KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ruszyła zbiórka podpisów przeciw "nocnemu zakazowi handlu alkoholem"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Dymiński

W Krośnie rozpoczęła się zbiórka podpisów przeciwko planowanemu wprowadzeniu zakazu handlu alkoholem w godzinach od 22 do 6 rano. Podpisy zbierane są głównie w sklepach, których dotyczy zakaz.

REKLAMA


O przegłosowaniu zakazu informowaliśmy tutaj: Krosno: uchwalono ograniczenie handlu alkoholem

Właściciele sklepów i sprzedawcy mówią, że nie spodziewali się, żeby wprowadzenie takiego zakazu było realne. Zgłaszają też, że był problem z wypełnieniem ankiety konsultacji społecznych przez Internet.

- Wyskoczył błąd i informacja, że ankieta nie została przesłana - mówi Magda, sprzedawczyni w jednym ze sklepów. Możliwe, że coś jest na rzeczy, bo pomimo informacji w Internecie do Urzędu wpłynęło bardzo mało ankiet drogą elektroniczną.

Do wniosku o uchylenie uchwały dołączone jest obszerne uzasadnienie, zwracające uwagę na fakty, których najwyraźniej nie brano pod uwagę podczas głosowania.

Podkreślono, że w konsultacjach społecznych wzięła udział znikoma liczba osób, a 0,8% mieszkańców, to grupa całkowicie niereprezentatywna i nie powinna mieć decydującego głosu o działalności gospodarczej innych osób, które zasilają budżet miasta wpływami podatkowymi i opłatami za zezwolenia na handel alkoholem, a nawet głosujący w ankiecie w większości wypowiedzieli się, że zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie poprawi ich poczucia bezpieczeństwa.

Wnioskodawcy podają przy tym powody, które mogą doprowadzić wręcz do pogorszenia stanu bezpieczeństwa. Po pierwsze Straż Miejska i Policja będą obciążone dodatkowym zadaniem: kontrolą sprzedawców. W tym samym czasie patroli nie będzie tam, gdzie może dochodzić do wandalizmu i zakłócania porządku przez osoby, które zakupiły alkohol choćby przed godziną 22.

Po drugie, w sklepach samoobsługowych trudne będzie wyegzekwowanie godziny zakazu. Jeżeli klient weźmie alkohol z półki przed godziną 22, ale ze względu na kolejkę do kasy dotrze już po godzinie 22. Może to oznaczać bardzo wiele sytuacji konfliktowych, pogarszających komfort pracy sprzedawców, a nawet zagrażających ich bezpieczeństwu.

Zdaniem wnioskodawców zakaz nie będzie też przeciwdziałał alkoholizmowi. "Osoby, które będą chciały wypić alkohol i tak mogą zakupić go wcześniej. Zakaz może też sprzyjać rozwojowi "melin", nielegalnego nocnego handlu alkoholem np. z samochodu lub na klatkach schodowych" - napisano w uzasadnieniu. Dodano, że zakaz może wpłynąć na niekontrolowaną sprzedaż alkoholu, a zatem dostępnego dla nieletnich i nie objętego opłatami za pozwolenia. W efekcie uszczupli pulę środków na profilaktykę i leczenie choroby alkoholowej.

Kolejne argumenty dotyczą szkodliwości zakazu dla przedsiębiorców. W sklepach otwartych do godziny 23 lub 24 pojawią się problemy z ograniczeniem dostępu do towaru i przestrzeganiem godziny zakazu. W niektórych przypadkach może dojść do ograniczenia godzin otwarcia i zmniejszenia zatrudnienia. Zakaz uderza też w sklepy spożywcze otwarte od rana, np. od godziny 5:00 lub 5:30. To sklepy, w których mieszkańcy robią zakupy na śniadanie, ale jest tam także dostępny alkohol. Z powodu zakazu obowiązującego do godziny 6:00 właściciele w tych sklepach będą musieli blokować dostęp do alkoholu.

W sklepach otwartych do rana (np. do godziny 7) zakaz od razu spowoduje zmniejszenie liczby etatów. Uchwała Rady Miasta Krosna bezpośrednio spowoduje utratę kilku miejsc pracy w Krośnie. Likwidacja kolejnych miejsc pracy jest kwestią czasu, bo może dojść do całkowitego zamknięcia takich sklepów. Równocześnie wprowadzony zakaz nie daje żadnych korzyści w zamian, bo nie poprawi stanu bezpieczeństwa.

W uzasadnieniu podkreślono, że Krosno jest miastem bezpiecznym, o niewielkim poziomie uciążliwej przestępczości, a Rada Miasta ma tego świadomość, ponieważ regularnie otrzymuje sprawozdania dotyczące pracy służb odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo.  Pojawiającym się przypadkom zakłócania porządku powinien przeciwdziałać miejski monitoring i interwencje Policji oraz Straży Miejskiej, a nie zakaz uderzający w przedsiębiorców.

Zobacz także: Wandalizm pod okiem "Wielkiego Brata"

pd

 • autor: pd

22 komentarzy

 • wolf

  A CO Z DEMOKRACJĄ jak to jest, że grupa ludzi buduje bariery dla innych, takie prawo jest bezprawiem.
  Przy takiej pajdokracji dochodzi do absurdów widzimy to na każdym kroku, co lepszy filozof to zawsze musi sobie znaleźć coś z czym musi walczyć nie wiem czy ludzie na starość tak mają czy to jakaś choroba społeczna.

  Zgłoś nadużycie wolf wtorek, 11, wrzesień 2018 08:24 Link do komentarza
 • Birkut

  Ludziskom się przewraca w głowach ale , że zarażą się tym radni trudno było się spodziewać. W czasach mojej młodości jak również młodości większości radnych alkohol a to był reglamentowany to znów były ograniczenia w sprzedaży i nie spowodowało to wychowania pokolenia abstynentów. Ta nostalgia za przeszłymi czasami tknęła radnym myśl , że jednak komuniści wymyślili coś dobrego na czym mogą się wzorować ot i" poszły konie po betonie" . Ale Panowie nie tędy droga opamiętajcie się.

  Zgłoś nadużycie Birkut poniedziałek, 10, wrzesień 2018 20:15 Link do komentarza
 • ttt

  Przez ostatnie lata tylko się cofamy w rozwoju - zakaz handlu w niedzielę czy zakaz sprzedaży alkoholu po 22. Mamy wolny rynek i to klienci powinni wyznaczać granice a nie państwo jak to było kilkadziesiąt lat temu. Skoro są sklepy monopolowe czynne w nocy to znaczy że jest na to zapotrzebowanie.

  Zgłoś nadużycie ttt poniedziałek, 10, wrzesień 2018 19:55 Link do komentarza
 • Rafałł

  Tak, portal CityKrosno uciekł z konserwatywnego nurtu. Walka o nocny alkohol i wieloznaczne reklamy restauracji Wyszynk z jakąś wyuzdaną panią co wkłada sobie między nogi dyskotekową lustrzaną kulę i udaje orgazm. Chyba że portal nie odpowiada za treści reklam lokalów radnych PiSu ale za bitwę o alkohol tak.

  Zgłoś nadużycie Rafałł poniedziałek, 10, wrzesień 2018 18:45 Link do komentarza
 • Gajowy

  do Dr yry
  Racja. Tzw. meliny powstaną bo się zrobi na nie zapotrzebowanie. Zawsze tak było i pewnie tak będzie.
  W sklepach przynajmniej sprawdzają (sam widziałem) małolatom dowody osobiste.
  i tak radni rozwiązali jeden nieistniejący problem stwarzając za to cztery następne :

  1. Warunki ekonomiczne do powstawania nielegalnych miejsc dystrybucji
  2. Łatwiejszy dostęp do alkoholu nieletnim (w sklepie nie kupi a na melinie tak)
  3. Ułatwienie wpuszczania do obiegu alkoholu niewiadomego pochodzenia. (W sklepie prawie niemożliwe a na melinie dosyć łatwe)
  4. Dodatkowe zadania dla i tak przeładowanej Policji i SM a to wymaga następnych etatów.

  Oczywiście tymi czterema problemami zajmą się w następnej kadencji.

  Zgłoś nadużycie Gajowy poniedziałek, 10, wrzesień 2018 17:59 Link do komentarza
 • rogol

  Te podpisy to w obronie pijakow czy sprzedawcow?
  Wrocic do starego,otworzyc specjalistyczne sklepy monopolowe.
  Nie beda sieszwedac pijaczki po sklepie z innymi artykulami.

  Zgłoś nadużycie rogol poniedziałek, 10, wrzesień 2018 16:59 Link do komentarza
 • ala

  A mleko takie od krowy można będzie kupić, od której i gdzie.

  Zgłoś nadużycie ala poniedziałek, 10, wrzesień 2018 13:55 Link do komentarza
 • antypijak

  Przecież wracający wieczorem z pracy, wcale nie musi chlać wstrętnego piwska. Może się napić: wody mineralnej, kompotu, mleka albo jogurtu, soków itp. Jest mnóstwo sposobów na ugaszenie pragnienia. I proszę nie mówić, że tylko piwskiem można ugasić pragnienie. Tak sądzą ludzie już uzależnieni od alkoholu. Człowiek który musi codziennie wypić choćby jedno piwo już jest uzależniony. To nie mój wymysł tylko fakty i opinie fachowców lekarzy zajmujących się alkoholikami. Wskazują na to badania przeprowadzane na całym świecie.
  Pijaństwo to plaga, która przyszła tu ze wschodu wraz z komunizmem. Trzeba dużo edukacji aby zapobiec tej epidemii.

  Zgłoś nadużycie antypijak poniedziałek, 10, wrzesień 2018 13:37 Link do komentarza
 • POdatNIK

  Akurat ten target (żulerski) nie bierze udziału w wyborach. Chyba że ich zakaz zmobilizuje :)
  Może swój komitet wyborczy stworzą? proponuje nazwę - Bania24

  Zgłoś nadużycie POdatNIK poniedziałek, 10, wrzesień 2018 13:16 Link do komentarza
 • 22-13

  a ja jestem za czyli do 22,ale z zastrzeżeniem że od 13.A niech będzie jak za PRL-u,
  a tak nawiasem za chwilę wybory to możecie podziękować za prezent.

  Zgłoś nadużycie 22-13 poniedziałek, 10, wrzesień 2018 12:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?