KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: Most Bogackiego

Krosno: Most Bogackiego Fot. KrosnoCity.pl

Lekarz Józefa Piłsudskiego został patronem mostu nad Lubatówką w ciągu ul. Piłsudskiego. Rada Miasta przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy. Nie było kontrowersji co do zaproponowanego patrona, zwracano jednak uwagę na przestrzeganie procedur.

REKLAMA


Podczas dyskusji radny Paweł Krzanowski (PiS) zaproponował, aby komisja nazewnictwa zebrała i uporządkowała wnioski dotyczące nazywania nazw. Zdaniem radnego komisja nie działa prawidłowo.

Przewodniczący Zbigniew Kubit (SK) odpowiedział, że ze względu na terminy nie jest to możliwe, ponieważ konieczne jest rozpatrzenie wniosków zgodnie z KPA. Potwierdził to radca prawny, zaznaczając, że sprawy powinny być rozpatrywane "bez zbędnej zwłoki".

Radny Adam Przybysz (PiS) zwrócił uwagę na niejasności wokół zaopiniowania propozycji nazwy.

Paweł Krzanowski zaznaczył, że w przypadku tej propozycji nazwy wszystko pasuje, bo życiorysy Kamila Bogackiego i Józefa Piłsudskiego są ze sobą powiązane. Przewodniczący Kubit dodał, że kwestie poruszone przez radnych Krzanowskiego i Przybysza są uzasadnione.

Nazwę mostu przegłosowano bez głosów sprzeciwu.

Doktor Kamil Bogacki urodził się w 1884 w Korczynie koło Krosna w rodzinie patriotycznej. Ukończył gimnazjum w Rzeszowie, po czym wyjechał do Wiednia, gdzie podjął studia filozoficzne i biologiczne, uzyskując tytuł doktora.

Wraz z żoną wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował studia i rozpoczął karierę naukową. Został też honorowym członkiem Towarzystwa Lekarzy Amerykańskich. W Princeton poznał i zaprzyjaźnił się z późniejszym prezydentem USA Thomasem W. Wilsonem, który był wykładowcą tej uczelni. Dzięki tej znajomości miał zabiegać o fundusze dla Legionów Polskich i przychylność USA dla sprawy polskiej.

W 1916 Bogacki wrócił do Polski. Pełnił służbę w Legionach Polskich. Po przejęciu władzy w Polsce w 1918 Józef Piłsudski mianował Bogackiego kierownikiem Komisji Opieki w Ministerstwie Zdrowia, która organizowała leczenie i rehabilitację weteranów, a jednocześnie swoim osobistym lekarzem. Po śmierci Piłsudskiego w 1935 Bogacki zrezygnował z pracy dla administracji państwowej i skupił się na swojej praktyce lekarskiej, którą realizował w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej wrócił do rodzinnego Krosna i w czasie okupacji ratował Żydów, wydając im fałszywe zaświadczenia lekarskie oraz współpracował z Armią Krajową. Po wojnie nadal prowadził praktykę w Krośnie. Za swoją działalność został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości. Zmarł 13 lutego 1959 w Krośnie.

pd
Fot. KrosnoCity.pl

 • autor: pd

10 komentarzy

 • wisielec.

  Jasne,to oczywisty idiotyzm.

  Zgłoś nadużycie wisielec. sobota, 30, czerwiec 2018 23:35 Link do komentarza
 • Joszka

  a może lepiej by brzmiało" wnioski dotyczące nadawnia nazw" niż " wnioski dotyczące nazywania nazw", jak uważacie ?

  Zgłoś nadużycie Joszka sobota, 30, czerwiec 2018 22:45 Link do komentarza
 • Yokozuna

  kant ma rację.Poczytaj,jak przypisywał sobie sukcesy,gen Rozwadowskiego w wojnie z bolszewikami i w czasie obrony Lwowa,jak potem potraktował go okrutnie, jak wierząc w moc konika i szabelki hamował rozwój broni pancernej i lotnictwa,co miało zapewne decydujące znaczenie we wrześniu 39.O Berezie Kartuskiej to pewnie każdy słyszał.Legiony to też sprawa niejednoznaczna,bo było to wysługiwanie się zaborcy i przelewanie bratniej krwi przez Polaków walczących we wrogich armiach.Ale naród potrzebuje swego bohatera,swojej legendy,więc mu ją dano,bo do tej roli nadawał się najlepiej z uwagi na srogi wygląd i despotyczne usposobienie,a lud zdecydowanie ponad rozum ceni sobie siłę.

  Zgłoś nadużycie Yokozuna sobota, 30, czerwiec 2018 21:33 Link do komentarza
 • Polka patriotka

  do kant :a o tobie jaka jest prawdaróżnica?
  Nie obrazaj najwiekszego z Polakow budowniczego niepodleglego panstwa

  Zgłoś nadużycie Polka patriotka sobota, 30, czerwiec 2018 16:07 Link do komentarza
 • Polka patriotka

  do kant :a o tobie jaka jest prawdaróżnica?
  Nie obrazaj najwiekszego z Polakow budowniczego niepodleglego panstwa

  Zgłoś nadużycie Polka patriotka sobota, 30, czerwiec 2018 16:07 Link do komentarza
 • kant

  prawda o marszalku jest raczej ponura.dzis nie ma sie czym szczycic

  Zgłoś nadużycie kant sobota, 30, czerwiec 2018 04:36 Link do komentarza
 • wisielec

  " wnioski dotyczące nazywania nazw"
  jasne-trzeba te nazwy jakoś ponazywać.

  Zgłoś nadużycie wisielec piątek, 29, czerwiec 2018 23:03 Link do komentarza
 • hm.....

  "rogol" nawet pisać poprawnie nie potrafisz, przeczytaj jeszcze raz życiorys Pana Bogackiego, porównaj ze swoim i znajdziesz odpowiedź na swoje "rozterki" chociaż wątpię, by idioci je mieli.....pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie hm..... piątek, 29, czerwiec 2018 17:17 Link do komentarza
 • rogol

  Teraz jeszcze odszukac szweca i dentyste Pilsudzkiego i bedziemy mieli nowych bohaterow w ksiedze zasluzonuch dla ojczyzny.

  Zgłoś nadużycie rogol piątek, 29, czerwiec 2018 16:37 Link do komentarza
 • rogol

  Teraz jeszcze odszukac szweca i dentyste Pilsudzkiego i bedziemy mieli nowych bohaterow w ksiedze zasluzonuch dla ojczyzny.

  Zgłoś nadużycie rogol piątek, 29, czerwiec 2018 16:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?