KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register LoginDofinansowanie do lotniska, czy to jeszcze możliwe?

W ubiegły piątek poinformowaliśmy, że wniosek o dofinansowanie z UE modernizacji lotniska w Krośnie praktycznie nie ma szans na pozytywne rozpatrzenie. Takie informacje potwierdził wicemarszałek Z. Cholewiński i rzecznik Marszałka W. Bek. Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego poinformowało naszą redakcję, że „inicjatywa jest po stronie samorządu krośnieńskiego”. Tymczasem Urząd Miasta Krosna jeszcze o niczym nie został oficjalnie poinformowany.

REKLAMA


 alt

W ubiegły piątek (05.10) informowaliśmy o dwóch konferencjach prasowych zwołanych w związku z utratą możliwości dofinansowania modernizacji krośnieńskiego lotniska (Rozbudowa lotniska bez dofinansowania). Posłowie PiS przekonywali, że jeszcze nic straconego. W Konferencji brał udział między innymi poseł Piotr Babinetz z Krosna, który był jedną z osób zabiegających o możliwość uzyskania dotacji na ten cel. Posłowie przekonywali, że wniosek można jeszcze zmienić i uratować dofinansowanie dla Krosna.

alt

Tymczasem prezydent Krosna, Piotr Przytocki nie chciał się wypowiadać na ten temat w sposób jednoznaczny. Jak powiedział, nie został jeszcze oficjalnie poinformowany o zaistniałej sytuacji. Tak jest do dzisiaj (wtorek 09.10.), w Biurze Prezydenta dowiedzieliśmy się, że do tej pory nie wpłynęła jeszcze żadna oficjalna informacja od Marszałka. Podczas piątkowej konferencji z wypowiedzi prezydenta Piotra Przytockiego można było wywnioskować, że nie liczy już na możliwość dofinansowania, sugerował wręcz, że ten wniosek nigdy nie miał szans na dofinansowanie, o czym nie poinformowano władz Krosna. Prezydent zapowiedział, że Krosno będzie realizować projekt modernizacji z własnych środków, których wydatkowanie i tak przewidziano jako „wkład własny”.

alt

Nasza redakcja skierowała kilka pytań do Zarządu Województwa, wczoraj popołudniu otrzymaliśmy odpowiedzi przygotowane przez Biuro Prasowe Marszałka.

1. Jaka jest przyczyna negatywnej opinii Komisji Europejskiej odnośnie wniosku złożonego przez Urząd Miasta Krosna?
- Komisja  jest w pełni świadoma strategicznego znaczenia klastra lotniczego dla rozwoju Podkarpacia i tego jak ważny jest rozwój infrastruktury lotniskowej dla naszego regionu, jednakże uznała, że wsparcie dla lotnisk w podregionach czy to dla celów promocyjnych, czy szkoleniowych nie jest możliwe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

2. Czy zdaniem Urzędu Marszałkowskiego / Zarządu Województwa można jeszcze „uratować” tę dotację dla Krosna?
- Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego finansowanie inwestycji w takim zakresie jak jest we wniosku nie jest możliwe.

3. Kiedy kwestia wniosku o dofinansowanie modernizacji lotniska znajdzie się pod obradami Zarządu Województwa?
- Zarząd już wiele razy omawiał tę kwestię, interweniował m.in. w ministerstwie rozwoju regionalnego, sprawa lotniska w Krośnie jest mu dobrze znana. Inicjatywa jest teraz po stronie samorządu krośnieńskiego i w zależności od zajętego stanowiska przez samorząd miasta, zarząd województwa wypowie się w tej sprawie.

alt

Powyższe odpowiedzi sugerują, że los dotacji może zależeć od działań podjętych przez władze Krosna, tymczasem jak już wspomnieliśmy, Urząd Miasta Krosna nie został jeszcze oficjalnie poinformowany o sytuacji. Z odpowiedzi na drugie pytanie można wywnioskować, że dofinansowanie będzie możliwe, jeżeli zmieni się (zmniejszy) zakres wniosku. Takie informacje przekazywali dziennikarzom posłowie PiS w piątek - Wniosek w tej formie, w jakiej został ostatecznie zgłoszony przez prezydenta Miasta Krosna, czyli rozszerzający w stosunku do wcześniej uzgadnianego z Komisją Europejską, został bardzo negatywnie oceniony przez Komisję Europejską - mówił poseł Piotr Babinetz powołując się na rozmowę z Marszałkiem. Następnie apelował do władz miasta i województwa o współpracę, w celu zmiany wniosku i ratowania dotacji dla Krosna. Natomiast z wypowiedzi Piotra Przytockiego, również z piątku, wynika, że nie możliwe jest dofinansowanie dla żadnego innego lotniska, poza Jasionką. - Powiem państwu o jednej rzeczy, która decyduje o tym, jakiego rodzaju działania w sferze lotniskowej, mogą być realizowane, wspierane środkami Unii Europejskiej na Podkarpaciu. To jest Port Lotniczy Jasionka i nic więcej – mówił prezydent Piotr Przytocki.

W dniu dzisiejszym odbędzie się konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Krosna, na temat finansowania krośnieńskiego lotniska. Wkrótce więcej informacji na ten temat w KrosnoCity.pl.

(pd)
Fot. Sławomir Frankiewicz

 • autor: Piotr Dymiński

14 komentarzy

 • jak?

  "Miasto Krosno złożyło projekt, który miał na celu transfer wiedzy i uzbrojenie terenu dla przedsiębiorców. W projekcie nie było obiektów szkoleniowych, ale np. pas startowy, zatem nie może on być sfinansowany przez Unię Europejską. Dopiero teraz zapytaliśmy Komisję Europejską o ten projekt. Wcześniej nie wiedzieliśmy na jakie zadania miasto składa projekt". (Zygmunt Cholewiński) - źródło http://www.krosno24.pl

  WCZEŚNIEJ NIE WIEDZIELIŚMY NA JAKIE ZADANIA MIASTO SKŁADA PROJEKT - proszę spojrzeć do pre umowy i jej załączników - tam jest informacja co miało wchodzić w skład projektu!

  Zgłoś nadużycie jak? środa, 10, październik 2012 14:51 Link do komentarza
 • jak?

  W dokumencie przyjętym przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w dniu 10.01.2012r. opisane są informacje o Regionalnym Programie Operacyjnym, gdzie czytamy:

  "Skoordynowane działania w zakresie promowania atrakcyjności inwestycyjnej regionu powinny uwzględniać
  najistotniejsze atuty naszego regionu, w tym rozwój Doliny Lotniczej, sektora lotniczego m.in. w zakresie szkoleniowo-ćwiczeniowo-treningowym (np. lotnisko w Krośnie)..."

  Polecam strona 64:

  http://www.rpo.podkarpackie.pl/pliki/file/Dokumenty Programowe/RPO/zaktual_rpo_wp_12_2011.pdf

  Czyli pomimo otrzymanego dokumentu w 2007 roku przez Zarząd Województwa, o braku możliwości dofinansowania na lotniska inne niż w Jasionce, w dalszym ciągu wpisywano Lotnisko w Krośnie. Co więcej pre umowa została podpisana w 2010r. czyli również po otrzymaniu tej informacji. Po co? Pre umowę podpisał Pan Cholewiński i Pan Rzońca.

  Dlaczego nikt go nie przekazał opinii publicznej a przede wszystkim Urzędowi Miasta Krosna?

  O co w tym wszystkim chodzi?

  Zgłoś nadużycie jak? środa, 10, październik 2012 14:47 Link do komentarza
 • Skandal

  To już jasne, kto odpowiada za ten skandal: pan Rzońca i pan Cholewiński. Dziekuję portalowi Krosnocity za przekazywanie wszystkich szczegółów w tej sprawie. Mam juz wyrobione zdanie o tych @#$%#@$%#@ PiSowcach. Szkoda, ze krośnianie - pan Paweł Krzanowski i pan Piotr Babinetz tak bardzo wspoierają swocih kolegów, którzy zaniedbali RPO. Ale dzieki wam na nich już nie zagłosuję.

  Zgłoś nadużycie Skandal środa, 10, październik 2012 13:19 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  Czyli niepotrzebna praca przez 5 lat. Ile kosztowało nas podatników przygotowanie tego projektu ?
  Teraz szukanie winnych i odbijanie piłeczki, sprawa prosta, jak można było przygotowywać taki projekt który nie mieścił się ramach dofinansowania z RPOWP ?

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec środa, 10, październik 2012 03:04 Link do komentarza
 • oberwator

  Niech jeszcze zatrudnią z trzech kolejnych viceprezydetów to i lotnisko i port morski mieć będziemy!!!!

  Zgłoś nadużycie oberwator środa, 10, październik 2012 02:53 Link do komentarza
 • vcx

  Jest zupełnie inaczej niż pisze UE. Te pieniądze dostało Podkarpacie i jeżeli Krosno ich nie dostanie to nie pójdą do Hiszpanii, Grecji tylko na inne projekty z naszego województwa. wojj76 piszesz głupoty jak zawsze. Nie masz pojęcia o tematach które poruszasz, ale u Ciebie to norma.

  Zgłoś nadużycie vcx środa, 10, październik 2012 02:10 Link do komentarza
 • wojj76

  Szanse na to bardzo mizerne i wymagaloby to duzych nakladow, zeby to odkrecic. Praktycznie niewykonalne.

  Zrobienie lotniska ze srodkow wlasnych jest moim zdaniem nierealne, gdyz ocieramy sie o granice 60% relacji dlug/dochody budzetowe. Debata nad budzetem bedzie interesujaca. Ze swojej strony chetnie zobaczylbym plan uchwaly budzetowej tak na tydzien przed sesja rady miasta, zeby zglosic obywatelskie uwagi.

  Zgłoś nadużycie wojj76 wtorek, 09, październik 2012 22:43 Link do komentarza
 • szukacz

  Trwa szukanie winnych, czyli spychologia. "To nie ja, to oni!"

  Zgłoś nadużycie szukacz wtorek, 09, październik 2012 22:41 Link do komentarza
 • UE

  taka już prawda

  Zgłoś nadużycie UE wtorek, 09, październik 2012 20:30 Link do komentarza
 • jasne??

  Wszystko jasne, ktoś tu kręci! Tylko kto? Prezydent czy marszałek? Kto jest "pinokiem"?!?!?!?!

  Zgłoś nadużycie jasne?? wtorek, 09, październik 2012 18:51 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?