane i z pięknego zielonego miasta (którego zieleń uważałem za jego największy atut), już prawie całkowicie zrobiono betonowo-trawnikową pustynię na której nie ma czym oddychać.

  Zgłoś nadużycie Podpis środa, 31, maj 2017 15:10 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?