Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Rada Miasta podjęła uchwałę niezgodnie z prawem

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Wojewoda Podkarpacki uchylił zmianę Statutu Miasta uchwaloną w Krośnie jeszcze w ubiegłej kadencji. Chodzi między innymi o przekroczenie kompetencji i wprowadzanie w Statucie zapisów niezgodnych z prawem, w tym dotyczących wykluczania radnego z prac Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Zmiany w Statucie Miasta uchwalono na wrześniowej sesji Rady, jeszcze w ubiegłej kadencji. Uchwała została jednak uchylona rozstrzygnięciem wojewody z dnia 9 listopada. Wojewoda wylicza szereg wad uchwały podjętej przez Radę w Krośnie i wskazuje na przekroczenie kompetencji oraz niezgodność nowych regulacji z prawem.

Przykład? W utworzonej Komisji Skarg i Wniosków przyznano przewodniczącemu Komisji prawo do wyłączenia członka komisji z obrad gdy "zachodzi podejrzenie interesowności i stronniczości".

Zdaniem wojewody takie jednostronne rozstrzyganie jest niezgodne z prawem. Trzeba zaznaczyć, że w praktyce takie prawo pozwalałoby przewodniczącemu wyłączyć radnych mających odmienne zdanie. Od takiej decyzji przysługiwać miało odwołanie do Rady Miasta, co nie zmienia faktu, że rządząca większość mogłaby blokować pracę innych radnych w komisji rozpatrującej skargi, wnioski i petycje. Ponadto na czas rozpatrzenia odwołania praca Komisji musiałaby zostać zawieszona, co oznaczałoby paraliż prac. W ten sposób możliwe byłoby długotrwałe blokowanie rozpatrywania skarg, wniosków i petycji obywateli.

Zmiany nie wejdą w życie, ponieważ zostały uchylone przez Wojewodę.

pd

2 komentarzy

 • zainteresowany

  Budżet Obywatelski - znamy wyniki głosowania
  10-12-2018 | Dla Mieszkańców | Życie miasta

  Znamy wyniki głosowania w ramach budżetu obywatelskiego: wśród projektów ogólnomiejskich zwyciężyły dwa: „Budowa otwartej strefy aktywności z budową placu zabaw i ciągu pieszo – rowerowego” w okolicy „Kwadraciaka” oraz „Zwiększamy aktywność fizyczną” czyli remont i modernizacja sali gimnastycznej w krośnieńskiej „ósemce”. Wśród przedsięwzięć „dzielnicowych” znalazły się m. in: wyposażenie strażaków – ochotników w sprzęt (Białobrzegi), rodzinne muzykowanie (Polanka), „Poznajmy się lepiej” czyli stworzenie przestrzeni do spotkań (Zawodzie) oraz przedsięwzięcia infrastrukturalne – remonty dróg czy instalacja monitoringu.

  Zgłoś nadużycie zainteresowany poniedziałek, 10, grudzień 2018 17:29 Link do komentarza
 • Jan Zajdel

  Jaki przewodniczący, takie uchwały ...

  Zgłoś nadużycie Jan Zajdel czwartek, 29, listopad 2018 14:34 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj