Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Sprzątanie Wisłoka po raz trzeci

Nie wszystkim obojętny jest stan naturalnego środowiska, nie wszyscy tolerują zaśmiecanie okolicy. W najbliższą sobotę (24.03) przeprowadzona zostanie już po raz trzeci, społeczna akcja „Czysty Wisłok”. W akcji uczestniczy coraz więcej osób, organizatorzy zapraszają, każdego, kto chce się przyłączyć. Zbiórka ochotników przy moście na ul. Asnyka o godzinie 9:00.

REKLAMAalt

W sprzątaniu niezbędne będą gumowe buty i rękawiczki. Worki na śmieci zapewnia UM Krosna.

- Rzeka jest takim miejscem, które wydaje się nie należeć do nikogo, o ile Krosno czy okoliczne miejscowości są sprzątane, to sama rzeka pozostaje nie sprzątanamówi Tomasz Tatrzański, organizator akcji „Czysty Wisłok”.

„Mieszkam niedaleko i często chodzę lub biegam nad rzeką, a widok śmieci coraz bardziej zaczyna mnie odstraszać. Przestałem tam nawet łowić ryby. To już nie jest przyjemność wyjść nad rzekę zawaloną śmieciami” pisze na stronie internetowej akcji Tomasz Tatrzański. Akcja to nie tylko uprzątnięcie śmieci, przyczynia się również do ujawnienia nieprawidłowego odprowadzania ścieków do rzeki.

alt

Dwie pierwsze akcje odbyły się w 2011 roku. Organizatorzy uważają je za udane, oczekują, że w kolejnych, weźmie udział jeszcze więcej osób - Liczę, że dołączą do nas przede wszystkim  wędkarze i mieszkańcy sąsiadujący z rzeką. Pracy jest bardzo dużo, ale gdyby było nas wielu można by Wisłok kiedyś uznać za pierwszą rzekę bez śmieci w Polsce mówi Tomasz Tatrzański - Są jeszcze takie miejsca nad Wisłokiem, które można zobaczyć tylko w rezerwatach przyrody. Nie sposób jednak tego podziwiać kiedy krzaki są obwieszone szmatami i foliąpodkreśla.

alt

Do tej pory wolontariusze sprzątali zarówno brzegi, jak i dno rzeki. Tym razem będą sprzątać tylko brzegi. Zebrane śmieci zostaną odebrane nieodpłatnie, zapewnia to UM Krosna – Zebrane śmieci zostaną odebrane i przewiezione do Zakładu Utylizacji Odpadów informuje Krzysztof Smerecki, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Krosnazostaną posegregowane, ponieważ spodziewamy się, że głównie będzie to folia, plastik i szkło. Wyrzucanie tych śmieci na składowisko odpadów byłoby bezcelowedodaje.

alt

Społeczna, oddolna inicjatywa Tomasza Tatrzańskiego jest niezwykle cenna, ponieważ nie każdy zdaje sobie sprawę, że koryto rzeki i jej brzegi, leża poza kompetencjami UM Krosna. Rzeka należy do skarbu Państwa, a podlega bezpośrednio Regionalnemu zarządowi Gospodarki Wodnej w Krakowie.

(pt) / Piotr Dymiński
Foto: arch. organizatora

  • autor: (pt) / Piotr Dymiński

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj