KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/wiadomosci/2017/06/12/jan_pawel_2_krosno

Tak było 10 czerwca 1997 roku. Wyjątkowe zdjęcia na wyjątkowej wystawie

Tak było 10 czerwca 1997 roku. Wyjątkowe zdjęcia na wyjątkowej wystawie Fot. Andrzej Józefczyk

Przygotowania do Mszy Świętej na krośnieńskim lotnisku oraz fotorelację z uroczystości eucharystycznych można zobaczyć na placu papieskim. Zdjęcia autorstwa Andrzeja Józefczyka, na co dzień dziennikarza Tygodnika Nowe Podkarpacie, tworzą wystawę z okazji XX rocznicy pobytu papieża św. Jana Pawła II w Krośnie.

REKLAMA


Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Krosno 10 czerwca 1997 r. Na tę uroczystość wybudowano ołtarz, którego zwieńczeniem był 37-metrowy krzyż, który stylistyką nawiązuje do szybów naftowych.

Na trawiastym lotnisku w Krośnie odprawił Mszę Świętą, podczas której kanonizował błogosławionego Jana z Dukli. Dokonał także koronacji wizerunków Matki Boskiej z Haczowa, Jaślisk oraz Wielkich Oczu. Podczas wizyty na Ziemi Krośnieńskiej Papież Polak poświęcił nowo wybudowany kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli (ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 30), w którym obecnie znajduje się Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie.

Po wizycie papieża krzyż jako historyczną pamiątkę ustawiono przy wjeździe do miasta. Obok stanął pomnik Jana Pawła II, którego autorką jest siostra Czesława Augustyna Marek ze Starej Wsi. Pomnik składa się z 7-metrowego postumentu i ponad 5-metrowego odlewu figury Ojca Świętego Jana Pawła II stojącego w szatach pontyfikalnych. W lewej dłoni trzyma pastorał, prawą ma podniesioną w geście błogosławieństwa. Pomnik odsłonięto w 1999 r. Jest to symboliczne miejsce kultu Papieża Polaka.

Zdjęcia Andrzeja Józefczyka nie były wcześniej publikowane. Ich całość tworzy wystawa plenerowa znajdująca się na placu papieskim, tuż za pamiątkowym krzyżem i pomnikiem Jana Pawła II. Ekspozycja będzie dostępna blisko dwa tygodnie.

{gallery}wiadomosci/2017/06/12/jan_pawel_2_krosno{/gallery}

red.
Fot. Andrzej Józefczyk

 • autor: red.

2 komentarzy

 • Kierowca

  Foto z przejazdem kolumny papieskiej, obrazuje nam jak 20 lat temu wyglądała jezdnia drogi krajowej (międzynarodowej) do Barwinka, teraz tak wyglądają drogi powiatowe, może nawet lepej. Po drodze widać jak zmieniła się Polska

  Zgłoś nadużycie Kierowca wtorek, 13, czerwiec 2017 22:45 Link do komentarza
 • nie dla Dyzmy

  MODERATOR: Komentarz został usunięty. Treść nie ma nic wspólnego z tematem.

  Zgłoś nadużycie nie dla Dyzmy poniedziałek, 12, czerwiec 2017 20:42 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?