KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Na osiedlu Traugutta zmodernizują sieć ciepłowniczą

Podpisanie umowy dot. inwestycji. Podpisanie umowy dot. inwestycji. Fot. archiwum MPGK Krosno

MPGK w Krośnie zmodernizuje sieć ciepłowniczą na osiedlu Traugutta. W ramach inwestycji wymieniona zostanie sieć kanałowa na nowoczesną sieć preizolowaną. Powstaną również nowe przyłącza dla przyszłych odbiorców. Projekt zrealizowany zostanie do końca 2019 roku.

REKLAMA


Projekt inwestycyjny pod nazwą "Modernizacja systemu ciepłowniczego Miasta Krosna celem poprawy efektywności dystrybucji ciepła systemowego - etap: Osiedle Traugutta", jest jednym z etapów wieloletniego programu inwestycyjnego krośnieńskiej spółki, mającego za zadanie wymianę sieci kanałowej na nowoczesną sieć preizolowaną oraz budowę nowej sieci ciepłowniczej dla nowych odbiorców.

6 marca 2018 roku w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, MPGK Krosno Sp. z o.o. podpisało umowę dotyczącą dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś Priorytetowa I - Zmniejszenie emisyjności gospodarki, Działanie 1.5 efektywna dystrybucja ciepła i chłodu, inwestycji polegającej na modernizacji odcinka sieci ciepłowniczej.

- Cieszę się bardzo, że udało nam się sfinalizować podpisanie umowy. Dofinansowanie ze środków unijnych możliwe jest do uzyskania tylko dla systemów ciepłowniczych spełniających status efektywnego systemu ciepłowniczego. Aktualne warunki do uzyskania takiego statusu spełnia jedynie 10% przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju. My taki status uzyskaliśmy dzięki oddanemu do użytkowania jeszcze w 2013 roku blokowi energetycznemu na paliwo biomasowe, produkującemu energię cieplną i elektryczną w układzie skojarzonym. Taką sytuację traktujemy jako szansę na pozyskanie kolejnych dotacji dla naszej elektrociepłowni, dlatego pracujemy nad kolejnymi projektami. Liczę na to, że jeszcze w tym roku uda nam się pozyskać kolejne dofinansowania - powiedział Janusz Fic, prezes Zarządu MPGK.

Projekt obejmuje modernizację sieci cieplnej, w rejonie ulic Kisielewskiego, Lelewela, Batorego, na osiedlu Traugutta w Krośnie.

Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie, zastąpienie sieci ciepłowniczej kanałowej, siecią preizolowaną, oznacza zmniejszenie strat ciepła na sieci, a przez to zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i emisji spalin do atmosfery.

- Są to cele ekologiczne tej inwestycji, które wpisują się w budowę niskoemisyjnej gospodarki, niskoemisyjnej przestrzeni miejskiej, czystszego środowiska naturalnego z którego codziennie  korzystamy - informuje MPGK Krosno.

Łączna długość sieci po modernizacji wyniesie około 2,08 km.

Koszt całkowity projektu wynosi 5 357 474,10 zł brutto. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 3 600 000,00 zł. Dofinansowanie projektu wynosi 2 160 000,00 zł netto.

Projekt zostanie realizowany do końca 2019 roku.

(mpgk), red.

  • autor: (mpgk), red.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?