KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pedagogika - Bo warto mieć wpływ na przyszłość

Ile razy będąc jeszcze dziećmi bawiliśmy się w szkołę i marzyliśmy o byciu po drugiej stronie biurka? O przekazywaniu swojej wiedzy następnym pokoleniom? Wtedy mówiliśmy sobie, że w przyszłości na pewno zostaniemy nauczycielami. Niestety z biegiem lat wykształciło się powiedzenie, że pedagogika to kierunek „produkujący” bezrobotnych. Jednak czy przez takie opinie warto rezygnować z marzeń? Niekoniecznie.

REKLAMA


alt

Powszechnie wiadomo, że dziś na rynku pracy nie wystarcza przy rubryce wykształcenie wpis „wyższe”. Dzisiejsi studenci robią co mogą, aby być jak najatrakcyjniejszymi kandydatami na rynku pracy. Studiują dwa kierunki jednocześnie, kończą studia podyplomowe. Wybierają oczywiście te zawody, na które jest „popyt”.

alt

Od pedagogiki zaczęto uciekać, ponieważ wielu absolwentów tego kierunku skarży się, że o pracę w tym zawodzie bardzo trudno. I nic dziwnego. Otrzymanie dyplomu pedagoga potwierdza uzyskanie umiejętności ogólnych. W teorii pozwalają one na wszystko, a w praktyce niestety na nic konkretnego.

alt

Dlatego warto pomyśleć o różnych specjalnościach, które są precyzyjnie dostosowane do zapotrzebowania na rynku pracy. W Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi ich oferta jest bogata. Można wybierać pomiędzy animacją turystyczno-kulturalną, pedagogiką rodziny, pedagogiką terapeutyczną z elementami rehabilitacji ruchowej, doradztwem zawodowym i personalnym czy wieloma innymi.

alt

Skończenie którejś z nich znacznie zwiększa szanse na znalezienie pracy w miejscu zgodnym z naszymi zainteresowaniami i preferencjami, ponieważ pozwalają zdobywać wiedzę jednocześnie bardzo specjalistyczną i interdyscyplinarną. To pozwoli spełnić swoje zawodowe marzenia i robić to, co naprawdę chcemy robić w życiu.

alt
(ahe)

 • autor: (ahe)

3 komentarzy

 • Obserwator

  Obecnie na rynku pracy jest bardzo dużo osób po pedagogice wszelakiej maści, na znikome zapotrzebowanie, na które składają się:
  1. Etaty w szkole, w związku z niżem demograficznym i cięciami po szkołach obecnie ok. 1 absolwenta na ok. 10 dostaje pracę w szkole i to zaledwie na część etatu, co może dyskwalifikować, jeżeli jest poniżej 1/2 etatu, że pedagog nie może zrobić kolejnego stopnia awansu, płaca również nie powalająca, gdyż obecnie stażysta to ok. 2100 zł brutto.
  2. W zakładach karnych, tu oprócz samego dyplomu to trzeba samemu się jeszcze wykazać niezłą odpornością fizyczną, jak i psychiczną, na dodatek jeżeli nie ma się munduru jest się tylko pracownikiem cywilnym, to płaca marna i przywileje żadne, z resztą w ośrodkach dla młodzieży właściwie to samo co w szkole.
  3. Szkoły specjalne, ośrodki specjalne tutaj absolwent pedagogiki również nie ma co szukać, gdyż powoli, acz systematycznie MEN likwiduje co się da, płaca jak w szkole.
  4. Ośrodki terapii, nawet nowe powstają, ale ciężko z płacą, gdyż takie ośrodki też w dużej mierze ciągną na wolontariacie, tnąc tym samym koszty, gdzie się da. Co zaś do terapii ruchowej, to na AWFach jest tak popularna rehabilitacja, że same tylko elementy wątpię, aby dały bez kursu kierunkowego zatrudnienie.
  5. Doradztwo personalno-zawodowe, tutaj też jest dużo instytucji, w tym HR, które w większości przeżuwają pracowników i na początek nie ma kokosów i w ogóle wcale ich dalej być nie musi.

  Stąd, ponieważ znam trochę pedagogów wszelkiej maści ludzie nie dajcie się naciągać na nie wiadomo jakie obietnice, to gruszki na wierzbie, czy też śliwki na sośnie, analizujcie dokładnie rynek pracy i patrzcie, gdzie rzeczywiste są braki, a przede wszystkim mała konkurencja do zawodu. Poza tym jak już jakąś drogę obierzecie to starajcie się poza samym papierkiem naprawdę nabyć odpowiednich umiejętności, aby być fachowcem w danej dziedzinie.

  Zgłoś nadużycie Obserwator poniedziałek, 10, wrzesień 2012 23:20 Link do komentarza
 • wiem co piszę

  Ta reklama jest w prost żenująca a proponowane kierunki to jakaś parodia. Ludzie - nie idźcie tą drogą!!!!
  Szkoda kasy i czasu a taki dyplom to tylko papierek, który może nie pomóc a przeszkadzać w znalezieniu pracy...

  Zgłoś nadużycie wiem co piszę poniedziałek, 10, wrzesień 2012 17:46 Link do komentarza
 • Obserwator

  Przy braku rozeznaia rynku pracy i rzeczywistym opłacaniu tego zawodu, czy to jest zadanie dziennikarzy i napędzanie prywaciarzom klientów?

  Zgłoś nadużycie Obserwator poniedziałek, 10, wrzesień 2012 11:46 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?