Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Krosno: Jak duże będą klasy w szkołach?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Czy klasy w szkołach będą łączone? Jaki jest limit liczby uczniów w klasach? Na takie pytania odpowiadał na sesji Rady Miasta zastępca prezydenta, Bronisław Baran odpowiedzialny za edukację w Krośnie.

REKLAMAReforma edukacji i niż demograficzny oznacza zmiany w szkołach. O łączenie klas w "podstawówkach" zapytał prezydenta radny Janusz Hejnar (klub PiS). - Czym to jest spowodowane? Czy ekonomią? Jeśli tak, to ile gmina na tym oszczędzi?

Na pytanie odpowiadał Bronisław Baran, zastępca prezydenta. - Nie są to decyzje proste, ani łatwe - podkreślił prezydent Baran.

Wyjaśnił, że zgodnie z rozporządzeniem ministra klasa nie może liczyć mniej niż 12 uczniów, a w przypadku, gdyby liczba uczniów miała przekroczyć 25, to należy utworzyć dodatkowy oddział. Poinformował, że w Krośnie są klasy liczące po 13-15 dzieci i w takiej formie będą funkcjonowały jeszcze przez kilka lat, do klasy VIII.

- Szczupłość bazy lokalowej wręcz nakazuje podejmowanie rozważnych decyzji dotyczących funkcjonowanie w salach lekcyjnych - powiedział B. Baran przypominając, że na samorządzie ciąży obowiązek zapewnienia właściwie wyposażonych pracowni dydaktycznych. Jeżeli oddziałów będzie więcej, to niektóre szkoły będą zmuszone uruchomić zajęcia na "drugą zmianę".

Prezydent poinformował radnych, że w szkołach na przełomie klasy III i IV nastąpi przemieszanie zespołów klasowych, będą nowi wychowawcy, nowi nauczycie, a także klasy będą "jakby łączone".

- W wyniku tych działań powstaną oddziały liczące 25-26 uczniów, a to nie są klasy które mogłyby powodować troskę, że jest zbyt duża liczba uczniów i tracimy na jakości - podkreślał B. Baran. Ten problem ma dotyczyć kilku szkół w tym nr 8, nr 14 i nr 15.

- Dziękuję za odpowiedź - powiedział radny Hejnar. - Trzymam za słowo, 25-26 dzieci w klasach, 27 nie wchodzi w grę - dodał.

Bronisław Baran odpowiedział, że w klasach I dopuszcza się liczbę 27 dzieci. - Po raz pierwszy od tego roku pani minister dopuszcza 27 - podkreślił B. Baran.

pd

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj