KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Świerzowa Polska w TVP Historia: "Operacja Emil"

Świerzowa Polska w TVP Historia: "Operacja Emil" Źródło: TVP Historia

Podczas budowy domu pod Krosnem niespodziewanie wydobyto elementy wraku niemieckiego myśliwca. Ekipa TVP Historia zrealizowała program o tym wydarzeniu.

REKLAMA


Części samolotu odkryto 19 czerwca. Akcję wydobycia wraku relacjonowaliśmy na gorąco w KrosnoCity.pl: Pod Krosnem rozbił się Messerschmitt Bf 109 E "Emil". Wydobywane są części maszyny [ZDJĘCIA]

Zobacz także: Wydobyto karabin maszynowy oraz piastę z dwoma łopatami Messerschmitta [ZDJĘCIA]

O znalezisku poinformował sam właściciel działki, który obawiał się o bezpieczeństwo pracujących przy budowie. W ziemi mogły zalegać jeszcze inne przedmioty, takie jak broń, amunicja czy bomby lotnicze.

Wydobycie samolotu prowadzono z pomocą Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja".

Szersza relacja na temat ustaleń dotyczących rozbitego samolotu zamieszczona została na stronie Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych.

W samym Muzeum prezentowane są wydobyte elementy.

Na miejscu obecna była ekipa TVP Historia. Adam Sikorski z telewizyjnego programu "Było... nie minęło" podkreślał wzorową postawę właściciela terenu i inwestora, którzy natychmiast powiadomili archeologów.

Telewizja poświęciła wydobyciu wraku jeden z odcinków programu "Było... nie minęło". Możecie go zobaczyć tutaj: Operacja "Emil"

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?