KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: ograniczyć handel alkoholem? Trwają konsultacje

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie Krosna.

REKLAMA


Samorząd Krosna zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży alkoholu w sklepach na terenie miasta. Warunkiem uczestnictwa w konsultacjach jest ukończenie 18 roku życia.

Konsultacje rozpoczęły się 5 lipca. Propozycje i opinie można składać w Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28A i ul. Staszica 2 w formie papierowej, jak również poprzez narzędzie elektroniczne dostępne pod adresem eurzad.umkrosno.pl w zakładce "Konsultacje społeczne". Link do ankiety w Internecie - tutaj.

Konsultacje trwają do 25 lipca
Ankietę można też pobrać z Internetu: POBIERZ ANKIETĘ i przekazać osobiście do Biura Obsługi Obywatela krośnieńskiego urzędu przy ul. Lwowskiej 28A oraz przy ul. Staszica 2 lub korespondencyjnie na adres: Urząd Miasta Krosna, ul. Lwowska 28A, 38-400 Krosno, z dopiskiem "Konsultacje społeczne dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach usytuowanych na terenie miasta Krosna w godzinach nocnych".

Raport z przebiegu konsultacji społecznych zostanie opublikowany na stronie internetowej miasta www.krosno.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.umkrosno.pl oraz na tablicy ogłoszeń urzędu.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o wychowaniu w trzeźwości możliwe jest wprowadzenie lokalnego zakazu sprzedaży alkoholu “na wynos" w godzinach od 22 do 6 rano. W założeniu może to przeciwdziałać zakłócaniu porządku, śmieceniu i dewastacjom dokonywanym przez osoby pijące “pod chmurką" na ławkach, przystankach itp.

Ewentualny zakaz nie będzie dotyczył lokali gastronomicznych.

W maju Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych  z mieszkańcami miasta Krosna, polegającą na usunięciu ograniczeń w dopuszczeniu mieszkańców do konsultacji społecznych (W Krośnie konsultacje będą zgodne z prawem) . Z tego powodu zwróciliśmy się o wyjaśnienie wprowadzenia wymogu ukończenia 18 roku życia podczas konsultacji w sprawie ograniczenia handlu alkoholem.

- Polskie prawo zabrania sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, czyli takim, które nie ukończyły 18-tego roku życia. Określa to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - odpowiada Joanna Niepokój z wydziału promocji i turystyki krośnieńskiego urzędu.

- Zgodnie z art. 15 ustawy zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości, jak również osobom do lat 18, natomiast w przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. W związku z powyższym ogłoszone przez Prezydenta Miasta Krosna konsultacje społeczne dotyczą ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych w sklepach i są skierowane tylko i wyłącznie do osób pełnoletnich, które mogą wyrazić swoje propozycje i opinie we wskazanym zakresie - dodaje Joanna Niepokój.

Czy to uzasadnia ograniczenie? Wydaje się, że uchwalone na podstawie wyników konsultacji przepisy będą obowiązywały dłużej niż miesiąc, a tym samym ewentualne ograniczenia będą za rok, lub kilka lat, dotyczyły także osób, które dziś są niepełnoletnie. Z drugiej strony także niepełnoletni są świadkami skutków “spożywania alkoholu poza punktami sprzedaży" słuchając wulgarnych hałasów pod oknem lub znajdując np. śmieci lub efekty dewastacji na chodnikach i placach zabaw. Skoro osoby niepełnoletnie mogły brać udział w konsultacjach dotyczących zmian granic miasta, to dlaczego nie są dość kompetentne by konsultować sprawy, które bezpośrednio ich dotyczą?

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • KIEROWCA

  ZAKAZAĆ SPRZEDARZY SKLEPIKOM OSIEDLOWYM W DNI WOLNE PEŁNO PIJAKÓW PRZEJSC NIE MOŻNA ALE ONI KASE LICZĄ OSTATNIO KOŁO BIEDRONKI NA TYSIĄCLECIA PEŁNO PIJAKÓW

  Zgłoś nadużycie KIEROWCA wtorek, 17, lipiec 2018 11:44 Link do komentarza
 • antypijak

  Bezwzględnie należy ograniczyć ilość sklepów oraz godziny otwarcia. Ile nieszczęść i dramatów rodzinnych powodują osoby pijące? Co raz słyszy się o wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. Pomimo wysokich kar (5 tys. grzywny + koszty sądowe minimum 1 000 zł. + zatrzymanie uprawnień) i tak znajdują się amatorzy jazdy na podwójnym gazie. Zwłaszcza ludzie młodzi tyle co po kursie. Czy na kursach nie uczą, że pijany nie może prowadzić?
  Ograniczenia na pewno spowodują zmniejszenie spożycia alkoholu, a co za tym idzie liczbę zdarzeń.

  Zgłoś nadużycie antypijak wtorek, 17, lipiec 2018 11:35 Link do komentarza
 • rogol

  Ta ankieta to meliniarzy dotyczy?Oni maja swoj ZZ i nic im nie zrobicie.

  Zgłoś nadużycie rogol czwartek, 12, lipiec 2018 17:28 Link do komentarza
 • ttt

  Kto układał tą ankietę? Pierwsze pytanie jest tak ułożone, że sugeruje wprowadzenie ograniczeń. Pytanie nr 5 powinno być na pierwszym miejscu i jeśli ktoś wybrałby odpowiedź nie- to nie powinien odpowiadać na pytanie o zasięg zakazu ponieważ tego zakazu nie chce.

  Zgłoś nadużycie ttt czwartek, 12, lipiec 2018 00:47 Link do komentarza
 • Podróżny

  A co zrobiono z terenem dworca? Zamiast poczekalni kolejna speluna. Czy to jest miejsce na sprzedaż alkocholu.

  Zgłoś nadużycie Podróżny środa, 11, lipiec 2018 19:51 Link do komentarza
 • nie przeszkadza mi to bo

  na tym zadupiu to po 22 i tak wszyscy śpia

  Zgłoś nadużycie nie przeszkadza mi to bo środa, 11, lipiec 2018 13:42 Link do komentarza
 • konon

  zeby nie bylo niczego

  Zgłoś nadużycie konon środa, 11, lipiec 2018 11:48 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?