Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Byliśmy na planie filmu o Łukasiewiczu

Byliśmy na planie filmu o Łukasiewiczu Fot. Piotr Dymiński

Lokalna Telewizja "Obiektyw" tworzy fabularyzowany film dokumentalny o jednej z najważniejszych postaci w historii Podkarpacia. Zakończono właśnie zdjęcia, a premiera "Łukasiewicz - nafciarz romantyk".

REKLAMAZakończono zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw - "Łukasiewicz - nafciarz romantyk". Fabularyzowany dokument poświęcony będzie twórcy przemysłu naftowego - Ignacemu Łukasiewiczowi.

Będzie to już piąty film Bogdana Miszczaka z cyklu Historyczny Pejzaż Podkarpacia. Reżyserem filmu jest dziennikarz telewizyjny Maciej Wójcik. Scenariusz napisał Łukasz Walczak.

W rolę Ignacego Łukasiewicza wciela się Mariusz Bonaszewski.


Fot. TV Obiektyw

- Dla większości ludzi Łukasiewicz jest wynalazcą lampy, a przecież to jest tylko początek - podkreśla Mariusz Bonaszewski, przypominając o utworzeniu kopani, rafinerii i dał początek przemysłowi naftowemu. - Był człowiekiem, dla którego pieniądze nie były najważniejsze. On naprawdę miał ideę, żeby pomóc ludziom. Ta historia nadaje się do fabuły podobnej do “Aż poleje się krew" o początkach przemysłu naftowego w USA - zastanawia się aktor.

Mariusz Bonaszewski nazywa Łukasiewicza człowiekiem pasji, ale zaznacza, że powstający film tylko w pewnym stopniu pozwala zagrać tę niezwykłą postać. Pamiętajmy, że sceny fabularne będą częścią filmu dokumentalnego.

Mateusz Mikoś odtwarza rolę dziennikarza, który przybywa do Bóbrki. - Szczęsny-Morawski przyjeżdża, żeby napisać rozdział poświęcony Łukasiewiczowi do książki "Światek boży i życie na nim" - mówi odtwórca roli dziennikarza. - To jest raczej scenariusz. Na pewno Szczęsny-Morawski napisał książkę, ale to, że tu przyjeżdża i przeprowadza wywiad, to prawdopodobnie fikcja na potrzeby scenariusza - dodaje aktor.

- Pomysł jest świetny, bo pozwala świetnie opowiadać tę historię - mówi Mateusz Mikoś. - Ja pochodzę z Podkarpacia, z Dynowa, ale szczerze mówiąc większości faktów o Łukasiewiczu dowiedziałem się czytając scenariusz. Nie miałem pojęcia, jak to wszystko powstawało. Dlatego ten film jest ważny, fajny i potrzebny - dodaje aktor.

W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Dagny Cipora. W sumie w filmie udział weźmie około 40 osób, w tym aktorzy zawodowi oraz amatorzy.


Fot. TV Obiektyw

- Filmów o Łukasiewiczu wcale nie ma dużo. Jest to trzeci film, a dotychczasowe produkcje są niszowe i mało rozpropagowane - mówi Barbara Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. - Każdy film popularyzujący tego wielkiego Polaka jest potrzebny. Ciągle jest potrzebna popularyzacja jego dokonań i popularyzacja kopalni Bóbrka, która jest najstarszą kopalnią ropy naftowej w świecie - dodaje.

- Aktorzy są profesjonalni, ja całkowicie wczułam się w epokę. Jestem pewna, że film spodoba się widzom - powiedziała po zdjęciach realizowanych w Bóbrce dyrektor, Barbara Olejarz.

Bogdan Miszczak, producent i pomysłodawca filmu podkreśla, ze scen fabularyzowanych będzie więcej, niż pozostałych, w tym komentarzy ekspertów.


Fot. TV Obiektyw

- W filmie zobaczymy 36 scen, w których zagra 12 aktorów, statyści, bryczki, wasągi, konie, no nie jest to łatwe. Chwała Bogu, że jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, że jest Muzeum w Bóbrce, gdzie mamy autentyczną scenografię - podkreśla Adam Miszczak mówiąc, że szyby naftowe i kopanki pamiętają czasy Łukasiewicza.

- Chcemy pokazać, że Łukasiewicz to ten, który stworzył przemysł naftowy w Polsce i na Świecie. Zawdzięczamy mu ogromny boom w biednej Galicji, tu nagle można było zarobić duże pieniądze. Mówimy o wizjonerze, który przewidział, że powstanie nowy przemysł - dodaje Adam Miszczak.

Premiera filmu planowana jest na maj 2019 roku.

pd
Fot. Piotr Dymiński

6 komentarzy

 • tataj

  Zebrowski?

  Zgłoś nadużycie tataj czwartek, 06, wrzesień 2018 15:59 Link do komentarza
 • busiarz

  IGNACY

  TO TY SIĘ NIE ZNASZ dajesz sobą w prosty sposób manipulować NIE ZNASZ PRAWDY o tym, jak wszyscy mnie oszukują!!!

  JANKESI przybyli tu i złupili nas z ropy teraz każde dziecko w AZJI AFRYCE powie, że ROPĘ wynaleźli AMERYKANIE!!!! A NIE MY SKANDAL!!!!


  SKANDAL!!!!


  Oddajcie pieniądze, które łożyły moje przeszłe pokolenia by ta ropa mogła tu powstać MYŚMY sami produkowali TĘ ROPĘ!!!!

  Zgłoś nadużycie busiarz wtorek, 04, wrzesień 2018 19:16 Link do komentarza
 • szofer

  Łukasiewicz, to nie tylko "lampa naftowa" czy destylacja ropy ale też właśnie początki przemysłu wydobywczego i ochrona pracowników i ich rodzin a także powstające kasy zapomogowo-pożyczkowe które miały polepszyć byt tutejszych mieszkańców, którzy ciężko pracowali przy wydobyciu ropy. Później to mieszkańcy z tych okolić byli chętnie zatrudniani jako fachowcy w budowanych szybach wydobywczych w okolicy Borysławia i dobrze zarabiali.

  Zgłoś nadużycie szofer wtorek, 04, wrzesień 2018 18:57 Link do komentarza
 • Ignacy:)

  Komentarz jest najlepszym dowodem na zapotrzebowanie na film o Ignacym Łukasiewiczu. Jak widać wiedza o tym człowieku jest niezwykle uboga i przeciętny Polak kojarzy Łukasiewicza jedynie z wynalazkiem lampy naftowej, co jest totalnym zaszufladkowaniem tego Wielkiego Polaka i jego olbrzymich i nowelizatorskich dokonań na polu górnictwa ropy naftowej. Co do przekazania praw amerykanom..., to jest to już zupełnie niezrozumiałe i świadczy o całkowitym braku wiedzy autora postu. Mam nadzieję, że film zostanie przygotowany profesjonalnie, bo jak widać to w temacie Ignacego Łukasiewicza jest jeszcze wiele do zrobienia...

  Zgłoś nadużycie Ignacy:) wtorek, 04, wrzesień 2018 14:23 Link do komentarza
 • Trybun ludowy

  Pan Mariusz Bonaszewski jako Ignacy Łukasiewicz, to dobry a nawet bardzo dobry wybór. Świetny aktor tak po prostu..

  Zgłoś nadużycie Trybun ludowy wtorek, 04, wrzesień 2018 14:12 Link do komentarza
 • busiarz

  po co te FILMY jak zywkle wyciągają ode mnie PIENIĄDZE nikt nie wyraził zgody, by promowano NIEROZSĄDEK BIZNESOWY (przekazanie praw AMERYKANOM!!!!! tak oni dostali PRAWAAAAA!!!!!!! do wydobywania ropy naftowej TU NA NASZEJ ZIEMI OD ZAWSZE POLSKIEJ PODKARPACKIEJ JA NA NIEJ MIESZKAM I MOI KREWNI NA PEWNO NIKT NIE WYRAZIŁ ZGODY by ktoś zabierał nam nasze dziedzictwo i WIERCIŁ TU JAKIMIŚ JANKESKIMI ŚWIDRAMI!!!!

  filmy są zbędne lepiej przeznaczcie pieniądze BYM W KOŃCU JAKO OBYWATEL POCZUŁ SIĘ lepiej tu w tym kraju, na tej ziemi, jestem dzień i noc bezczelnie okradany ze wszystkiego!!!!!!! a oni sobie filmy kręcą dla kogo, po co na co, za ILE?!?!?!

  bez lapmpy Łukasiewicza zresztą świetnie poradzilibyśmy sobie żadne tam mi odkrycie odkrycie z CIEMNEJ STRONy bo przecież EDISON stworzył żarówkę i to ona jest wynalazkiem STLECIA a nie jakiś kopciuch z knotem!!! Skandal!

  SKANDAL!!!!

  Zgłoś nadużycie busiarz wtorek, 04, wrzesień 2018 13:22 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj