KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Niskoemisyjne autobusy wyjechały na ulice Krosna i sąsiednich gmin

Niskoemisyjne autobusy wyjechały na ulice Krosna i sąsiednich gmin Fot. TV Obiektyw

13 nowoczesnych autobusów hybrydowych wyjechało 11 października na ulice Krosna i sąsiednich miejscowości. Wszystko to za sprawą wspólnego projektu pt. "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" realizowanego przez Miasto Krosno wraz z Gminami: Chorkówka, Korczyna, Miejsce Piastowe, Wojaszówka i Krościenko Wyżne.

REKLAMA


Z tej okazji samorządowcy spotkali się na wspólnej konferencji poświęconej realizacji projektu. Inicjatywa nie skupia się wyłącznie na ekologicznych pojazdach. Zmodernizowana zostanie infrastruktura przystankowa oraz zbudowany zostanie nowoczesny peron na dworcu autobusowym w Krośnie.

Gminy partnerskie: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe oraz Wojaszówka planują również budowę i przebudowę parkingów park&ride oraz bike&ride. Szacowane koszty modernizacji transportu publicznego na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno wyniosą ponad 38 mln zł.

- Wszystkie dostarczone dotychczas autobusy są dostępne dla mieszkańców Krosna i gmin ościennych. Efekty realizacji projektu w postaci nowych, komfortowych i bezpiecznych autobusów z pewnością sprawią, że korzystanie z publicznego transportu zbiorowego stanie się jeszcze bardziej efektywne, a przy tym znacznie przyjemniejsze - mówił prezydent Krosna, Piotr Przytocki.

Wszystkie autobusy marki Volvo oraz Iveco wyposażone zostały w nowoczesne udogodnienia: klimatyzację, elektroniczną tablicę prezentującą przebieg linii, system zapowiedzi głosowych informujących o aktualnym oraz najbliższym przystanku, porty USB umożliwiające doładowanie urządzeń mobilnych, niską podłogę ułatwiającą poruszanie się po pojeździe oraz specjalnie wydzielone miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Dodatkowo pasażerowie komunikacji miejskiej w Krośnie mogą korzystać z nowoczesnej aplikacji na urządzenia mobilne myBus online. Aplikacja została przygotowana z myślą o użytkownikach transportu miejskiego, zarówno tych, którzy podróżują codziennie jak i okazjonalnych pasażerów.

Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja wyświetla informacje na temat najbliższych odjazdów. Informacje gromadzone są na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia autobusów miejskich przez system GPS.

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego poprzez rozwój i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

red.
Fot. TV Obiektyw

 • autor: red.

14 komentarzy

 • helopeło

  Jestem za akcją "dzień pieszego pasażera" :)

  Zgłoś nadużycie helopeło poniedziałek, 29, październik 2018 11:06 Link do komentarza
 • all

  W Krakowie, kiedy niedawno wprowadzano do użytku chyba identyczne autobusy zrobiono z tej okazji dzień otwarty, autobusy stanęły na placu, wszyscy mogli je dokładnie pooglądać dzieciaki mogły wsiąść za kierownicę a kierowcy tłumaczyli co i jak działa, były informacje o napędzie hybrydowym. Bardzo fajnie to wyglądało i oprócz promocji MZK można było dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy. Szkoda, że w Krośnie nikt o tym nie pomyślał (tzn .oprócz jakiegoś spotkania dla samorządowców - czyli elity), przecież jak by na to nie spojrzeć to częściowo za nasze pieniądze te autobusy zakupiono.

  Zgłoś nadużycie all poniedziałek, 29, październik 2018 10:26 Link do komentarza
 • LoloBolo

  Link do targów Kielce http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,dwie-premiery-volvo-na-transexpo,26631.chtm

  Zgłoś nadużycie LoloBolo piątek, 26, październik 2018 11:00 Link do komentarza
 • LoloBolo

  Solaris już Hiszpański jest a Autosan nawet autobusów dla wojska w ustawionym pod niego przetargu nie wyprodukuje bo prawie nie istnieje.

  Zgłoś nadużycie LoloBolo czwartek, 25, październik 2018 17:29 Link do komentarza
 • Trybun ludowy

  News ! Na trwających w Kielcach na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego - Transexpo firma Volvo Polska otrzymało medal w kategorii Autobusy za prezentowany na targach, pierwszy w Polsce krótki autobus miejski o napędzie hybrydowym o długości 10.6 metra. Na tych targach prezentowana jest hybryda... MKS Krosno. A tymczasem zamówione 8 sztuk Autosanów Sancity 10 LF jest... ? Pozostawiam to bez odpowiedzi.

  Zgłoś nadużycie Trybun ludowy czwartek, 25, październik 2018 16:52 Link do komentarza
 • Kmicic

  ciekawe ile te cuda kosztowały i jakie kryteria przy zakupie były brane np żeby nie były produkowane w Polsce

  Zgłoś nadużycie Kmicic czwartek, 25, październik 2018 13:32 Link do komentarza
 • obserwator

  Dlaczego Volvo, a nie Autosany? Bo Autosany są po prostu do doopy i jeszcze długo nie dorównają tym światowym markom. Gdyby poprzednie rządy, myślały o naszej gospodarce to może przez te niespełna 30 lat polski przemysł z pewnością byłby do przodu.

  Zgłoś nadużycie obserwator czwartek, 25, październik 2018 12:37 Link do komentarza
 • Mistrz drugiego planu

  A może, spekuluje mamy do czynienia z nieformalnym dealem między miastami , my od nich kupujemy Autosany a oni od nas krośnieńskie szkło ? Opóżnienie w produkcji autobusów dla naszego miasta jest spore. Może warto rozważyć leasing używanych autobusów, firm na polskim rynku nie brakuje.

  Zgłoś nadużycie Mistrz drugiego planu czwartek, 25, październik 2018 11:18 Link do komentarza
 • eMO

  Volvo od lat jest chińskie tak dla ścisłości.

  Zgłoś nadużycie eMO środa, 24, październik 2018 23:12 Link do komentarza
 • Rafałł

  Pewnie dlatego Volvo ze tam w skandynawi są mądrzejsi ludzie niż tu w podkarpackim i robią tam taki ładny autobus. Jeszcze omija wszelkie podatki na tym że z gotowych brył złoży to jakiś polak w kujawskopomorskim w montowni.

  Zgłoś nadużycie Rafałł środa, 24, październik 2018 19:43 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?