KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Centrum Integracji Społecznej zmieniło siedzibę

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Wsparcie dla bezrobotnych i zajęcia dla seniorów w nowym miejscu. Centrum Integracji Społecznej w Krośnie zmieniło siedzibę. Od teraz mieści się przy ul. Adama Mickiewicza 31.

REKLAMA


W styczniu 2014 roku Centrum przyjęło pierwszą, 5-osobową grupę uczestników. Wtedy nikt nie podejrzewał, że w ciągu 2 lat grupa ta urośnie do 20 osób. Prowadzony przez CIS warsztat ogólnousługowy realizuje przy stałej współpracy z instytucjami i firmami otwartego rynku pracy praktyki i prace zlecone.

Warsztat opiekuńczy stał się rozpoznawalny w Krośnie dzięki prowadzonemu Dziennemu Klubowi Seniora "CAFFE 60+" w Polance, w którym opiekę i ciekawe zajęcia mogą znaleźć osoby cierpiące na chorobę Alzheimera. Powstały w 2016 roku warsztat animacji, prowadzący Klub Seniora "Ogród Inspiracji" organizuje zajęcia fitness, kurs komputerowy oraz spotkania integracyjne dla blisko 50 osób powyżej 60 roku życia., zainteresowanych różnymi formami spędzania wolnego czasu.

- Wszystkie te zmiany oraz rozszerzenia działalności Centrum spowodowały, że w 2017 roku nadszedł czas na dostosowanie siedziby CIS do wszystkich jej nowych potrzeb, ale również do wymagań, jakie przed jednostką stawia Wojewoda Podkarpacki, decydujący o nadawaniu statusu jednostce na kolejne lata - mówi Laura Starowiejska, kierownik CIS. - Efektem dodanym jest odświeżenie części budynku, stanowiącego własność miasta Krosna, która od dłuższego czasu nie była wykorzystywana i trochę odstraszała potencjalnych najemców - dodaje.

Nowa lokalizacja
Od 30 sierpnia Centrum Integracji Społecznej w Krośnie oficjalnie zostanie przeniesione do budynku przy ul. A. Mickiewicza 31. Wyremontowane sale na II i III piętrze przyjmą nie tylko uczestników zajęć CIS, ale także seniorów z prowadzonego przez CIS warsztatu animacji pod nazwą: Klub Seniora "Ogród Inspiracji", na których czeka m.in. wyposażona sala do ćwiczeń.

Nowa siedziba CIS posiadać będzie pełnowymiarową salę konferencyjną, umożliwiającą przeprowadzanie szkoleń dla różnej wielkości grup, w tym szkoleń komputerowych, miejsca do pracy indywidualnej, np. z doradcą zawodowym lub psychologiem, oraz zaplecze do realizacji warsztatów, ćwiczeń i szkoleń o najróżniejszej tematyce.

- Mając do dyspozycji własną salę do ćwiczeń z odpowiednim zapleczem, możemy organizować ciekawe ćwiczenia i warsztaty dla naszych uczestników, ale jest to również miejsce do realizacji wielu innych pomysłów, które mamy na animację zajęć dla seniorów w ramach naszego klubu. Możemy być pewni, że miejsce to będzie pełne życia nie tylko do godziny 15:30, ale również cyklicznie popołudniami, kiedy seniorzy będą mogli uczestniczyć w imprezach integracyjnych, na które już się przygotowujemy - zachęca instruktor zawodu warsztatu animacji CIS, Sylwia Kubal.

Jak wygląda reintegracja w CIS?
Wsparcie CIS, oferowane osobom bezrobotnym polega m.in. na działaniach społecznych (szkoleniach z psychologiem, spotkaniach indywidualnych, szkoleniach tematycznych, dostosowywanych do grupy uczestników oraz wzajemnej integracji poprzez wspólne wyjścia czy wycieczki) i działaniach zawodowych (szkoleniach z doradcą zawodowym, kursie komputerowym, szkoleniach zawodowych oraz praktykach zawodowych w różnych firmach).

- Uczestnik CIS przechodzi konkretną ścieżkę zawodową - jeśli przychodzi do CIS z pomysłem na siebie, a do podjęcia zatrudnienia brak mu doświadczenia w danym zawodzie - umożliwiamy mu zdobycie takiego doświadczenia przy współpracy z różnymi firmami, dzięki czemu po sprawdzeniu jego umiejętności przez potencjalnych pracodawców zyskuje on duże szanse na zatrudnienie. Jeżeli natomiast nie ma pomysłu na siebie, a jego CV świeci pustkami od kilku lat, dajemy mu możliwość sprawdzenia się w różnych zawodach i wypróbowania swoich umiejętności, a następnie wspieramy w wyborze takiej ścieżki, którą faktycznie jest zdeterminowany podążyć. Jak się okazało, takich osób na krośnieńskim rynku pracy jest dużo i faktycznie potrzebne jest im tego typu wsparcie z różnych względów - problemów osobistych, zawodowych, rodzinnych, a także indywidualnych możliwości i ograniczeń - wyjaśnia Laura Starowiejska.

Co ma z tego uczestnik CIS?
- Jest to rodzaj płatnych praktyk zawodowych, więc uczestnik otrzymuje miesięczne świadczenie integracyjne, jest standardowo ubezpieczony zdrowotnie, społecznie i emerytalnie, objęty ubezpieczeniem NNW - podsumowuje kierownik.

Uczestnicy CIS mają prawo do bezpłatnych przejazdów autobusami MKS, a za każdy dzień obecności otrzymują bon towarowy, do wykorzystania w następnym miesiącu w sieci sklepów spożywczo - przemysłowych.

- Oczywiście - co najważniejsze - otrzymują oni wsparcie w zdobywaniu nowych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, a także sposobność do wypróbowania się w nowych zawodach. Przede wszystkim jednak uczestnictwo w CIS i praktykach zawodowych stanowi fantastyczną okazję do poznania interesujących ludzi i dzielenia z nimi radości z wielu wydarzeń i sytuacji, zarówno na zajęciach u nas, jak i na praktykach zawodowych - dodaje  Sylwia Kopacz, instruktor zawodu CIS.

CIS to miejsce także dla seniorów
- Klub Seniora "Ogród Inspiracji" już szykuje nowy, jesienny plan zajęć! - dodaje instruktor Sylwia Kubal.

Informacje na temat działalności jednostki można uzyskać pod numerami telefonu 13 47 43 904, 601 864 327, w nowej siedzibie przy ul. Mickiewicza 31 (II i III piętro) oraz na stronie internetowej www.ciskrosno.hol.es

red./umk

  • autor: red./umk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?