KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Trwa zbiórka makulatury na budowę studni w Afryce

Trwa zbiórka makulatury na budowę studni w Afryce Fot. Piotr Dymiński

Za makulaturę chcą wybudować studnię w Kamerunie. Akcja zbiórki surowca wtórnego prowadzona jest pod kościołami. W Krośnie pojemniki stoją pod kościołem Farnym. Za 1 kg organizatorzy otrzymują 15 gr. Żeby powstałą studnia potrzebne jest 120 tysięcy złotych.

REKLAMA


Już od ponad 5 lat w parafiach w całej Polsce prowadzona jest akcja zbiórki makulatury, z której dochód przeznaczony jest na budowę studni im. Filipa Adwenta w Kamerunie.

Kamerun to państwo położone w środkowej Afryce, które zmaga się z ogromnym deficytem wody pitnej. Studnia budowana jest na przedmieściach miasta Jaunde, będącego stolicą tego Kraju, w misji prowadzonej przez Siostry Pasjonistki z Polski.

Akcja zbiórki makulatury za sprawą, między innymi Rycerzy Kolumba zawitała również do Krosna. Wprawdzie odwierty studni zostały już wykonane, jednak pozostaje jeszcze kwestia budowy niezbędnej infrastruktury, bez której powstała instalacja nie będzie mogła być eksploatowana. Chodzi głównie o budowę zbiorników gromadzących pompowaną ze studni wodę. Przewidywany koszt budowy studni i zbiorników na wodę w Jaunde to w przeliczeniu ok. 110-120 tysięcy złotych.

- Prowadzimy zbiórkę, z której dochód zostanie przeznaczony na budowę studni w Afryce. Zbiórka prowadzona jest przy krośnieńskiej Farze i będzie trwać jeszcze przez co najmniej 2 tygodnie - mówi Paweł Sikorski, koordynator zbiórki.

- Makulaturę odbiera firma "Foryś", która płaci za 1 kg - 15 groszy. To niewiele, ale takie są ceny na tutejszym rynku - dodaje Paweł Sikorski.

Okolica, w której budowana jest studnia jest skalista, a gleby są nieurodzajne. Ponadto, cała dzielnica dotknięta jest skrajnym ubóstwem.

Aby pomóc, wystarczy przynieść i wrzucić makulaturę do specjalnie na ten cel przeznaczonych pojemników. Pojemniki te, zostały ustawione na terenie kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Krośnie (krośnieńskiej "Fary") przy murze odgradzającym teren kościoła od skweru z pomnikiem Portiusa.

- Studnia nazwana zostanie imieniem Filipa Adwenta - urodzonego we Francji polskiego patrioty, Posła do Parlamentu Europejskiego, związanego z ziemią podkarpacką, który zginął w tragicznym wypadku drogowym. W Krośnie uzbierano już ponad 3 tony surowca - jednak potrzeby są ogromne - dodaje koordynator.

Akcję wspiera i błogosławi jej JE Ks. Bp. Józef Zawitkowski. Kuratelę nad akcją sprawuje Zarząd Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

1 komentarz

  • l.s.

    Bardzo dobra akcja. Tym bardziej, że nie zbierają bezpośrednio kasy tylko makulaturę, której wielu ludzi chce się pozbyć ze swoich domów.

    Zgłoś nadużycie l.s. poniedziałek, 17, lipiec 2017 12:25 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?